12 غذا و نوشیدنی مضر برای افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالا

به گزارش مرد کوچک، تری گلیسیرید نوعی لیپید یا چربی است که در جریان خون یافت می گردد. وقتی غذا می خورید، بدن شما کالری اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل می نماید که در سلول های چربی ذخیره می گردد. هر وقت گرسنه باشید یا بدنتان به انرژی احتیاج داشته باشد، هورمون ها می توانند تری گلیسیرید ذخیره شده را آزاد نمایند. اگر همواره کالری دریافتی شما بیش از احتیاج بدنتان باشد یا در مصرف غذاهای شیرین و پرچرب زیاده روی کنید، تری گلیسیرید خون بالا می رود. ورزش، مصرف غذاهای سالم، حذف غذاهای مضر برای تری گلسیرید بالا و در صورت لزوم دارودرمانی به برطرف این مشکل یاری می نماید.

12 غذا و نوشیدنی مضر برای افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالا

بهتر است تری گلیسیرید خون کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد. افزایش غیرطبیعی تری گلیسیرید به شریان ها آسیب می رساند و احتمال ابتلا به بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. با توجه به اهمیت این موضوع قصد داریم در این مقاله از خبرنگاران مگ درباره غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا صحبت کنیم. اگر شما هم به این مشکل مبتلا هستید، این مطلب را تا سرانجام بخوانید.

غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا

اصلاح سبک زندگی و کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های زیر می تواند به کنترل تری گلیسیرید خون یاری کند:

1. سبزیجات نشاسته ای

نوع و اندازه کربوهیدرات هایی که می خورید، تأثیر زیادی روی سطح تری گلیسیرید دارد. وقتی می خواهید تری گلیسیرید خون را کاهش دهید، نباید تأثیر همه سبزیجات را یکسان در نظر بگیرید. چراکه سبزیجات نشاسته ای مانند ذرت و نخود سبز حاوی اندازه زیادی کربوهیدرات هستند و اگر در مصرف آن ها زیاده روی کنید، بدن شما کربوهیدرات یا نشاسته اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل می نماید. اگر تری گلیسیرید خونتان بالا است، سبزیجات غیرنشاسته ای مانند کلم، اسفناج و قارچ گزینه های مناسب تری برای شما محسوب می شوند.

2. مصرف زیاد میوه

شاید از اینکه نام میوه ها را در فهرست غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا می بینید، تعجب کنید. بدون شک میوه برای سلامتی مفید است و بخش مهمی از رژیم غذایی سالم را تشکیل می دهد، به خصوص اگر به جای یک دسر شیرین، پرچرب یا پرکالری یک برش میوه بخورید. اما مصرف بیش از حد میوه می تواند توانایی شما را برای کنترل تری گلیسیرید خون کاهش دهد.

در میوه نوعی قند به نام فروکتوز وجود دارد که افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالا باید اندازه دریافت آن را به 50 تا 100 گرم در روز محدود نمایند. فروکتوز اضافی باعث افزایش تری گلیسیرید می گردد و به همین علت باید اندازه مصرف میوه را به دو تا سه سروینگ در روز محدود کنید. معمولاً یک عدد میوه میانه یک سروینگ در نظر گرفته می گردد.

میوه های خشک مثل کشمش و انجیر خشک سرشار از فروکتوز هستند و در مقایسه با میوه های تازه تأثیر بیشتری روی افزایش تری گلیسیرید دارند. به همین علت، توصیه می گردد مصرف آن ها را محدود نموده و بیشتر از میوه های تازه بهره ببرید.

3. نوشیدنی های الکلی

مصرف الکل می تواند اندازه تری گلیسیرید خون را افزایش دهد. چون حاوی اندازه زیادی قند است و دریافت بیش از حد قند از هر منبعی می تواند مشکل ساز باشد. نوشیدنی های الکلی علاوه بر افزایش تری گلیسیرید، با افزایش خطر ابتلا به سرطان سر و گردن، سرطان مری، سرطان سینه، سرطان کبد و سرطان روده بزرگ هم مرتبط هستند.

4. کنسرو ماهی در روغن

ماهی برای حفظ سلامت قلب مفید است. اما وقتی می خواهید کنسرو ماهی خریداری کنید، برچسب روی قوطی آن را بخوانید و به جای کنسروهای حاوی روغن محصولاتی را انتخاب کنید که به جای روغن از آب استفاده نموده اند. با مصرف کنسروهای حاوی آب می توانید بدون اینکه چربی اضافی دریافت کنید، از تمام مزایای امگا 3 موجود در ماهی بهره مند شوید. انجمن قلب آمریکا توصیه می نماید که همه افراد هر هفته حداقل دو سروینگ ماهی چرب مصرف نمایند. ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

5. نارگیل

نارگیل به شکل میوه، آب نارگیل، شیر نارگیل، روغن نارگیل و… استفاده می گردد. اگرچه این ماده غذایی در برخی شرایط برای سلامتی مفید باشد، اما به علت داشتن چربی های اشباع جزء غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا محسوب می گردد. غذاهای سرشار از چربی اشباع علاوه بر تری گلیسیرید روی کلسترول تام و کلسترول بد (LDL) هم تأثیر منفی دارند و باعث افزایش آن ها می شوند. بنابراین، از پزشک خود بپرسید که آیا ضروری است مصرف نارگیل و محصولات آن را محدود کنید یا خیر.

6. غذاهای نشاسته ای

اگر در مصرف ماکارونی، سیب زمینی یا غلات زیاده روی کنید، بدن شما کربوهیدرات اضافی را به تری گلیسیرید تبدیل می نماید. احتیاج نیست این دسته از خوراکی ها را به طور کامل از برنامه غذایی روزانه تان حذف کنید، فقط کافی است حد تعادل را رعایت کنید. در خصوص اندازه کربوهیدراتی که می توانید در طول روز مصرف کنید، از متخصص تغذیه یاری بگیرید.

مصرف بیش از حد کربوهیدرات، به ویژه کربوهیدرات های ساده یا تصفیه شده که در نان سفید و شیرینی جات یافت می شوند، برای قند خون مضر است و حتی می تواند کلسترول خوب (HDL) را کاهش دهد. غلات کامل و کربوهیدرات های پیچیده مانند جو دوسر و نان سبوس دار انتخاب های بهتری محسوب می شوند.

7. نوشیدنی های شیرین

وقتی در خصوص غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا صحبت می کنیم، نباید از نوشیدنی های شیرین غافل شویم. آبمیوه، نوشابه معمولی، قهوه یا چای شیرین، نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های انرژ ی زا همگی حاوی قندی هستند که می تواند در بدن به تری گلیسیرید تبدیل گردد. بنابراین وقتی می خواهید با اصلاح رژیم غذایی تری گلیسیرید خون را کاهش دهید، به یاد داشته باشید که مثل سایر غذاهای مضر اندازه مصرف نوشیدنی های شیرین را هم محدود کنید.

مصرف نوشیدنی های شیرین به چاقی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی-عروقی، افزایش تری گلیسیرید و سایر بیماری های مزمن منجر می گردد. پس بهتر است به جای این نوع نوشیدنی ها از آب بهره ببرید. اگر طعم آب را دوست ندارید، می توانید آن را با کمی لیموترش طعم دار کنید.

8. شربت افرا یا عسل

ممکن است فکر کنید که شربت افرا و عسل در مقایسه با شکر تصفیه شده سالم تر یا طبیعی تر هستند. اما متأسفانه آن ها هم مثل شکر می توانند سطح تری گلیسیرید خون را افزایش دهند. یک قاشق غذاخوری عسل 64 کالری انرژی و تقریباً 17 گرم قند دارد و یک قاشق غذاخوری شربت افرا حاوی 50 کالری انرژی و حدود 13 گرم قند است.

اگر می خواهید با حذف غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا چربی خونتان را کنترل کنید، باید علاوه بر شکر اندازه مصرف سایر شیرین نماینده ها را هم کاهش دهید. برچسب محصولات غذایی را بخوانید و تا حد امکان از مصرف غذاهای حاوی شکر قهوه ای، شربت ذرت، شیرین نماینده ذرت، شیرین نماینده فروکتوز، گلوکز، قند اینورت (Invert sugar)، شربت ذرت با فروکتوز بالا، مالتوز، شربت مالت، ساکارز، قند توربینادو (Turbinado sugar) و ترهالوز (Trehalose) بپرهیزید.

9. کیک و شیرینی

کیک ها و شیرینی جات طعم دلپذیری دارند، اما مملو از قند و چربی های ناسالمی هستند که می توانند باعث افزایش تری گلیسیرید خون شوند. افرادی که از چاقی رنج می برند، کلسترول یا تری گلیسیرید خونشان بالا است یا در معرض ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی قرار دارند، باید اندازه مصرف چربی های اشباع و ترانس را در رژیم غذایی خود محدود نمایند. کره و روغن جامدی که در تهیه کیک ها و شیرینی جات استفاده می شوند، مملو چربی های ناسالم هستند.

زیاده روی در مصرف تنقلات شیرین یا پرچرب به افزایش وزن و مقاومت به انسولین منجر می گردد. مقاومت به انسولین زمانی رخ می دهد که بدن نمی تواند از هورمون انسولین به طور مؤثر برای تبدیل قند به انرژی استفاده کند. درنتیجه، قند خون بالا می رود و فرد در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می گیرد.

قندهای ساده علاوه بر کیک و شیرینی در آبنبات، بستنی، ماست های میوه ای، مربا و… هم به وفور یافت می شوند. بهتر است به جای این نوع خوراکی ها از غذاهای پرفیبر و غلات کامل بهره ببرید. فقط مراقب باشید که اندازه کربوهیدرات رژیم غذایی تان از محدوده ای که پزشک یا متخصص تغذیه برای شما معین نموده، بیشتر نگردد.

10. گوشت های پرچرب

گوشت به علت داشتن چربی های اشباع می تواند کلسترول تام، کلسترول بد و تری گلیسیرید خون را افزایش دهد. لازم نیست گوشت را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، فقط مراقب باشید که از قسمت های کم چرب تر گوشت بهره ببرید و مصرف گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و ژامبون را به حداقل برسانید. مصرف گوشت های فرآوری شده احتمال ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می دهد.

برای اینکه بتوانید پروتئین مورد احتیاج بدنتان را تأمین کنید، بهتر است ماهی بخورید. ماهی به علت داشتن اسیدهای چرب امگا 3 به حفظ سلامت قلب یاری می نماید و خطر حمله قلبی را کاهش می دهد.

11. کره یا مارگارین

کره و مارگارین از مهم ترین غذاهای مضر برای تری گلیسیرید بالا محسوب می شوند، چون سرشار از چربی های اشباع و ترانس هستند. هنگام پختن گوشت و سبزیجات یا تهیه سس سالاد به جای کره و مارگارین که ممکن است حاوی اندازه زیادی چربی اشباع یا چربی ترانس باشند، از روغن زیتون، روغن دانه بزرک یا روغن کانولا بهره ببرید. جایگزین کردن کره و مارگارین با روغن های سالم که حاوی چربی های غیراشباع هستند، به کاهش تری گلیسیرید و کنترل کلسترول خون یاری می نماید.

12. غذاهای پرکالری

اگر می خواهید تری گلیسیرید خود را کاهش دهید، مراقب مصرف غذاهای پرکالری باشید. حتی برخی از غذاهای سالم مانند آجیل و آووکادو که سرشار از مواد مغذی هستند، جزء غذاهای پرکالری محسوب می شوند و زیاده روی در مصرف آن ها می تواند وزن بدن و چربی های خون را افزایش دهد. بهتر است در خصوص اندازه مصرف این نوع غذاها با پزشک مشورت کنید.

غذاهایی که می توانند تری گلیسیرید را کاهش دهند

مطالعات نشان می دهد که اسیدهای چرب ضروری، مانند اسیدهای چرب امگا 3، می توانند به کاهش سطح تری گلیسیرید یاری نمایند. این نوع چربی ها در غذاهای زیر یافت می شوند:

  • ماهی سالمون
  • ساردین
  • ماهی تن
  • گردو
  • دانه بزرک
  • روغن کانولا

مکمل های روغن ماهی یا امگا 3 هم می توانند برای کنترل چربی های خون مفید باشند. با این حال، قبل از مصرف آن ها باید با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

افزایش مصرف سبزیجات غیرنشاسته ای به کاهش تری گلیسیرید خون یاری می نماید. چون این غذاها حاوی کالری، قند یا چربی زیادی نیستند. در برخی از سبزیجات مانند کلم بروکلی و اسفناج آنتی اکسیدانی به نام آلفا-لیپوئیک اسید وجود دارد که می تواند تری گلیسیرید را کاهش دهد. علاوه بر این، سویا و محصولات حاوی آن از منابع سالم پروتئین محسوب می شوند و طبق تحقیقات مصرف منظم آن ها در کاهش تری گلیسیرید مؤثر است.

در صورت امکان، حداقل دو بار در هفته از ماهی های چرب بهره ببرید و روزانه سه تا پنج سروینگ سبزیجات، به ویژه سبزیجات غیر نشاسته ای، بخورید. یک سروینگ سبزی معادل یک لیوان سبزی خام یا نصف لیوان سبزی پخته است.

کلام پایانی

افزایش تری گلیسیرید خون نگران نماینده است و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی را بالا می برد. غذاهای مملو از قند، چربی اشباع و چربی ترانس مانند شیرینی جات، نوشیدنی های شیرین یا الکلی، گوشت های پرچرب، کره، مارگارین، عسل و سایر غذاهای پرکالری در افزایش تری گلیسیرید خون نقش دارند.

اگر در پی راهی برای کاهش تری گلیسیرید خون می گشت، رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و فعالیت بدنی بیشتری انجام دهید. ماهی های چرب مثل سالمون و ساردین، سبزیجات غیرنشاسته ای مثل کلم، اسفناج و قارچ، محصولات حاوی سویا و روغن های سالم مثل روغن زیتون و روغن کانولا به کنترل چربی های خون یاری می نمایند. اگر می خواهید از مکمل روغن ماهی یا امگا 3 برای کاهش سطح تری گلیسیرید خود یاری بگیرید، قبل از مصرف آن با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: verywellhealth, webmd, onhealth

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 خرداد 1401 بروزرسانی: 24 خرداد 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2040

به "12 غذا و نوشیدنی مضر برای افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 غذا و نوشیدنی مضر برای افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید