خبرنگاران اختصاص بودجه یک میلیارد روپیه ای و تعهد هند برای توسعه بندر چابهار

به گزارش مرد کوچک، دهلی نو-خبرنگاران- وزیر اقتصاد هند روز گذشته از اختصاص یک میلیارد روپیه (معادل تقریبی 13 میلیون و 698 هزار دلار) برای توسعه بندر چابهار گفت ، در حالی که دولت هند روز پنجشنبه بر ادامه همکاری دهلی نو با تهران برای توسعه راه آهن چابهار زاهدان تاکید نمود.

خبرنگاران اختصاص بودجه یک میلیارد روپیه ای و تعهد هند برای توسعه بندر چابهار

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور ارزان هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، رسانه های هندی روز سه شنبه هفته جاری خاطرنشان کردند که دهلی نو دو دستگاه جرثقیل سنگین متحرک برای انجام طرح های توسعه ای در بندر شهید بهشتی در چابهار واقع را به ایران تحویل داده است.

هندوستان تایمز نیز خاطرنشان کرد نیرمالا سیتارمان وزیر اقتصاد هند بودجه یک میلیارد روپیه یا 13 میلیون و 698 هزار دلار در سال اقتصادی 2021-22 برای توسعه بندر چابهار درنظر گرفته است.

دهلی نو در سال گذشته بودجه توسعه بندر چابهار را دو برابر نموده بود.

این کشور در سال 2019-20 یک بودجه 450 میلیون روپیه ای برای این پروژه در نظر گرفته بود.

نشریه هندو در گزارش دیگری نوشت: وی مرالدی هران مشاور وزیر امور خارجه هند روز پنجشنبه در مجلس این کشور خاطرنشان کرد: هند همچنان به تعامل خود با ایران در خصوص روش های اجرایی کردن پروژه راه آهن چابهار به زاهدان و سایر پروژه های زیرساختی در ایران ادامه می دهد.

بر اساس این گزارش، مشاور وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی در مجلس این کشور به قرارداد هند و ایران اشاره نمود و اضافه کرد: در طول سفر ماه مه سال 2016 نخست وزیر هند به ایران، یک یاداشت تفاهم میان شرکت ایرکان هند با شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ایران ان برای ساخت راه آهن چابهار به زاهدان امضا شد.

پروژه راه آهن چابهار به زاهدان بخشی از تعهد دهلی نو در جهت قرارداد سه جانبه میان ایران، افغانستان و هند است. هدف از انجام این پروژه ایجاد یک جهت جایگزین دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی است.

این تفاهم نامه با هدف ایجاد راه آهن چابهار به زاهدان به عنوان بخشی از کریدور سه جانبه حمل و نقل شمال و جنوب میان ایران، هند و افغانستان امضا شد. شرکت ایرکان هند متعهد شده است که تمام خدمات، امور زیرساختی و تامین اقتصادی این پروژه به ارزش حدود 1. 6 میلیارد دلار را بر عهده گیرد.

در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، واشنگتن به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم های شدیدی را علیه ایران وضع کرد. در همین حال منطقه استراتژیک چابهار به سبب تاثیر فراوانی که بر اقتصاد افغانستان داشت از تحریم های آمریکا معاف شد.

به نوشته روزنامه ایندین اکسپرس ، حذف بندر چابهار از فهرست تحریم های آمریکا علیه ایران پس از کوشش های فشرده و فشارهای مستمر دهلی نو و کابل بر واشنگتن به دلیل اهمیت راهبردی آن برای اقتصاد هند و افغانستان حاصل شد.

بر اساس گزارش های خبری، هندی ها به مقام های آمریکایی خاطرنشان کردند اگر تحریم های ایران شامل توسعه زیرساخت ها در بندر چابهار گردد، یکی از اهداف اصلی دهلی نو یعنی یاری به رشد اقتصاد افغانستان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و دهلی نو نمی تواند به تعهدات خود عمل کند.

دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1. 5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است. سال گذشته هند دو محموله گندم را به وسیله بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این جهت و گسترش ورود محموله های جهانی پیش از فعال شدن کامل بندر چابهار انجام شد.

دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند اعتقاد دارد که بندر چابهار موتور پیشرفت ایران، هند، افغانستان و بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی خواهد بود. کشورهای آسیای میانه - ازبکستان و قزاقستان - همچنین بندر چابهار را به عنوان دروازه ای برای دسترسی به منطقه اقیانوس هند محسوب می نمایند. مقام های هندی معتقدند بندر چابهار که حدود 1000 کیلومتری بندر کاندلا و 1400 کیلومتری مومبای قرار گرفته است، دسترسی به جهت دریایی را برای حمل و نقل کالا، تجارت و کسب و کار آسان می نماید.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1400

به "خبرنگاران اختصاص بودجه یک میلیارد روپیه ای و تعهد هند برای توسعه بندر چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اختصاص بودجه یک میلیارد روپیه ای و تعهد هند برای توسعه بندر چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید