چرا مژه ها می ریزند؟

به گزارش مرد کوچک، بسیاری از خانم ها هنگام مراجعه به مطب های پوست و مو، از ریزش موها و کم پشت شدن آن ها شاکی هستند. فرم مژه ها، اندازه پرپشتی و طول آن ها موضوعی است که به طور ژنتیکی مشخص می گردد، ولی اگر شما قبلاً مژه یی پرپشت یا بلند داشته اید و حالا دچار ریزش مژه شده اید، در این صورت علل متعددی می تواند عامل این موضوع باشد که به ترتیب اهمیت به وسیله متخصص پوست باید آنالیز و درمان گردد. ریزش موهای مژه می تواند ناشی از انواع التهاب

چرا مژه ها می ریزند؟

چرا مژه ها می ریزند؟

نویسنده: غلامرضا دهقان

بسیاری از خانم ها هنگام مراجعه به مطب های پوست و مو، از ریزش موها و کم پشت شدن آن ها شاکی هستند. فرم مژه ها، مقدار پرپشتی و طول آن ها موضوعی است که به طور ژنتیکی معین می گردد، ولی اگر شما قبلاً مژه یی پرپشت یا بلند داشته اید و حالا دچار ریزش مژه شده اید، در این صورت علل متعددی می تواند عامل این موضوع باشد که به ترتیب اهمیت به وسیله متخصص پوست باید آنالیز و درمان گردد. ریزش موهای مژه می تواند ناشی از انواع التهاب موضعی و عفونت ها، بیماری های خود ایمنی، برخی از تومورهای لبه ی پلک، بیماری های داخلی و غدد، شرایط روحی و روانی و مقدار استرس های وارده به فرد و هم عوارض مصرف برخی از داروها باشد. با توجه به دوره ی زمانی و شکل بالینی ریزش مژه ها و هم شدت ریزش و شرایط سلامت هر فرد، ممکن است یکی از عوامل فوق عامل ریزش باشند.

التهاب لبه پلک ها

در التهاب لبه ی پلک ها که بلفاریت نامیده می گردد به دلیل تورم و ادم حاصله از این حالت، مژه ها راحت تر از معمول کنده شده و ریزش آن ها تسریع می گردد. باید توجه کنید که در این حالت ریزش کامل یک یا چند قسمت از مژه ها به دست بیمار بیایند.

التهاب لبه ی پلک ها می تواند ناشی از عفونت، درماتیت سبوره، آلرژی یا ضربه و دستکاری محل باشد. عفونت های ناشی از استافیلوکوک در لبه ی پلک ضروری است سریعاً کنترل و درمان گردد، در غیر این صورت اگر التهاب طولانی یا تکرار گردد، احتمال ریزش مژه ها به دلیل ادم حاصله وجود دارد.

* در درماتیت سبوره هم در واقع یک نوع عفونت انگلی در لبه ی پلک ها حادث می گردد و التهاب مشابهی را به صورت تورم و پوسته ریزی ایجاد می نماید. در این حالت هم اگر شدید باشد و کنترل نگردد، احتمال ریزش مژه وجود خواهد داشت.

* برخی اوقات در حالت های عفونت شدید باکتریایی (مانند تب مخملک) هم ریزش و کم پشتی مژه ها مشاهده می گردد که البته بعد از برطرف بیماری، قابل برگشت است. گرچه عفونت های ناشایع تری از قبیل سل پوستی یا جذام هم باعث ریزش خاصی در ابرو و مژه ها می شوند که در بیماران معدودی قابل آنالیز است و جزو علل شایع بیماری محسوب نمی شوند.

* عفونت های ویروسی شدید که باعث تب و ضعف عمومی بدن می شوند، می توانند با ریزش موقت موها از جمله مژه ها همراه شوند که این حالت هم بعداً قابل برگشت است.

* برخی اوقات التهابات لبه ی پلک ها ناشی از بیماری موضعی یا داخلی نیست و صرفاً به دلیل ضربه و آسیب از جمله مالش شدید پلک ها (در نتیجه خارش مزمن ناحیه) و هم حساسیت به وسایل آرایشی مختلف از جمله سایه چشم، خط چشم و به وژه ریمل است. ریمل و خط چشم هایی که ضدآب هستند و شستن آن ها به آسانی صورت نمی گیرد، می توانند باعث حساسیت تماسی یا آلرژیک شده و التهاب لبه ی پلک ها را به همراه داشته باشند یا احیاناً موقع شست و شو باعث مالش شدید مژه ها و پلک ها شوند که در هر دو صورت، بیمار با ریزش مژه ها روبرو خواهد شد.

ریزش موی سکه ای

یکی دیگر از علل شایع ریزش مژه ها، ریزش موی سکه یی (آره آتا) است. در این حالت تمام یا قسمتی از مژه ها به طور ناگهانی خالی می گردد و می تواند در ناحیه ی ابرو، کف سر و... هم رخ دهد. این حالت یک بیماری ایمنی محسوب می گردد و با توجه به شدت بیماری، درمان های خاصی را می طلبد.

این مشکل قابل حل است

حالات فوق چنانچه به آسیب و اسکار دایمی لبه ی پلک ها منجر نشده باشند، قابل درمان هستند و پس از برطرف دلیل و عامل اصلی بیماری، مژه ها به تدریج حالت و طول طبیعی خود را باز خواهند یافت.

علل دیگر

بیماری های داخلی و هورمونی از جمله کم کاری و پرکاری تیرویید، کم کاری هیپوفیز و کم کاری غده ی پاراتیرویید هم در تعداد معدودی از بیماران قابل آنالیز است.

مصرف طولانی مدت برخی داروها از جمله داروهای ضد کلسترول، ریزش مژه ها در پی مصرف کوکائین هم گزارش شده است.

مسومیت دارویی مانند بیسموت، آرسنیک و مصرف زیاد ویتامین A در بیمارانی خاص.

* رژیم های لاغری بسیار کم کالری یا سوء تغذیه.

* انواع کم خونی (آنمی) به ویژه کم خونی فقر آهن و کم خونی داسی شکل

* بیماری های مزمنی مانند آکنه، روزاسه و پسوریازیس در بیمارانی که علایم دیگر بیماری را داشته باشند.

* رادیوتراپی برای تومورهای چشم

* آسیب های حرارتی (چه گرما و چه سرما) در ناحیه پلک ها و حاشیه پلک ها؛ مثل انواع سوختگی و هم فریز کردن پلک ها.

* تتو لبه و پشت پلک ها با ایجاد عفونت، التهاب مزمن یا آلرژی به مواد مورد استفاده.

* در این زمینه شرایط روحی و روانی فرد هم بسیار مهم و مقدار استرس های وارده به فرد و هم نحوه مقابله او با استرس های محیطی قابل آنالیز است. برخی از بیماران به ویژه نوجوانان در پی حالات روحی مانند تنش، افسردگی، ترس، اضطراب و بی قراری دچار حالتی به نام تریکوتیلومانیا می شوند. در این حالت خود فرد قسمتی از موهای سر، ابرو یا مژه را می نماید و باعث از بین رفتن آن ها می گردد. برخی از بیماران از این کار خود اطلاع نداشته یا آن را انکار می نمایند، اما معاینه ی دقیق به وسیله پزشک و مشاهده نوع و شکل ریزش، تشخیص را مسجل خواهد نمود. البته انواعی از حالت فوق به صورت عادتی و بدون اضطراب و بی قراری هم مشاهده شده است.

* تزریقات مکرر سم بوتاکس A برای بیماری فلج یک طرفه صورت.

مطالعه این لیست طولانی نباید باعث نگرانی شما گردد. توجه کنید که بسیاری از بیماری ها یا حالتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم ممکن است شایع نباشند و صرفاً در برخی بیماران و با توجه به حالات زمینه یی بیمار قابل آنالیز باشند. در واقع بسیاری از مواردی که خانم ها با شکایت ریزش مژه مراجعه می نمایند، شرایط های موقت مانند مالش شدید، مصرف لوازم آرایشی، آلرژی های مختلف و... مطرح است که با درمان هایی ساده و موقت قابل برطرف هستند.

منبع: 7 روز زندگی شماره 120

منبع: راسخون
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1791

به "چرا مژه ها می ریزند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مژه ها می ریزند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید