بانک های مرکزی اروپایی برای نجات برجام وارد عمل می شوند

به گزارش مرد کوچک، شبکه آمریکایی ان بی سی نوشت: متحدان اروپایی آمریکا به دنبال راهکارهای دور زدن تحریم های دولت ترامپ و حفظ توافق هسته ای بدون حضور آمریکا هستند.

بانک های مرکزی اروپایی برای نجات برجام وارد عمل می شوند

به گزارش خبرنگاران، در این گزارش آمده است: از ماه نوامبر (آبان) دور دوم تحریم های آمریکا بر ضد ایران با هدف فشار حداکثری به این کشور برای مذاکره با دولت آمریکا اجرایی خواهد شد، اما در بروکسل و سایر پایتخت های اروپایی بحث دیگری در جریان است: چگونه می توان از نفوذ آمریکا رها شد. از آنجایی که بانک های اروپایی بین انجام تراکنش مالی با ایران و روبرو با جریمه های آمریکا باید یکی را انتخاب نمایند، کشورهای اروپایی در حال کار بر روی ایده استفاده از بانک های مرکزی خود برای کار با ایران هستند چرا که به عقیده آنان دولت ترامپ هیچ گاه تا تحریم بانک های مرکزی کشورهای متحد آمریکا جلو نخواهد رفت.

آمریکایی ها گفته اند که حاضرند همه را تحریم نمایند: از مدیران عامل بانک های آمریکایی تا شرکت های کوچک اروپایی و آن ها باید بین دستورات دولت ترامپ و دولت متبوع خود یکی را انتخاب نمایند. در هفته های اخیر دیپلمات های آمریکایی به اروپا رفته اند تا شرکت های اروپایی دارای روابط با ایران را به کار در بازارهای دیگر راضی نمایند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: تنش ها بین دولت ترامپ و متحدان اروپایی تا بدانجا رسیده است که امانوئل مکرون- رئیس جمهور فرانسه از لزوم استقلال از آمریکا سخن گفته است: اروپا در تامین امنیت خود دیگر نمی تواند به آمریکا متکی باشد.

برایان هوک- مسئول میز کارگروه ویژه مقابله با ایران در وزارت خارجه آمریکا، اخیرا از تصمیم اتحادیه اروپا برای تخصیص یک بسته 50 میلیون یورویی به ایران انتقاد کرد و گفت که این اقدام در زمانی نادرست، پیامی نادرست را ارسال می نماید.

برخی از اقتصاددانان به دولت ترامپ هشدار داده اند که استفاده بیش از حد از ابزار تحریم آن هم در زمانی که سایر کشورها با آن ها مخالف اند تنها باعث می گردد کشورها در کوشش برای خاتمه دادن سلطه آمریکا بر اقتصاد جهانی با یکدیگر متحدتر شوند. این نگرانی وجود دارد که ابرقدرت های دیگر نظیر چین با استفاده از این وضعیت، ابزارهایی را توسعه دهند که بدون استفاده از دلار بتوان روابط اقتصادی را به پیش برد.

رهبران اروپایی معتقدند تهران تنها تا زمانی به توافق پایبند خواهد بود که از مزایای اقتصادی آن بهره مند گردد. به دلیل سلطه دلار تقریبا تمامی تراکنش های مالی در سطح جهانی به نوعی با سیستم مالی آمریکا در ارتباط هستند و بانک ها باید بین ایران و آمریکا دست به انتخاب بزنند.

به گفته ان بی سی، انتخاب برای شرکت های بزرگ چند ملیتی تقریبا معین است. آدام اسمیت- از مسئولان ارشد وزارت خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری اوباما می گوید: قطعا شرکت ها از بازار ایران سود خوبی کسب می نمایند، اما این قابل مقایسه با فرصت های موجود در بازار آمریکا نیست.

با این حال به گفته الی گرانمایه- کارشناس امور ایران در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا- شرکت های زیادی در اروپا هستند که قادر و متمایل به همکاری با ایران هستند اما آن ها احتیاج به بانک هایی دارند که مسائل تامین مالی را تقبل نمایند و کار تبدیل پول را انجام دهند.

یکی از محورهای پیشنهادی اروپایی ها این است که صدها و حتی هزاران تراکنش مرتبط با ایران یک جا جمع گردیده و پول آن به بانک مرکزی ایران ارسال گردد تا از آنجا تخصیص داده گردد و همین فرآیند از ایران به اروپا نیز انجام گردد. بانک های مرکزی که این کار را انجام دهند تحریم ها را نقض نموده اند و می توانند توسط آمریکایی ها تحریم شوند اما آن ها معتقدند به دلیل هزینه های بسیار بالای تحریم بانک های مرکزی کشورهای متحد آمریکا، ترامپ چنین کاری نخواهد کرد.

سوئیفت یکی دیگر از مسائل مهم بین اروپا و آمریکا خواهد بود: طبق تحریم های نوامبر، سوئیفت باید دسترسی ایران به خدمات خود را قطع کند و یا تحریم گردد اما آلمان، فرانسه و انگلیس از آمریکا خواسته اند اجازه ماندن ایران در این سیستم را بدهد، هر چند که دولت ترامپ تاکنون به این درخواست پاسخی نداده است.

از آنجا که 2 بانک آمریکایی جی پی مورگان و سیتی گروپ از اعضای هیات مدیره سوئیفت هستند، احتمال تحریم این سیستم توسط آمریکا بعید است. از طرف دیگر اتحادیه اروپا با احیای قانون مقابله با تحریم خود به شرکت های اروپایی دارای روابط با ایران 2 حق انتخاب داده است: یا به روابط با ایران ادامه دهند و یا به دلیل شکستن قانون اتحادیه با پیامدهای آن روبرو شوند.

در انتهای این گزارش آمده است که اروپایی ها تنها طرفی نیستند که به دنبال دور زدن تحریم ها هستند، وارد نمایندگان عمده نفت ایران نظیر ژاپن و هند و کره جنوبی احتمالا به واردات نفت ایران ادامه خواهند داد، کشورهای دیگر نیز به دنبال دور زدن تحریم های نفتی هستند. یکی از راهکارها این است که نفت ایران به روسیه برود و از آنجا به سایر کشورها فروخته گردد و در عوض به جای نفت، ایران بتواند کالاهای مورد نظر خود را از کانال روسیه تامین کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 36

به "بانک های مرکزی اروپایی برای نجات برجام وارد عمل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک های مرکزی اروپایی برای نجات برجام وارد عمل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید