گزارش رسمی هزاران تن ذرت آلوده

به گزارش مرد کوچک، به گزارش خبرنگاران، در مهرماه سال جاری خبر فساد 5000 تن ذرت و آلودگی به سم آفلاتوکسین در گمرک نوشهر منتشر شد و پیگیری از گمرک هم به نوعی تائید کننده این خبر بود.

گزارش رسمی هزاران تن ذرت آلوده

ماجرا از این قرار بود که نزدیک به 5000 تن ذرت به عنوان بخشی از محموله وارداتی یک شرکت که از دو سال پیش وارد گمرک شده بود، آلوده به سم آفلاتوکسین شده و دیگر امکان ترخیص نداشت.

موضع عجیب و مبهم وزارت کشاورزی

بعد از آن و حدود یک ماه پیش پیگیری ها از وزارت جهاد کشاورزی برای شفاف شدن موضوع و چرایی عدم ترخیص کالا، با این اعلام معروفان- سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد - همراه بود که چون ذرت ها هنوز وارد کشور نشده نمی توان دقیقا نظر داد که آلوده هستند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که ذرت ها در گمرک موجود بود و از سویی کالا باید قبل از ترخیص و وارد شدن به کشور مجوزهای لازم را دستگاه های ذیربط از جمله استاندارد و وزارت جهاد دریافت کند نه اینکه بعد از ورود معین گردد آلوده است یا خیر.

به هر صورت اما و اگرها و سکوت دستگاهای مربوطه در این رابطه ادامه داشت تا اینکه مکاتبه اخیر معاون فنی گمرک ایران با مدیر کل دفتر وزارتی وزارت اقتصاد از این حکایت دارد که حداقل از سال گذشته برای بار دوم آلودگی این ذرت ها تائید شده است، در این حالت این سوال مطرح است که آیا واقعا دستگاه ها تا یک ماه پیش هم از آلودگی این حجم از ذرت خبر نداشتند آن هم ذرت به عنوان نهاده دامی که بیشترین اندازه واردات را در سال به خود اختصاص می دهد؟!

جزئیات سمی بودن محموله ذرت

اما در این مکاتبه اعلام شده که یک شرکت در سال 1398 اقدام به واردات بیش از 9000 تن ذرت دامی طی چهار فقره اظهارنامه واردات قطعی به وسیله منطقه ویژه مالی بندر نوشهر نموده که در مرحله نخست با آنالیز اجرا شده و با عنایت به تایید اداره استاندارد شهرستان نوشهر 5362 تن ترخیص و مابقی به اندازه 3770 تن به دلیل آلوده بودن به سم آفلاتوکسین ، مغایر با استاندارد ملی ایران اعلام شد.

در ادامه اشاره شده که یکبار در سال 1399 نیز، با دستور دادستان شهرستان نوشهر، محموله ها مورد آزمایش نهاده شد که اداره استاندارد غیر قابل مصرف بودن ذرت ها را به این اداره کل اعلام نمود. لذا حوزه نظارت گمرکات استان مازندران در چارچوب وظیفه قانونی نسبت به اعمال ماده 105 قانون امور گمرکی و تنظیم صورتجلسه ضبط و مراحل قانونی اخطار و ابلاغ به ذینفع اقدام، که با توجه به عدم اقدام موثر از سوی ذینفع برای معین تکلیف محموله ها ، پرونده جهت سیر مراحل قانونی به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان مازندران ارسال، که علی رغم پیگیری های مکرر از سوی سازمان طی سال 1399، اقدامی صورت نگرفته است.در حالی که امکان آلودگی محموله های سالم در انبارهای منطقه ویژه مالی بندر نوشهر نیز وجود دارد.

نمونه برداری استاندارد بدون هماهنگی با گمرک

در اعلام این مقام مسئول در گمرک ایران به وزارت اقتصاد، این موضوع مورد توجه است که با اینکه ذرت های مورد نظر به ضبط قطعی دولت در آمده، شرکت مربوطه به وسیله اداره استاندارد نوشهر و بدون هماهنگی و اطلاع گمرک نسبت به اخذ نمونه برداری مجدد اقدام نموده است. ضمن اینکه این محموله بیش از دو سال در انبار منطقه ویژه مالی بندر نوشهر موجود بوده و تا به امروز هیچ گونه اقدام خاصی بر روی آن صورت نگرفته است. در عین حال که در مکاتبات اجرا شده، اداره استاندارد به موضوع آلوده بودن کالا به سم آفلاتوکسین و غیر قابلیت مصرف برای دام و طیور نیز اشاره نموده است.

این ذرت ها تنها بخشی از فساد کالاهای اساسی مانده در گمرک و بنادر است و در قیاس با حجم بالای اقلام رسوبی و گاها در آستانه فساد چشم گیر نیست، اما به هر صورت این اقلام با ارز 4200 وارد کشور می شوند و در شرایط موجود ارزی بسیار قابل اهمیت است.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1869

به "گزارش رسمی هزاران تن ذرت آلوده" امتیاز دهید

1 کاربر به "گزارش رسمی هزاران تن ذرت آلوده" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش رسمی هزاران تن ذرت آلوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید