تکل از پشت آقازاده ها

به گزارش مرد کوچک، رد پای شان همه جا دیده می گردد، از سیاست و اقتصاد تا ورزش، فرهنگ و هنر، به واسطه نام فامیلی شان هر جا بخواهند ورود می نمایند، بدون اینکه کمترین سررشته ای از کاری که می خواهند انجام دهند، داشته باشند و کسی جلودارشان باشد! این حکایت آقازاده هاست؛ پسران یا دخترانی که پشت شان گرم است به نام فامیلی شان و هیچ خط قرمزی هم برای خودشان قائل نیستند تا جایی که بعضی از آن ها به جای پدران شان مهم ترین تصمیم ها را می گیرند و پشت پرده از نام فامیلی شان تا جایی که می توانند استفاده می نمایند و جلو می فرایند.

تکل از پشت آقازاده ها

ویروس آقازاده به ورزش هم رسیده و افشاگری محمدرضا زنوزی، مالک تراکتور درباره پشت پرده بعضی قرارداد ها دوباره ماجرای آقازاده های ورزشی را داغ نموده است. پسرانی که به واسطه نام فامیلی شان و پست های پدران شان در ورزش به خود اجازه داده اند تا به هر حوزه ای سرک بکشند و هر چقدر نفع شخصی می برند به همان اندازه به ورزش ضرر و زیان می زنند!

آقازاده های پرونده ویلموتس

مالک تراکتور هر چقدر هم این روز ها در خط مقدم تعطیلی لیگ باشد و دلایل غیرفنی و غیرکارشناسی برای تعطیلی لیگ بیاورد که پشت آن، همه می دانند که اهداف دیگری جز سلامتی بازیکنان پنهان است، اما باز هم این دلیل نمی گردد که از کنار آخرین مصاحبه او که به نقش آقازاده های ورزشی اشاره نموده به راحتی گذشت.

زنوزی در مصاحبه ای با برنامه چهار چهار دو رادیو جوان با اشاره به حضور آقازاده ها در فدراسیون فوتبال گفته است: فرزندان آن ها ویلموتس را وارد فوتبال می نمایند و پسر فرد دیگری برای او وکیل می آورد. علت حضور فرزندان بعضی افراد در فوتبال چیست؟ مردم هزینه فوتبال را پرداخت می نمایند، اما ردپای آقازاده ها در اسپانسر ها و قرارداد ها دیده می گردد و این در حالی ا ست که آن ها هیچ مسئولیتی ندارند.

البته همانطور که قابل پیش بینی است و انتظاری هم برای تأیید آن وجود ندارد، همیشه نقش آقازاده های ورزشی در قرارداد ها تکذیب شده است، مانند مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و متهم اصلی قرارداد ترکمانچای ویلموتس که 16 خرداد در گفت وگویی یک طرفه که با یکی از بخش های خبری صداوسیما داشت، حضور آقازاده ها در اطراف فدراسیون فوتبال و به خصوص قرارداد نجومی سرمربی بلژیکی را انکار کرد: کسی آقازاده ای را به ما معرفی نکرد. راجع به قرارداد ویلموتس آقازاده ای حضور نداشت!

با این حال همانطور که مالک تراکتور در آخرین مصاحبه اش به آن اشاره نموده، نقش آقازاده های ورزشی در ماجرای قرارداد مارک ویلموتس است که سبب حیف و میل 2 میلیون یورو پول کارگران شده و فوتبال ایران را در آستانه یک جریمه 6 میلیون یورویی دیگر برای پرداخت به این مربی قرار داده است. نقش فرزند یکی از مسئولان ارشد ورزش کشور و همچنین یکی از مسئولان سابق فدراسیون فوتبال در این پرونده پررنگ است و نهاد های نظارتی و سازمان بازرسی در آنالیز قرارداد ویلموتس، درباره نقش آقازاده ها به مدارک مستدلی رسیده اند تا این افراد که به واسطه مسئولیت پدران شان اجازه تصمیم گیری برای فوتبال کشور را پیدا نموده اند، در صورت تشکیل دادگاه در این زمینه جوابگو باشند.

فرزند آقای رئیس سرمربی انتخاب می نماید

البته ماجرای قرارداد ویلموتس تنها پرونده ای نیست که نقش آقازاده های ورزشی در آن پررنگ است. در قرارداد سرمربی جدید تیم ملی فوتبال هم ردپای فرزند یکی از مسئولان سابق فدراسیون فوتبال دیده می گردد. در حالی دراگان اسکوچیچ زمستان گذشته و در میان تعجب همگان به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال انتخاب شد که رسانه ها از نقش فرزند مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال در این انتخاب عجیب پرده برداشتند.

خبرگزاری مهر در گزارشی که در این باره 19 بهمن سال گذشته منتشر نموده بود، نوشته است ماجرا از آنجا جدی می گردد که در یکی از روز های پایانی هفته گذشته یک آقازاده ورزشی که پدرش رئیس سرشناسی بوده، به همراه مدیر برنامه های رسمی و غیررسمی در خانه ای در یکی از خیابان های شمال تهران میزبان دراگان اسکوچیچ بوده است که پس از جمع بندی نقطه نظرات همدیگر، برای معرفی وی به تصمیم نهایی می رسند. نکته جالب این نشست عدم حضور هیچ یک از مسئولان فدراسیون فوتبال بوده است. البته در تماسی که با یکی از مسئولان سابق فدراسیون برقرار می گردد انتخاب اسکوچیچ مورد تأیید قرار می گیرد و سایت فدراسیون فوتبال نیز با تأیید حیدر بهاروند این مرد کروات را به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی می نماید.

اعتبار پدر نردبان شان شد

علاوه بر موارد جدیدی که از دست درازی بعضی آقازاده ها به فوتبال در ماه های اخیر افشا شده است، دخالت این افراد در حوزه هایی که ارتباطی به آن ها ندارد در ورزش کشورمان در سال های اخیر حاشیه های فراوانی به وجود آورده است. نمونه آن حرف و حدیث هایی است که درباره فرزند محمدرضا داورزنی و همچنین علی کفاشیان شنیده می گردد و گویای این است که این آقازاده ها با استفاده از رانت پدرشان و سوء استفاده از نام فامیلی شان، توانسته اند سروسامانی به زندگی شخصی خود بدهند.

در این راستا سال 90 رسانه ها به افشاگری درباره احسان کفاشیان فرزند علی کفاشیان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال پرداختند و نوشتند که احسان کفاشیان سال 82 در مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیایی تهران ذخیره تیم دو امدادی بود. چگونه می گردد که بدون هیچ سابقه ای و ناگهانی وی به تیمی می رود که احتمال مدال آوری آن می رفت که این خود حدیثی مفصل و ناگفته در سال های اخیر است. به هر حال تیم ایران قهرمان شد و فرزند کفاشیان هم حکم قهرمانی گرفت. با این حکم او هم از سربازی معاف شد، هم بدون کنکور دانشجوی تربیت بدنی شد و هم کارمند وزارت نفت. نظر منتقدان کفاشیان این است که پسرش از نام و موقعیت او استفاده نموده است.

درباره پسر محمدرضا داورزنی هم حرف و حدیث های زیادی به گوش می رسد و گفته می گردد که این آقازاده ورزشی هم به واسطه حضور پدرش رانت های قابل توجهی دریافت نموده است. یکی از کاربران شبکه های اجتماعی سال گذشته درباره فرزند داورزنی نوشته بود: کاش جناب داورزنی به مردم شرح دهند که پسر ارجمند ایشان، یعنی آقا مجتبی از چه طریقی از مزایده سالن بدنسازی فدراسیون آگاه و این مزایده را با چه شرایطی برنده شدند و دیگر متقاضیانی که در این مزایده انتخاب نشدند دقیقاً به چه دلیل از ایشان کمتر صلاحیت داشتند؟ کل اطلاع رسانی برای مزایده سالن بدنسازی فدراسیون تکواندوی مملکت، یک کادر آگهی سه سانتی در صفحه نیازمندی های روزنامه بوده و کلاً 48 ساعت برای شرکت در مزایده زمان وجود داشت. آیا آقا مجتبی شما هم از آگهی تک کادری سه سانتی نیازمندی روزنامه فهمیده که مزایده برگزار می گردد؟

علاوه بر این شنیده می گردد فرزند داورزنی در انتصاب های فدراسیون های ورزشی هم نقش دارد و حتی سال 96 گفته شد که با نفوذ فرزند داورزنی، خیمنز سرمربی کوبایی تیم ملی بوکس برکنار می گردد تا جا برای یک مربی داخلی باز گردد. مسئله ای که همایون امیری، عضو کمیته فنی فدراسیون بوکس در سال 96 نیز آن را رد نکرد و در مصاحبه ای با خبرگزاری آنا گفت: خیمنز مربی خوبی بود و از نظر فنی بهتر از مربیان داخلی بود. برای بحث برکناری خیمنز دلایل مختلفی مطرح شد که آخرین دلیل هم دست داشتن پسر معاون وزیر در این موضوع بود که من هم آن را شنیده ام.

منبع: روزنامه جوان

منبع: فرارو
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1052

به "تکل از پشت آقازاده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکل از پشت آقازاده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید