موارد اصلاحی و الحاقی قانون صدور چک ابلاغ شد

به گزارش مرد کوچک، بانک مرکزی در بخشنامه ای موارد اصلاحی و الحاقی قانون صدور چک را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

موارد اصلاحی و الحاقی قانون صدور چک ابلاغ شد

در بخشنامه بانک مرکزی تغییرات اصلاحیه قانون جدید چک از جمله حذف مدت اعتبار معین شده سه ساله برای چک های تاکید شده است. بر این اساس پیرو بخشنامه شماره 320465 /97 مورخ 12 /9 /1397 موضوع ابلاغ قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب سال 1397، ابلاغیه شماره 20962 مورخ 28 /2 /1400 ریاست جمهوری در رابطه با اصلاح و الحاق موادی به قانون اصلاح قانون صدور چک که در جلسه مورخ 29 /1 /1400 مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و در تاریخ 18 /2 /1400 مورد تأیید شورای نگهبان واقع شده، به منظور اجرا به شبکه بانکی ابلاغ می گردد.

مهم ترین تغییرات اصلاحیه اخیر قانون یاد شده، عبارتست از:

مدت اعتبار معین شده برای چک به مدت 3 سال از تاریخ دریافت دسته چک (موضوع ماده (6) اصلاحی قانون صدور چک) حذف شده است.

صدور و تحویل چک های تضمین شده توسط بانک ها به مشتری، صرفاً به وسیله سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) امکان پذیر است.

صدور و تحویل چک های تضمین شده مستلزم تکمیل برگه (فرم) درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک در حضور متصدی بانکی، درج مشخصات هویتی و شماره حساب گیرنده روی چک تضمین شده و نیز ثبت علت درخواست صدور چک مذکور در سامانه صیاد است.

ضروری است به هر برگه چک تضمین شده، یک شناسه یکتا اختصاص یافته و امکان استعلام اطلاعات چک تضمین شده برای گیرنده چک (ذینفع) فراهم گردد.

پرداخت مبلغ چک تضمین شده توسط بانک صرفاً در وجه و به شماره حساب گیرنده (ذینفع) که مشخصات وی روی چک تضمین شده درج شده ، امکان پذیر است و ظهرنویسی برای انتقال چک تضمین شده فاقد اعتبار است.

ابطال چک تضمین شده به درخواست متقاضی یا وکیل یا نماینده قانونی وی با ارائه اصل چک جهت واریز وجه چک به حساب متقاضی، بدون احتیاج به ظهرنویسی گیرنده (ذینفع)، صرفاً تا یک ماه پس از صدور آن توسط بانک صادرکننده امکان پذیر است.

پرداخت چک تضمین شده به گیرنده (ذینفع) با ارائه اصل چک تنها پس از مهلت مقرر در بند قبل، منوط به تکمیل برگه (فرم) های مربوط به مبارزه با پولشویی توسط متقاضی یا گیرنده (ذینفع) و گزارش شعبه بانک به واحد مبارزه با پولشویی بانک صادرکننده است.

در فرض مفقودی چک تضمین شده، مراجعه متقاضی و گیرنده (ذینفع) به بانک صادرکننده ضرورت داشته و تکمیل و امضای برگه (فرم) اعلام مفقودی چک تضمین شده و تعهدنامه عدم ادعا نسبت به چک مفقود شده به منظور درخواست نسخه المثنی چک الزامی است.

مؤسسه اعتباری موظف به احراز هویت متقاضی و گیرنده (ذینفع) و استعلام صحت مشخصات اشخاص اخیرالذکر از سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی و متعاقباً صدور چک المثنی مطابق با اطلاعات مندرج در سامانه صیاد پس از ابطال چک مفقود شده است.

در صورت جعل چک تضمین شده یا استفاده از چک تضمین شده مجعول، علاوه بر مجازات های قانونی مقرر، محرومیت 2 تا 6 سال از دریافت چک تضمین شده به حکم دادگاه پیش بینی شده است.

در سرانجام این بخشنامه تاکید شده است از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، سایر مقررات مغایر از جمله مفاد بخشنامه شماره 318175 /97 مورخ 11 /9 /1397 متضمن ابلاغ سازوکار ها و الزامات ناظر بر چک های تضمین شده، ملغی می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1656

به "موارد اصلاحی و الحاقی قانون صدور چک ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موارد اصلاحی و الحاقی قانون صدور چک ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید