قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان معین شد

به گزارش مرد کوچک، به گزارش تجارت نیوز، با وجود آنکه کمتر از 2 هفته به شروع ماه مبارک رمضان زمان باقی است، مسئولان ستاد تنظیم بازار با اتخاذ بعضی تدابیر به دنبال آرامش اقلام اساسی در این ایام هستند، چرا که با بهبود تقاضای نسبی برای خرید حبوبات، میوه، گوشت، مرغ و برنج بازار دچار التهاب می گردد.

قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان معین شد

آنالیز ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت برنج، حبوبات، قند و شکر، گوشت قرمز و مرغ با فرایند صعودی در بازار روبه روست که هر یک از مسئولان دلایل خاص خود را برای این گرانی ها مطرح می نمایند. این در حالی است که دبیر ستاد تنظیم بازار معتقد است کمبودی در عرضه کالا های اساسی وجود ندارد که بر التهاب قیمت در بازار ماه رمضان دامن بزند که با این وجود انتظار می رود آب از آب تکان نخورد.

با وجود آنکه ماه رمضان سال جاری به سبب شیوع بیماری کرونا متفاوت از سال های گذشته است و دیگر خبری از ضیافت مهمانی ماه خدا نیست، انتظار می رود که با اعمال نظارت دقیق بر بازار از سودجویی عوامل واسطه و دلال جلوگیری گردد چرا که به سبب گسترش این مهمان ناخوانده شرایط همانند سال های گذشته نیست که مسئولان امر برتری تقاضا بر عرضه را عامل اصلی التهاب قیمت در بازار اعلام نمایند. حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین شرایط بازار اقلام اساسی در آستانه ماه مبارک رمضان با خبر شویم:

ثبات قیمت گوشت و مرغ در ماه رمضان

رضا سالمی، مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه گوشت مرغ و قرمز در ماه مبارک رمضان نداریم، اظهار کرد: در آستانه ماه مبارک رمضان از نظر تامین گوشت قرمز و گوشت مرغ کمبودی نداریم و توزیع این اقلام متناسب با تقاضا صورت می گیرد.

وی قیمت هر کیلو گوشت گوساله منجمد برای مصرف نماینده را 40 هزار تومان و مرغ 12 هزار تومان خاطرنشان کرد.

سالمی با اشاره به اینکه گوشت مرغ و گوشت قرمز به وفور در بازار عرضه می گردد، توضیح داد: با توجه به شرایط مساعد عرضه و ذخیره سازی هیچگونه افزایش قیمتی در ماه رمضان نخواهیم داشت.

نرخ واقعی هر کیلو مرغ گرم 14 هزار تومان

بزرگ حجت، عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش 700 تومانی نرخ مرغ در بازار اطلاع داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده در مرغداری 7 هزار و 700 تا 7 هزار و 800 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 11 هزار و 500 تومان تا 12 هزار تومان است.

وی اضافه نمود: با توجه به گسترش ویروس کرونا، سرانه مصرف مرغ به سبب تعطیلی رستوران ها، لغو سفر و قرنطینه خانگی کاهش چشمگیری داشت که این امر موجب شد مرغ کمتر از نرخ مصوب در بازار عرضه گردد.

حجت ادامه داد: اگر اقدامات دولت ظرف چند روز آینده به افزایش نرخ مرغ یاری کند، مسئله ای از حیث عرضه و قیمت در ماه رمضان نخواهیم داشت.

این مقام مسئول نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را 9 هزار و 500 تا 10 هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها را 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان خاطرنشان کرد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: اگر اقدامات دولت از قبیل خرید تضمینی مرغ و کاهش تعرفه صادرات منجر به افزایش قیمت مرغ در بازار گردد، مرغداران اقدام به جوجه ریزی خواهند کرد، در غیر این صورت تمایلی به امر جوجه ریزی واحدهای خود ندارند که این امر منجر به کمبود عرضه و تنش قیمت مرغ در ماه رمضان می گردد.

قیمت هر کیلو شقه گوسفندی 115 هزار تومان

علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از ثبات نرخ گوشت در بازار اطلاع داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ 100 هزار تا 105 هزار تومان به مغازه دار و با احتساب 10 درصد سود معادل 110 هزار تا 115 هزار تومان به مصرف نماینده عرضه می گردد.

وی با اشاره به اینکه بازار گوشت راکد است، اضافه نمود: هم اکنون بسیاری از مغازه داران به سبب نبود تقاضا با مسائل متعددی رو به رو هستند.

ملکی ادامه داد: با توجه به عرضه بره های نو به بازار و تعطیلی بسیاری از مغازه ها ناشی از گسترش ویروس کرونا پیش بینی می گردد که نوسان خاصی در بازار اتفاق نیفتد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام زنده نداریم، اعلام کرد: قیمت کنونی هر کیلو دام زنده در میادین تهران 46 هزار تومان بوده که نسبت به هفته قبل تفاوتی نداشته است.

مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار با انتقاد از افزایش چشمگیر قیمت لیموترش و لیموشیرین و انحصار چند نفر (5نفر) در بازار اظهار کرد: علی رغم ذخیره 3 هزار تن لیموترش و لیموشیرین در سردخانه ها، اما به سبب سودجویی تعداد معدود دلالان شاهد رشد چشمگیر قیمت در بازار هستیم.

وی اضافه نمود: هم اکنون قیمت هر کیلو لیموشیرین در میدان مرکزی 25 تا 27 هزار تومان و لیموترش 27 هزار تومان است که در خرده فروشی ها بالای 30 هزار تومان عرضه می گردد، در حالی که قیمت تمام شده آن 5 تا 7 هزار تومان است.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود ممنوعیت صادرات لیموترش و لیموشیرین، اما محصول در سردخانه و انبارها ذخیره شده و به هیچ عنوان به میدان حمل نمی گردد.

دارایی نژاد از کاهش قیمت موز در بازار اطلاع داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو موز هندی 15 هزار تومان و موز اکوادور 18 هزار تومان است.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار با بیان اینکه قیمت پیاز و سیب زمینی در بازار افت چشمگیری داشته است، گفت: در حال حاضر هر کیلو پیاز با نرخ 3 هزار تا 5 هزار تومان و سیب زمینی 3 هزار تا 4 هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می گردد.

وی قیمت میوه و صیفی در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به فراوانی فراوری و عرضه نوسانی در قیمت هیچ یک از اقلام نداریم.

کمبودی در عرضه اقلام اساسی نداریم

قاسمعلی حسنی، دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه اقلام اساسی نداریم، اظهار کرد: در حال حاضر به اندازه مصرف 1.5 سال کشور برنج در گمرکات کشور وجود دارد و تنها بحث چانه زنی با بانک مرکزی برای تخصیص ارز مطرح است و جای هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه نمود: با توجه به آنکه فصل بهار و تابستان زمان برداشت محصول است، کمبودی در عرضه مواد غذایی نداریم.

حسنی درباره تاثیر شیوع بحران کرونا بر شرایط اقلام اساسی اعلام کرد: با توجه به فراوانی کالا، کمبودی در عرضه هیچ یک از اقلام اساسی وجود ندارد و تنها ممکن است به سبب شیوع این ویروس سو استفاده و گران فروشی اتفاق بیفتد.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه عرضه اقلام اساسی بیش از تقاضاست، گفت: بخش خصوصی در مورد واردات شکر نقشی ندارد و به همین خاطر اختلاف شکر مصوب با بازار آزاد بسیار بالاست.

وی با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی راکد است، اعلام کرد: اگرچه تمامی واحدها بدون تعطیلی به فعالیت خود ادامه می دهند، اما تقاضایی برای خرید در بازار وجود ندارد.

به گفته حسنی، با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، مالیات، بیمه، حقوق کارگری ک هزینه حمل و نقل به طور متوسط قیمت تمام شده کالا 24 تا 25 درصد افزایش می یابد.

حداکثر قیمت هر کیلو طلای سرخ 10 میلیون تومان

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بازار زعفران در رکود و سکوت به سر می برد، اظهار کرد: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران 6 میلیون تومان و حداکثر 10 میلیون تومان است.

وی اضافه نمود: با توجه به گسترش ویروس کرونا و تعطیلی کشورهای عمده خریدار، چشم انداز روشنی پیش روی بازار زعفران طی روزهای آینده نیست.

حسینی با اشاره به اینکه زعفران کالای صادراتی به شمار می رود، اعلام کرد: با توجه به آنکه کشورهای خریدار گرفتار کرونا هستند، از این رو با استمرار فرایند بیماری بازار زعفران تعریفی ندارد.

عضو شورای ملی زعفران درباره آینده بازار زعفران در آستانه ماه مبارک رمضان گفت: با توجه به فرایند فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می گردد که قیمت زعفران در ماه رمضان نوسان جزئی یابد چرا که کشورهای منطقه که عمده خریداران ما به شمار می فرایند، فعال نیستند.

منبع: خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 930

به "قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید