شافعی: هر چه به بخش خصوصی واگذار شده عاقبت به خیر نشده است

به گزارش مرد کوچک، رئیس اتاق ایران گفت: آنچه در فرایند کنونی می بینیم و همه وزرای اقتصادی هم از آن ناراضی هستند این است که تا به امروز هر آنچه به بخش خصوصی واگذار شده عاقبت به خیر نشده است.

شافعی: هر چه به بخش خصوصی واگذار شده عاقبت به خیر نشده است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی اظهار کرد: در واگذاری هر واحدی به خصولتی ها، گویی همه چیز بی اشکال و درست است، اما هر جا که به بخش خصوصی واگذار شده مشکلاتی به وجود آمده است. در حالی که طبق سیاست های اصل 44 این واحد ها باید به بخش خصوصی خالص واگذار شوند.

وی افزود: یک اشتباه بسیار بزرگ این است که بعضی ها در دولت خود را رقیب بخش خصوصی می دانند؛ اما بخش خصوصی خود را رقیب جایی نمی داند بلکه معتقدیم بخش خصوصی و دولتی باید مکمل هم باشند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد: با شرایط فعلی بخش خصوصی خیلی از انگیزه های خود را از دست داده و اگر تغییر اساسی در این فرایند انجام نشود همه متضرر خواهند شد.

شافعی گفت: قطعاً اگر قوانین و مقررات و آئین نامه ها بر اساسی تدوین شوند که حقی از کسی ضایع نشود، می تواند اعتماد بخش خصوصی را احیا کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه دولت وظیفه توانمندسازی بخش خصوصی در فرآیند اجرای سیاست های اصل 44 را فراموش کرده است، بر لزوم تدوین سازوکار تازه ای برای اجرای این سیاست ها تاکید کرد و افزود: باید با تشکیل یک کمیته مشترک از اعضای هیئت واگذاری، سازوکار اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد تا انگیزه بخش خصوصی برای مشارکت در اجرای این سیاست ها دوباره احیا شود.

وی با بیان اینکه ارزیابی نحوه اجرای سیاست های اصل 44 و خصوصی سازی در کشور نشان می دهد هم خریدار و هم دولت از آن راضی نیستند، گفت: با کمال تأسف شأن قانون نحوه اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی به مالکیت، نزول پیدا کرده است. در صورتی که صرف تملک نمی تواند ما را به اهداف این قانون برساند بلکه مسئله مدیریت بخش خصوصی قابل اهمیت تر از تملک واحدهاست.

شافعی ادامه داد: آنچه در فرایند کنونی می بینیم و همه وزرای اقتصادی هم از آن ناراضی هستند این است که تا به امروز هر آنچه به بخش خصوصی واگذار شده عاقبت به خیر نشده و گذشته از اینکه چه اشکالاتی بوده یا نبوده، بلافاصله نهاد های نظارتی وارد ماجرا شده و واگذاری را نقض کرده اند. این رویه بزرگ ترین لطمه را به اعتماد بخش خصوصی وارد کرده است و باید سازوکار تازه ای برای اجرای این سیاست ها تدوین شود.

رئیس اتاق ایران با تأکید بر ضرورت استفاده از مدیریت بخش خصوصی گفت: در قانون سیاست های اصل 44 بر توانمندسازی بخش خصوصی تاکید شده است؛ یعنی اگر قرار است این ها به بخش خصوصی واگذار شوند باید کمک ها و حمایت های لازم در توفیق بخش خصوصی طبق قانون از سوی دولت انجام شود؛ اما متأسفانه برخلاف این سیاست ها دید کلی این است که هر واگذاری به بخش خصوصی حتماً با رانت توأم بوده است که این نگرش آسیب زننده است.

شافعی با تأکید بر اینکه دولت نباید از وظیفه قانونی خود در توانمندسازی بخش خصوصی غافل شود، گفت: در طول راستا واگذاری و بعد از واگذاری طبق قانون باید بخش خصوصی از سوی دولت حمایت شود؛ به طور نمونه تسهیلات لازم در اختیارشان قرار گیرد و مورد اعتماد و اطمینان لازم باشند. اما در شرایط کنونی این توانمندسازی اصلاً انجام نمی شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1874

به "شافعی: هر چه به بخش خصوصی واگذار شده عاقبت به خیر نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شافعی: هر چه به بخش خصوصی واگذار شده عاقبت به خیر نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید