ترامپ: جنگ ترکیه و کردها به ما ربطی ندارد

به گزارش مرد کوچک، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در واکنش به نقدها مطرح شده از راهبرد دولت او در سوریه گفت که اعمال تحریم علیه ترکیه از جنگیدن در منطقه بهتر است.

ترامپ: جنگ ترکیه و کردها به ما ربطی ندارد

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل مرد کوچک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در نشست دوجانبه با رئیس جمهور ایتالیا درباره راهبرد کشورش در سوریه نکاتی را بیان کرد.

ترامپ گفت که اعمال تحریم علیه ترکیه بهتر از جنگیدن در منطقه است. او همچنین درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه گفت که این مسئله مشکل ما نیست، بلکه مسئله ای بین ترکیه و سوریه است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: سربازان ما در معرض آسیب نیستند و نباید هم باشند، چون دو کشور دارند بر سر سرزمین با هم می جنگند و این ارتباطی به ما ندارد. کردها الان ایمن تر هستند، آنها می دانند چطور بجنگند و همان طور که گفتم آنها فرشته نیستند. باید به عقب برگشت و مسئله را بررسی کرد؛ اما آنها برای ما جنگیدند، ما پول زیادی دادیم تا آنها کنار ما بجنگند و اشکالی ندارد. عملکردشان وقتی کنار ما جنگیدند خوب بود و وقتی کنار ما نجنگیدند عملکردشان خوب نبود.

ترامپ در ادامه مدعی شد که حدود 18 ماه پیش اجازه نداده آمریکایی ها در کنار کُردها علیه عراق بجنگند. او گفت: یک سال و نیم پیش اجازه ندادم آمریکایی ها در کنار کردها علیه عراق بجنگند. گفتم یک دقیقه صبر کنید. این کشور در اقدامی احمقانه ثروت هایش را برای جنگیدن برای عراق و در اطراف این کشور خرج کرده است. هیچ کس نمی داند چطور این پول ها را خرج کردند، ولی آنها تا به حال 8 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده اند. گفتم حالا هم باید باز هزینه کنیم تا در کنار کردها علیه عراق بجنگیم. برای همین گفتم، نه، ممنون!

رئیس جمهور آمریکا گفت که وضعیت را در مرز ترکیه و سوریه برای آمریکا از لحاظ راهبردی عالی می داند. او گفت: من وضعیت را در مرز ترکیه با سوریه برای آمریکا از لحاظ راهبردی، عالی می بینم. سربازها ما از آنجا خارج شده اند، سربازهایمان کاملاً ایمن هستند، سوریه دارد از کُردها محافظت می کند و این مسئله خوبی است. همه بازیگرها هم از داعش متنفرند. همه در این باره صحبت می کنند: سوریه، بیشتر از ما، روسیه، بیشتر از ما. ما برای مبارزه با داعش در آنجا بودیم، آنها هم برای مبارزه با داعش در آنجا بوده اند؛ می توانند اوضاع را پیش ببرند و باید هم پیش ببرند. آنها می توانند در جنگ های خودشان و در سرزمین های خودشان مبارزه کنند.

ترامپ بار دیگر گفت کشورهای دیگری در سوریه هستند که قدرت دارند و به اندازه آمریکا از داعش متنفر هستند، تنها در روزهای گذشته برخی از زندانی های داعش آزاد شده اند که آن هم برای اثرگذاری روی تصمیم آمریکا بوده است.

ترامپ همچنین گفت که اطمینان دارد سلاح های هسته ای آمریکا که در ترکیه مستقر هستند ایمن خواهند بود. پیش از این مقام های سابق آمریکا درباره وضعیت حدود 50 بمب اتمی آمریکا که در پایگاه اینجرلیک ترکیه مستقر هستند ابراز نگرانی کرده بودند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 503

به "ترامپ: جنگ ترکیه و کردها به ما ربطی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: جنگ ترکیه و کردها به ما ربطی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید