روان سازی در تجارت و حمل ونقل با افتتاح دومین گذرگاه مرزی ایران و پاکستان

به گزارش مرد کوچک، ایران و پاکستان با داشتن 909 کیلومتر مرز مشترک تنها از یک گذرگاه مرزی میرجاوه-تفتان برخوردار بودند و گذرگاه مرزی ریمدان-گبد نیز امروز افتتاح شد. دستاوردی که حاصل سفر ماه گذشته وزیر امور خارجه به پاکستان بود.

روان سازی در تجارت و حمل ونقل با افتتاح دومین گذرگاه مرزی ایران و پاکستان

محمدجواد ظریف، در ملاقات با مقامات پاکستانی اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران به زودی گذرگاه ریمدان در استان سیستان و بلوچستان را افتتاح خواهد نمود و از طرف پاکستانی خواست تا این کشور نیز گذرگاه گبد را باز کند. همچنین پیشنهاد شد به مرور گذرگاه های مرزی دیگری ازجمله گذرگاه پیشین - مند بین دو کشور افتتاح گردد و معبرهای ورودی و خروجی میان دو کشور افزایش یابد. تا اینکه امروز، دستیار ویژه وزیر امور خارجه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:گذرگاه مرزی ریمدان-گبد با حضور مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران و پاکستان افتتاح می گردد.

در همین زمینه،سید محمدعلی حسینی، سفیر ایران در پاکستان در گفت وگویی با خبرگزاری ایرنا، تأکید کرد که افتتاح این گذرگاه موجب روان سازی در تجارت و حمل ونقل می گردد.

به گفته او، هدف از این گذرگاه جدید تسهیل تجارت مشترک، افزایش ارتباطات مردمی و روان سازی حمل ونقل میان دو کشور است.

حسینی فعالیت رسمی گذرگاه ریمدان-گبد را اقدامی مؤثر و مهم در رابطه با افزایش و تقویت همکاری های ایران با همسایگان دانست و گفت: با توجه به اهمیت روابط کشورمان با پاکستان طبیعتاً فعالیت این گذرگاه جدید آثار و تبعات مفیدی برای هر دو ملت و دو کشور دارد.

طبق توضیحات او، در صورت استفاده از گذرگاه ریمدان بار ترافیکی و تراکم تردد و حمل ونقلی در تنها مرز رسمی دو کشور واقع در میرجاوه-تفتان کاهش یافته و بخشی از آن به دومین مرز منتقل می گردد که باعث تسهیل تردد و روان تر شدن حمل ونقل خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه هم معتقد است: پس از افتتاح راه آهن خواف - هرات، ، ایجاد این گذرگاه مرزی بین دو کشور دوست و همسایه، نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران برای تعامل و همکاری با همسایگان خود اولویت ویژه ای قائل است و راه رشد و تعالی منطقه غرب آسیا را در همکاری نزدیک کشورهای همسایه می بیند.

تجارت ایران و پاکستان به روایت آمار و ارقام

طبق آخرین گزارشی که معاونت آنالیز های مالی اتاق تهران از تجارت ایران و پاکستان منتشر نموده است،حجم تجارت کالایی کشور پاکستان در سال 2018، حدود 84 میلیارد دلار بوده که از این میان حدود 60 میلیارد دلار آن مربوط به واردات پاکستان از سایر کشورها و 24 میلیارد دلار آن مربوط به صادرات این کشور به دنیا بوده است. بر اساس آمارهای مرکز تجارت بین المللی، از حدود 397میلیون دلار تجارت کالایی پاکستان با ایران،حدود 228میلیون دلار مجموع صادرات پاکستان به ایران بوده که حدود 0.1درصد از ارزش کل صادرات پاکستان را تشکیل می دهد. همچنین کل واردات کالایی پاکستان از ایران در سال 2018حدود 374میلیون دلار بوده و 0.6درصد از واردات پاکستان را به خود اختصاص داده است.

استفاده از حمل ونقل چندوجهی جاده ای، ریلی و دریایی، مسائل نقل وانتقال بانکی و کارمزدهای بالای آن و لزوم استفاده از سیستم تهاتری با کشور پاکستان و همکاری بانک مرکزی در این زمینه، مذاکرات برای ارائه تخفیف و ایجاد جذابیت در مورد محصولات نفتی و پتروشیمی با توجه به کاهش قیمت نفت و افت تقاضا ازجمله موضوعاتی بودند که در نشست اردیبهشت ماه معاونت امور بین الملل اتاق ایران با سفیر ایران در پاکستان، به عنوان موانع توسعه تجارت ایران و پاکستان مطرح شدند.

در این نشست، محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران ضمن برشمردن ظرفیت های تجاری بالغ بر 10 میلیارد دلاری دو کشور ایران و پاکستان، بازار پاکستان برای ایران را بسیار بااهمیت عنوان و بر لزوم داشتن نگاه بلندمدت برای تجارت با این کشور تأکید کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1370

به "روان سازی در تجارت و حمل ونقل با افتتاح دومین گذرگاه مرزی ایران و پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روان سازی در تجارت و حمل ونقل با افتتاح دومین گذرگاه مرزی ایران و پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید