مانع جدید بر سر صادرات فرش ایران

به گزارش مرد کوچک، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف از توقف صادرات فرش دستباف ایران به بعضی کشورها اطلاع داد و گفت: باوجود مسائل پیش رو، برای جلوگیری از صادرات فرش دستباف راه های جدیدی در پیش گرفته ایم.

مانع جدید بر سر صادرات فرش ایران

عبداله بهرامی در گفت وگو با مرد کوچک، با بیان این که 35 درصد فرش ایران به آمریکا صادر می شد، گفت: از 15 آبان سال جاری به دلیل اعمال تحریم ها هیچ فرشی از ایران به آمریکا صادر نشده و این بازار را که بازار مستعد و مناسبی برای ما بود و برایش هزینه شده بود، ازدست دادیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان صادرات فرش ایرانی به شیوه های دیگر وجود دارد یا خیر؟ گفت: این امکان وجود دارد، ولی اگر از مبدا کشور دیگری صادر کنیم، به اسم فرش ایران نمی رود و ممکن است به اسم رقبای دیگر باشد. در این صورت فرش ایران صددرصد ضرر می نماید و خریدار فرش ایرانی هم به فرش ایران دیگر تمایل نشان نمی دهد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف اضافه کرد: با وجود مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، اما برای جبران این مساله راهی در پیش گرفته ایم و آن ورود به بازارهای جدید به وسیله بازاریابی و تبلیغات گسترده است.

به گفته بهرامی، بازارهای نوظهوری همچون روسیه، چین و آفریقای جنوبی می توانند به صادرات فرش ایران یاری نمایند؛ ولی موفقیت در این بازارها مستلزم داشتن تبلیغات مداوم و مستمر است.

وی متذکر شد: تحریم ها موجب شده تا صادرات فرش ما به بعضی کشورها متوقف یا با مشکل روبرو گردد و متاسفانه به دلیل مسایل هزینه ای و مالی، امکان این که در نمایشگاه های خارجی حضور دائمی داشته باشیم وجود ندارد، از طرفی بخش خصوصی و تعاونی فاقد این نوع اعتبارات است، در حالی که برای رونق صادرات و خرید فرش ایرانی، باید در چنین بازارهایی به طور مستمر حضور یابیم و هویت فرش ایرانی را معرفی کنیم تا خریدار انگیزه خرید پیدا کند.

بهرامی در انتها با بیان این که فرش دستباف به دلیل مسایل سیاسی و تحریم های ظالمانه همواره متحمل ضرر و زیان شده است، گفت: در حال حاضر شاهد سیر نزولی صادرات فرش دستباف هستیم و دولت مکلف است از محل منابع یارانه فراوری مبالغی را برای بحث تبلیغات و بازارسازی به کشورهای دیگر اختصاص بدهد تا فراورینماینده و صادرنماینده ایرانی به شناسایی و حضور در بازارهای جدید راغب گردد.

به گزارش مرد کوچک، ارزش سالانه صادرات فرش ایران حدود 400 میلیون دلار بود که 120 میلیون دلار آن به آمریکا صادر می شد. با اعمال تحریم ها ارزش صادرات فرش ایران بیش از 100 میلیون دلار کاهش یافته و عوامل مختلف داخلی و خارجی در این امر موثر بوده است. در حال حاضر بیش از شش میلیون ایرانی از محل فرش ارتزاق می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 94

به "مانع جدید بر سر صادرات فرش ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مانع جدید بر سر صادرات فرش ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید