سرعت انتشار دلتا 8 برابر کرونای معمولی است

به گزارش مرد کوچک، مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: سرعت انتشار ویروس کرونای دلتا که ترکیبی از هندی و آفریقایی است، هشت برابر کرونای معمولی است.

سرعت انتشار دلتا 8 برابر کرونای معمولی است

صالحیان 10 تیر ماه در جلسه ستاد پیشگیری از کرونا در اردبیل اظهار کرد: از منطقه ها جنوبی کشور سرعت انتشار این ویروس خطرناک به سمت منطقه ها شمالی به ویژه استان اردبیل در جریان است که اگر مراقبت های لازم را انجام ندهیم ما هم تا دو هفته آینده گرفتار موج پنجم کرونا خواهیم شد.

وی شرح داد: در روز های اخیر تعداد افراد بستری در استان رو به افزایش است و فوتی ها هم به طور میانگین به سه تا چهار نفر رسیده که این شرایط خطرناک زنگ هشدار را برای ورود شهر های استان به رنگ قرمز به صدا درآورده است.

مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: هر چند مسافران زیادی از منطقه ها مختلف کشور وارد شهر های استان شدند، اما با اعلام شرایط خاص امیدواریم مسافران و گردشگران پروتکل های بهداشتی را در گشت و گذار خود در شهر های مشگین، سرعین و اردبیل رعایت کنند تا بیش از این منطقه ها مختلف استان گرفتار کرونای جهش یافته تازه نشوند.

صالحیان از آمادگی کامل شبکه بهداشت، هلال احمر و همکاری خوب کسبه و اصناف برای استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری و پرهیز از بی احتیاطی در تهیه و عرضه مواد غذایی افزود: همه موازین بهداشتی به دقت مورد توجه قرار گرفته تا در دام تازه ویروس جهش یافته کرونا گرفتار نشویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: با گذراندن چهار پیک و کسب تجربیات متعدد سعی و تلاشمان بر این خواهد بود تا در این موج تازه با دقت بیشتری عمل کنیم تا سرعت انتشار ویروس هشت برابر ویروس عادی است، جلوگیری شده و به نوعی زمینه ارتقا سلامت افراد جامعه فراهم آید.

صالحیان افزود: در حال حاضر همه شهر های استان رنگ زرد و اردبیل هم رنگ نارنجی دارد و بهتر است در کنار تداوم عملیات واکسیناسیون برای گروه های سنی پرخطر و سالخورده همچنان زدن ماسک را به نام یک عنصر ایمنی در برابر این بیماری مورد توجه قرار دهیم.

وی گفت: همکاران ما در سلامت و بهداشت محیط کار سعی می کنند با سرکشی مستمر به تالارها، رستوران ها و اغذیه فروشی ها از آن ها بخواهند تا در محیط کار سلامت خود و مشتریان را با زدن ماسک و موازین بهداشتی مورد توجه قرار داده و به هیچ وجه عرصه را برای تشدید شرایط کرونای جهش یافته آفریقایی و هندی مهیا نکنند.

صالحیان از اصناف خواست تا با اخذ بارکد سلامت و بهداشت نسبت به گذراندن آموزش های مورد نظر اقدام کرده و ناظران بهداشت هم با چک لیست هایی که در اختیار دارند به صورت دقیق این اماکن را مورد رصد قرار می دهند تا از انتقال ویروس و انتشار آن به صورت زنجیره ای به هم پیوسته جلوگیری شود.

مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: افرادی که واکسن زدند باید همچنان زدن ماسک و موازین بهداشتی را مراعات کنند و شهروندان در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی و عدم رعایت پروتکل های تاکید شده، می توانند از طریق سامانه 190 شکایات خود را مطرح و با دریافت کد محرمانه پیگیر این موضوع باشند تا در مراکز بهداشت در کمتر از 24 ساعت رسیدگی ها انجام شود.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1702

به "سرعت انتشار دلتا 8 برابر کرونای معمولی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت انتشار دلتا 8 برابر کرونای معمولی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید