مرحله پایانی سرطان کبد

به گزارش مرد کوچک، سرطان به عنوان یک بیماری ژنتیکی و بعلاوه بیماری اکتسابی شناخته می شود که بخش های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و مانع از عملکرد صحیح اندام ها می شود. سرطان کبد یک بیماری خطرناک و تهدید کننده زندگی است که افرادی در سراسر دنیا به آن متبلا هستند. در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با مرحله آخر سرطان کبد ارائه می شود.

مرحله پایانی سرطان کبد
بسیاری از بیماری هایی که رخ می دهند، عوارض جانبی یک سبک زندگی ناسالم می باشند. سرطان یک نوع بیماری است که نه تنها عملکرد بدن و اندام های مختلف موجود در بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه به تدریج به سراسر بدن انتشار یافته و باعث از بین بردن سلامت کلی بدن می گردد. سرطان کبد یک بیماری غیر قابل درمان است و تا حد زیادی طول عمر بسیاری از افرادی که به آن مبتلا هستند را کاهش می دهد.

سرطان کبد یک بیماری خاموش و خطرناک است که در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. اولین علائم سرطان کبد معمولاً با توسعه بیماری ظاهر می شوند اما علائمی مبهم و عمومی مانند خستگی، کم اشتهایی، حالت تهوع و… وجود دارد که در بیشتر مواقع فرد به آنها توجهی نمی نماید و وقتی متوجه بیماری اش می گردد که دیگر نمی توان کار زیادی برای درمان انجام داد.

کبد که در پایین ریه راست و در زیر قفسه سینه واقع شده است، یکی از بزرگ ترین ارگان های بدن انسان است. کبد وظایف متعددی همانند حذف سموم از بدن دارد و وجود آن برای ادامه حیات لازم است. سرطان کبد عبارت است از وجود تومورهای کبدی بدخیم در داخل یا روی کبد.

با توجه به این که کبد بزرگ ترین اندام می باشد، به چهار بخش تقسیم می گردد، لوب راست، لوب چپ، لوب دم دار و لوب مربع. رگ ورودی به روده و کبد متصل است. این رگ پروتئین ها و مواد غذایی دیگر را به کبد رسانده و رگ های کبدی خون و اکسیژن را به داخل کبد حمل می نمایند.

علل و علائم بروز سرطان کبد

ویروس های عفونی موجود در بدن ما تمایل به توسعه مسائل مضر و خطرناکی برای ما دارند. هپاتیت B یکی از علل اصلی است که منجر به بروز مراحل مختلف سرطان کبد می گردد. ویروس هپاتیت مزمن B و C، مصرف نوشیدنی های ناسالم، داروها، چاقی و دیابت بعضی از علل توسعه سرطان کبد می باشند. شیوه زندگی ما تا حد زیادی بر سلامت ما تأثیر می گذارد.

بیماری های کبدی دارای 5 مرحله مختلف می باشند. سرطان بیماری ای است که به سرعت پیشرفت می نماید، به همین علت بسیاری از علائم این بیماری تا زمان بروز آن قابل تشخیص نیستند. با این حال، هنگامی که این بیماری به مرحله آخر می رسد، علائم زیر را از خود نشان می دهد:

کاهش وزن، زردی پوست، کاهش اشتها، درد در سمت راست شکم، درد و ناراحتی در بخش راست قفسه سینه.

عوارض جانبی

مرحله آخر سرطان کبد ممکن است شامل نارسایی کبدی و خون ریزی دستگاه گوارش باشد. این بیماری در میان سرطان های شایع واقع شده است که سالانه جان بسیاری از افراد سراسر دنیا را می گیرد. افرادی که سابقه مصرف مواد و نوشیدنی های ناسالم را دارند نیز در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند. این خون ریزی از دستگاه گوارش آغاز شده و شدت آن ممکن است بسته به شدت بیماری متغیر باشد. حتی اثبات شده است که این نوع خون ریزی می تواند کشنده نیز باشد. دستگاه گوارشی از دهان تا مقعد پیشرفته است. خون ریزی دستگاه گوارش در محدوده حاد تا مزمن است و موجب بروز بیماری هایی مانند کم خونی، کم حجمی خون و حتی مرگ می گردد.

شیوه درمان و عوارض جانبی آن

جراحی
سرطان به طور کامل از بین نمی رود، اما به وسیله پیوند کبد و یا جراحی تا حدی قابل درمان می باشد. پزشکان عمل جراحی را به منظور برداشتن بخش آسیب دیده کبد جهت جلو گیری از بروز آسیب بیشتر به سایر نواحی کبد انجام می دهند. در صورتی که سرطان شدید باشد، بیمار تنها باید پیوند کبد انجام دهد. در این صورت، کل کبد فرد بیمار بر داشته شده و کبد سالم جایگزین آن می گردد. چنین مواردی به ندرت رخ می دهد، چون بسیاری از افراد حاضر به اهداء کبد خود نیستند.

جراحی دیگری که می تواند باعث از بین بردن سرطان گردد، سرما درمانی است که در طی این عمل بافت های سرطانی جهت جلو گیری از توسعه به سایر بخش های سالم کبد، منجمد می شوند.

بیماران ممکن است چند روز اول بعد از جراحی درد داشته باشند. این درد می تواند با مصرف داروهای تجویزی کاهش یابد. با این حال، هر بیمار زمان خاص خود را جهت بهبود بعد از عمل خواهد داشت.

شیمی درمانی
این روش درمان شامل استفاده از داروهایی است که سلول های سرطانی را از بین می برد. شیمی درمانی معمولاً بعد از انجام عمل جراحی به منظور رهایی از سایر سلول های سرطانی به جای مانده انجام می گردد. داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی به طور مستقیم به درون رگ ها تزریق شده و یا به وسیله دهان مصرف می گردد. در بعضی موارد، یک پمپ در بدن قرار داده می گردد که دارو را به درون بدن انتشار می دهد. در صورتی که سرطان شدید باشد، بیمار تنها باید پیوند کبد انجام دهد. این داروها سلول های سرطانی و بعلاوه سلول های سالم را مورد هدف قرار می هند. بنا بر این، اثبات شده است که شیمی درمانی یک روش درمانی کار آمد می باشد. آسیب به سلول های سالم می تواند باعث بروز بیماری های عفونی، خون ریزی، تهوع، استفراغ و خستگی در فرد بیمار گردد. از این رو، بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند، احتمالاً باید داروهایی را به منظور درمان سرطان و بعلاوه درمان علائم این بیماری مصرف نمایند.
پرتو درمانی
در پرتو درمانی از اشعه ایکس به منظور تخریب تومورهای سرطانی استفاده می گردد. بعضی داروها و یا یک دستگاه به منظور القاء تابش به درون بدن مورد استفاده قرار می گیرند. این شیوه درمان می تواند مانع از پیش رفت سلول های سرطانی شده و امید به زندگی را در مرحله نهایی بیماری کبدی افزایش دهد. تابش ممکن است مانع از پیش رفت سلول های سرطانی گردد، اما می تواند باعث بروز علائمی مانند خستگی، سوزش پوست، از دست دادن اشتها و حتی کاهش تعداد سلول های سفید خون و کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن گردد.

این بیماری در میان سرطان های شایع واقع شده است که سالانه جان بسیاری از افراد سراسر دنیا را می گیرد. افرادی که سابقه مصرف مواد و نوشیدنی های ناسالم را دارند نیز در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند. بیماری های سرطانی غیر قابل درمان می باشند، به همین علت انجام اقدامات مراقبتی برای حفظ سلامت بدن و پیش گیری از ابتلا به این نوع بیماری ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

منبع: Health Hearty

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1829

به "مرحله پایانی سرطان کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرحله پایانی سرطان کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید