به تلاش برای جلوگیری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم

به گزارش مرد کوچک، به گزارش خبرنگاران، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در سخنانی گفت که واشنگتن به متقاعد کردن کشورها برای اجتناب از فروش سلاح به ایران ادامه خواهد داد.

به تلاش برای جلوگیری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری خود گفت: ما بدون در نظر دریافت ساختار تحریم های ایران در سازمان ملل، به استفاده از اختیارات خود جهت منصرف کردن کشورها از تامین سلاح برای ایران ادامه خواهیم داد.

وی همچنین اضافه کرد که پس دریافت ادعای اجرای مکانیسم ماشه برای تقویت ظرفیت آمریکا در استفاده از شورای امنیت مفید است.

این ادعا در حالی است که طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، محدودیت خرید و فروش تسلیحات متعارف به ایران و از ایران از مهرماه گذشته به خاتمه رسید.

پیش از این ریچارد میلز نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد در نامه ای خطاب به 15 عضو شورای امنیت، که به رؤیت خبرگزاری رویترز رسید، گفت که ایالات متحده درخواست دولت پیشین این کشور مبنی بر احیای تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران در ماه سپتامبر را پس می گیرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز روز پنج شنبه به متحدان اروپایی این کشور گفت که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا آماده مصاحبه با ایران پیرامون بازگشت دو کشور به توافق هسته ای 2015 است.

گفتنی است که دولت پیشین آمریکا به ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ماه مه 2018 از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام خارج شد. در پی آن، مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا در آگوست 2020 مدعی شد که یک فرآیند سی روزه را در شورای امنیت سازمان ملل آغاز کرده که به احیای تحریم های سازمان ملل علیه تهران و ممانعت از انقضای تحریم تسلیحاتی ایران منجر می شود.

در واکنش به این اظهارات پمپئو، سیزده عضو از پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل این اقدام واشنگتن را فاقد اعتبار خواندند؛ چون به باور آنها پمپئو درصدد بهره برداری از سازوکار پیش بینی شده در توافقی بود که دولت ترامپ پیش تر از آن خارج شده بود.

دولت ترامپ این ادعای بی اساس را مطرح می کرد که مکانیسم بازگشت تحریم ها- موسوم به مکانیسم ماشه- را فعال کرده است؛ زیرا به زعم آنها، قطعنامه سازمان ملل که توافق هسته ای 2015 را تأیید کرد، از ایالات متحده همچنان به عنوان یک عضو این توافق نام می برد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1465

به "به تلاش برای جلوگیری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به تلاش برای جلوگیری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید