کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان!

به گزارش مرد کوچک، اگرچه امروزه اعتقاد بر این است که ویروس کرونا عمدتاً از طریق بینی به بدن وارد می شود، اما دانشمندان با استفاده از تحقیقات نو دهان را واسطه ای برای ورود مستقیم ویروس می دانند.

کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان!

تا به امروز تصور می شد ویروس کرونا از غدد بزاقی به نام مخزن استفاده می کند، اما یافته های نو دانشمندان این مسئله را زیر سوال برده است.

به گزارش العالم، گروهی از آسیب شناسان، دندانپزشکان و متخصصان گوش و حلق و بینی از دانشکده پزشکی دانشگاه سائو پائولو در برزیل دریافتند که ویروس کرونا قادر به تولید مثل در غدد بزاقی است. این تحقیق در مجله Journal of Pathology منتشر شده است.

برونو فرناندز ماتوک یکی از نویسندگان این مقاله گفت: تا به امروز تصور می شد ویروس هایی که باعث بیماری های مشترک می شوند از غدد بزاقی به نام مخزن استفاده می کنند، بنابراین یافته ما می تواند به توضیح دلیل بسیار مسری بودن ویروس کمک کند.

دانشمندان نمونه هایی از سه نوع غدد بزاقی (پاروتید، زیر فکی و کوچک) را از بیماران بزرگسالی که در اثر ابتلا به کود 19 فوت کردند، آزمایش کردند و دریافتند که بافت های مسئول تولید و ترشح بزاق مخزن ویروس هستند.

محققان با استفاده از میکروسکوپ الکترونی نه تنها حضور پاتوژن بلکه تکثیر آن را در سلول ها مشاهده کردند.

پیش از این، دانشمندان گیرنده های ACE 2 را در مجاری غدد بزاقی شناسایی کردند که پروتئین ویروس SARS-COV-2، عامل کوید 19 می شود به آن ها متصل می شود و آن را به دروازه ای برای عفونت تبدیل می کند.

پیش از این، همچنین نشان داده شد که علاوه بر ACE 2، حداقل دو گیرنده در غدد بزاقی وجود دارد، یعنی پروتئین های سرین مرتبط با غشا و فورین، که به نام اهداف برای پاتوژن عمل می کنند.

اگرچه امروزه اعتقاد بر این است که ویروس کرونا عمدتاً از طریق بینی به بدن وارد می شود، اما دانشمندان با استفاده از تحقیقات نو دهان را واسطه ای برای ورود مستقیم ویروس می دانند.

منبع: فرادید
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1695

به "کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید