تغییرات تورم 1401 در خانه فقرا

به گزارش مرد کوچک، بررسی تورم ماهانه در سالی که گذشت نشان دهنده آن بوده که تورم اقشار کم درآمد جامعه در خرداد ماه به شکل قابل توجهی بالاتراز بقیه ماه ها بوده است.

تغییرات تورم 1401 در خانه فقرا

به گزارش اکوایران، بنابر داده های منتشر شده از مرکز آمار ایران، درحالیکه تورم ماهانه برای سه دهک پایین جامعه دردو ماه ابتدایی سال 1401 در محدوده 3 درصد ثبت شده بود، پس ازاجرای سیاست جراحی مالی و حذف ارز ترجیحی، تورم ماهانه خرداد برای دهک اول یعنی کم درآمدترین دهک جامعه به رکورد 19.5 درصد رسید. به عبارت دیگر، به طور میانگین سطح عمومی قیمت ها در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت 19.5 درصد افزایش یافت.

این شاخص برای دهک های دوم و سوم به ترتیب 18 درصد و 16.6 درصد به ثبت رسید. این جهش تورمی رخ داده در خرداد ماه بیشتر از سمت تورم اقلام خوراکی بوده است. زمانی که تورم بیشتر از سمت اقلام خوراکی باشد، اقشار کم درآمد جامعه متحمل فشار بیشتری می شوند، زیرا هرچه از سمت افراد پر درآمد جامعه به سمت افراد کم درآمد حرکت می کنیم، وزن اقلام خوراکی در سبد مصرفی بیشتر می شود، پس چنانچه تورم و افزایش قیمت ها به علت کالا های خوراکی باشد، دهک های فقیرتر به نسبت دهک های ثروتمند فشار بیشتری را حس خواهند کرد.

در ادامه به مرور پس از تخلیه شدن بار تورمی حذف ارز 4200 تومانی، تورم ماهانه تیرماه برای سه دهک پایین جامعه به حدود 5 درصد کاهش یافت. این روند نزولی در ماه های بعدی ادامه دار شده و تا جایی ادامه یافت که در آذرماه، تورم ماهانه دهک اول به 0.88 رسید. این شاخص برای دهک های دوم و سوم نیزحدود یک درصد برآورد شده است. در این ماه ها، تورم غیر خوراکی ها و خدمات بالاتر از تورم خوراکی ها بوده است. از این رو تورم به ثبت رسیده در دهک های پردرآمد بالاتر بوده است. البته از دی ماه روند تورم ماهانه دهک های کم درامد جامعه مجددا صعودی شد که علت اصلی آن افزایش دوباره تورم خوراکی ها بوده است. در این ماه تورم ماهانه دهک اول که فقیرترین گروه جامعه به شمار میرود 3.2 درصد برآورد شده است. تورم دهک های دوم و سوم نیز در همین محدوده به ثبت رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2202

به "تغییرات تورم 1401 در خانه فقرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات تورم 1401 در خانه فقرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید