علی نژاد: اعزام سیاهی لشگر به بازی های آسیایی جز اسراف بیت المال نتیجه دیگری ندارد، امیدوارم بعد از اندونزی ووشو به مدت 4 سال فراموش نشود

به گزارش مرد کوچک، رئیس فدراسیون ووشو گفت: امیدوارم بعد از بازی های آسیایی اندونزی ووشو به مدت چهار سال فراموش نشود، چرا که کسب مدال در سال های آینده سخت تر خواهد شد و به حمایت بیشتری احتیاج است.

علی نژاد: اعزام سیاهی لشگر به بازی های آسیایی جز اسراف بیت المال نتیجه دیگری ندارد، امیدوارم بعد از اندونزی ووشو به مدت 4 سال فراموش نشود

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، مهدی علی نژاد در نشست خبری فدراسیون ووشو پیش از اعزام به بازی های آسیایی اندونزی گفت: قبل از هر چیز باید به نتایج تیم های پایه در هفتمین دوره مسابقات دنیای ووشو در برزیل اشاره کنم که خدا را شکر ما برای اولین بار توانستیم در مجموع تالو و ساندا قهرمان شویم. قهرمانی ما اتفاق بی نظیری بود که نشان از توجه فدراسیون به رده های پایه داشت. نکته مهم دیگر این است که نفراتی که در برزیلیای برزیل قهرمان دنیا شدند چهار سال بعد می توانند در بازی های آسیایی عضو تیم ملی باشند.

وی در خصوص برنامه های فدراسیون ووشو برای بازی های آسیایی توضیح داد: فعالیت برای حضور در بازی های آسیایی کاری یک روزه یا دو روزه نیست و زمان بر است. حداقل باید چهار سال زمان صرف گردد تا یک تیم برای حضور در این مسابقات آماده گردد. یکی از اشکالات مهم ورزش ایران این است که همواره به آینده نزدیک فکر می کنیم که دلیل این موضوع نیز می تواند عدم ثبات مدیریتی و یا کسب نتایج زودگذر باشد. ما همواره با از دست دادن زمان تازه در فاصله نزدیک به بازی های آسیایی یادمان می افتد باید به فکر این مسابقات باشیم. امیدوارم بعد از اندونزی با توجه به عدم حضور ووشو در مسابقات المپیک، مجدداً مانند چهار سال گذشته این رشته را فراموش نکنیم و از فردای مسابقات به فکر بازی های آسیایی آینده باشیم.

رئیس فدراسیون ووشو در ادامه بیان نمود: ورزش مسیری ممتد و طولانی برای نتیجه گیری دارد و کسب نتیجه در ورزش زمانبر است. در امسال 10 درصد بودجه فدراسیون ووشو از سوی کمیته المپیک افزایش پیدا نموده است. در اقدامی کم سابقه نیز بودجه تمام فدراسیون ها در سایت کمیته ملی المپیک قرار گرفته است ما برای امسال یک میلیارد و 60 میلیون تومان بودجه از طرف کمیته ملی المپیک داشتیم و این در حالیست که سال 93، بودجه ما یک میلیارد و 250 میلیون تومان بود. حالا خودتان با مقایسه بودجه فدراسیون ووشو در 4 سال گذشته حدیث مفصل را بخوانید از این مجمل. با همه این شرایط باز هم اوضاع ووشو خوب است و ما همچنان قهرمان دنیا می شویم اینگونه نبوده که فدراسیون با عدم افزایش بودجه بیکار بنشیند و کوشش شده از منابع داخلی استفاده کنیم و آن را جایگزین منابع غیردولتی کنیم. باز هم تکرار می کنم امیدوارم بعد از بازی های آسیایی اندونزی ووشو به مدت 4 سال فراموش نگردد چرا که کسب مدال در سال های آینده سخت تر خواهد شد و احتیاج به حمایت بیشتر است.

علی نژاد با تاکید بر با تجربه بودن تیم اعزامی به بازی های آسیایی مطرح نمود: اگر به ترکیب تیم ملی نگاه کنید متوجه می شوید بازیکنان اعزامی سالیان سال است که سابقه حضور در اردوهای تیم ملی را دارند. در این دوره مسابقات به واسطه اینکه کشور اندونزی در اوزان سنگین، شرایط مدال آوری خوبی نداشت با هماهنگی شورای المپیک آسیا، تصمیم به حذف وزن 75 کیلوگرم از این مسابقات گرفت تا پیش از مسابقات بازی های آسیایی اندونزی، بخش ساندای ووشو در 5 وزن برگزار می شد که با حذف وزن 75 کیلوگرم در این دوره شاهد حضور 4 وزن در مسابقات خواهیم بود. حذف وزن 75 کیلوگرم با توجه به اینکه ما در دو دوره مسابقات بازی های آسیایی در این وزن پیروز به کسب مدال شدیم عملا یک شانس کسب مدال ما را کاهش خواهد داد. در بازی های آسیایی گوانجو حمید قلی پور در این وزن به مدال طلا دست یافت و در اینچئون نیز حمیدرضا لادورد با وجود اینکه نفر سوم وزن خود بود و دو ورزشکار برتر به دلیل مصدومیت از اردو کنار رفتند به مدال نقره دست یافت.

وی خاطر نشان کرد: حذف بعضی اوزان تنها مختص به رشته ووشو نبوده است و ما شاهد هستیم با تصمیمات کشور اندونزی و همکاری شورای المپیک آسیا بعضی دیگر از رشته های مدال آورمان از این موضوع آسیب دیده اند. با وجود همه این مسائل، توجه به رده پایه در فدراسیون ووشو باعث شده است در حال حاضر کسانی در تیم ملی حضور داشته باشند که سابقه فعالیت در رده های پایه را داشته باشند. ووشو ایران همواره در مسابقات دنیای و آسیایی از اوزان میان وزن به بالا مدال کسب می نمایند و تنها در بازی های آسیایی اوزان سبک وزن ما حضور دارند. نفراتی که در بازی های آسیایی به میدان می روند معمولا امکان حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و دنیا را ندارند. با این شرح نیز باید بگویم باز هم ما اوضاع را برای ووشو بد نمی بینیم و امیدواریم اتفاقات اینچئون با وجود مسائل و بی توجهی هایی که به این رشته اجرا شده است برای ما در اندونزی تکرار گردد.

علی نژاد در خصوص شرایط آمادگی تیم ملی ووشو برای حضور در بازی های آسیایی اندونزی مطرح نمود: 4 ماه اردو داشتیم و بچه ها برای حضور در ترکیب تیم ملی از فیلترهای مختلف رد شدند. با توجه به سیاست وزارت ورزش و جوانان مبنی بر کوشش جهت کمتر کردن حضور در رویدادهای تدارکاتی خارجی ما جام پارس را در ایران برگزار کردیم و به عنوان یک رویداد تدارکاتی به آن نگاه کردیم. در کنار آن تیم ملی ووشو اندونزی به عنوان میزبان بازی های آسیایی اردوی یک ماهه ای را با خرج خود در تهران برگزار کرد و دو بازی تدارکاتی نیز با تیم ملی ایران داشت. اندونزی در اوزان سبک قهرمان دنیا دارد و دیدار با این تیم برای ووشو کاران ما مفید بود. در بخش بانوان نیز خواهران منصوریان اردوی دو هفته ای را در کشور چین داشتند و به همراه مربی خود تمرینات خوبی را پشت سرگذاشتند.

وی ادامه داد: ما در بخش ساندا و تالوی بانوان برای بازی های آسیایی از وجود مربیان چینی استفاده کردیم اما در بخش ساندای آقایان با کادر ایرانی به کار خود ادامه دادیم. ترکیب مربیان ساندای ما نیز با حضور حسین اوجاقی و حسین نوروزی از سال 2015 در کنار هم مشغول به فعالیت است و همین موضوع باعث شده تا آنها شناخت خوبی نسبت به تیم ملی داشته باشند. ما از دو مربی چینی خود راضی نبودیم و احساس کردیم اگر با آنها در بخش بانوان ادامه بدهیم در بازی های آسیایی به نتیجه نخواهیم رسید به همین دلیل از دو مربی چینی دیگر استفاده کردیم.

سرمربی تیم ملی ووشو درخصوص تعداد ورزشکاران اعزامی این رشته به بازی های آسیایی گفت: 9 نماینده در اندونزی خواهیم داشت که از این 9 نفر، 4 ورزشکار در بخش ساندای آقایان و 5 بازیکن نیز در تالو و ساندای بانوان خواهند بود. در وزن 56 کیلوگرم رضا سبحانی در ترکیب تیم ملی حضور دارد که در سال 2011 در مسابقات جوانان آسیا به مدال نقره دست یافته است و در رده بزرگسالان هیچ گاه شرایط حضور در مسابقات برون مرزی را نداشته است. در وزن 60 کیلوگرم عرفان آهنگریان حضور دارد که در سال 2014 در مسابقات دنیای جوانان دنیا به مدال طلا دست یافت. او در سال 2016 نیز قهرمان آسیا شد و در سال 2017 نیز در مسابقات کشورهای اسلامی و دنیای یونیورسیاد دو مدال طلای دیگر کسب کرد.

علی نژاد اضافه نمود: فرود ظفری در وزن 65 کیلوگرم دیگر نماینده ما خواهد بود که مدال طلای مسابقات کشورهای اسلامی 2017 را در کارنامه خود دارد. ظفری سالیان سال در اردوی تیم ملی حضور داشته اما تنها یک بار به مسابقات برون مرزی اعزام شده است. محسن محمدسیفی نیز در وزن 70 کیلوگرم نیز آخرین نماینده ساندای ایرانی خواهد بود که یکی از پرافتخارترین ورزشکاران حاضر در بازی های آسیایی است. سیفی با کسب دو مدال طلای بازی های آسیایی در کاروان ایران بعد از احسان حدادی که 3 مدال این مسابقات را دارد دومین ورزشکار پرافتخار کاروان ایران است. سیفی علاوه بر دو مدال طلای بازی های آسیایی، 4 طلای دنیا را نیز کسب نموده است که از این لحاظ نیز از احسان حدادی بالاتر است. او دو طلای آسیا و مدال های بی شمار دیگری را نیز کسب نموده و باتجربه ترین عضو تیم ملی است.

وی درخصوص ترکیب تیم ساندای بانوان مطرح نمود: رقابت های ساندای بانوان تنها در دو وزن برگزار می گردد و خواهران منصوریان نمایندگان ما در این دو وزن خواهند بود. در وزن 52 کیلوگرم الهه منصوریان سومین دوره حضور خود در بازی های آسیایی را تجربه خواهد نمود او در گوانجو برنز و در اینچئون مدال نقره کسب کرد. دو طلا، یک نقره و یک برنز دنیای در کارنامه منصوریان وجود دارد همه این مدال ها باعث شده است تا الهه منصوریان ورزشکار باتجربه ای گردد. او از سال 2007 عضو تیم جوانان بوده است و به صورت مداوم در ترکیب تیم ملی حضور داشته است. شهبانو منصوریان نیز نماینده ما در وزن 60 کیلوگرم خواهد بود. منصوریان با کسب 4 مدال طلای دنیا در ورزش بانوان ایران به همراه مریم هاشمی دیگر عضو تیم ملی ساندا از باافتخارترین ورزشکاران ما محسوب می شوند. مدال های منصوریان و هاشمی در ورزش بانوان ایران بی نظیر است اما در حال حاضر هاشمی از ووشو خداحافظی نموده و منصوریان همچنان فرصت کسب افتخارات بیشتر را خواهد داشت. حضور دو خواهر در ترکیب تیم ملی ووشو اتفاق ویژه ای برای کاروان ایران خواهد بود.

رئیس فدراسیون ووشو با تاکید بر عدم اعزام تالوکاران تیم آقایان به بازی های آسیایی گفت: با تصمیم من و کادر فنی، تصمیم گرفتیم در تالو نماینده ای نداشته باشیم و دلیل آن نیز روند نه چندان مثبت تالوی آقایان در سالیان گذشته بود. در خصوص اعزام کاروان کمی یا کیفی در سالیان گذشته بحث های زیادی شده است که گویا در این دوره مسئولان ورزش ایران تصمیم گرفتند کاروان بزرگ و کمی را به این رویداد اضافه نمایند. ما با وجود نگاه مثبت کمیته ملی المپیک می توانستیم 4 نماینده نیز در تالوی آقایان داشته باشیم اما نگاه کیفی ما باعث شد با توجه به اینکه شانس مدال آوری در این بخش قائل نبودیم نماینده ای را اعزام نکنیم. من برخلاف همکارانم که برای افزایش سهمیه خود چانه می زدند کوشش کردم برای کاهش ورزشکار چانه بزنم.

علی نژاد در ادامه بیان نمود: برخلاف تالوی آقایان ما 3 نماینده در تالوی بانوان خواهیم داشت و دلیل این تصمیم نیز وضعیت بهتر تالوی بانوان از آقایان بوده است. همچنین کوشش کردیم نگاه حمایتی ورزش کشور نسبت به بانوان در ووشو نیز وجود داشته باشد. زهرا کیانی یکی از نمایندگان ما خواهد بود که از 9 سالگی در اردوی تیم ملی حضور داشته است و امروز با 19 سال سن قرار است نماینده ما در اندونزی باشد. کیانی در رده های مختلف مدال های خوبی را کسب نموده است و در 16 سالگی مدال برنز دنیا را به دست آورده است. هانیه رجبی نیز 10 سال است در اردوی تیم ملی حضور دارد و مدال برنز دنیا را در کارنامه خود دارد. فاطمه حیدری نیز آخرین نماینده ما خواهد بود که سال گذشته در مسابقات یونیورسیاد به مدال برنز دست یافت.

وی با تاکید بر سطح بالای بازی های آسیایی مطرح نمود: مسابقات ووشو در بازی های آسیایی همواره از دشواری های خاص خود برخوردار بوده است و در تالو نیز این فشردگی بیشتر است. ما در طول تاریخ تنها پیروز به کسب یک مدال برنز در تالو شدیم که آن نیز در سال 2010 توسط احسان پیغمبری حاصل شد و بقیه مدال های ما همواره در ساندا بوده است.

رئیس فدراسیون ووشو با تاکید بر اینکه برای اولین بار تعداد بانوان ووشو کار بیشتر از آقایان خواهد بود گفت: ووشو از سال 1990 وارد بازی های آسیایی شد و ایران نیز برای نخستین بار در سال 1998 در این رویداد حاضر شد. امسال برای اولین بار تعداد بانوان اعزامی از آقایان بیشتر خواهد بود که این نیز یکی از نکات مثبت ووشو ایران است. در سال 98، 5 ورزشکار در سال 2002، 7 ورزشکار، در سال 2006 نیز 7 ورزشکار در بازی های آسیایی شرکت کردند که همه آنها مرد بودند. بازی های آسیایی 2010 اولین حضور من به عنوان رئیس فدراسیون در این مسابقات بود که ما 8 ورزشکار مرد و دو ورزشکار خانم را به این مسابقات اعزام کردیم. ضمن اینکه خدیجه آزادپور در ساندا اولین طلای تاریخ بانوان ایران را در بازی های آسیایی کسب کرد. در دوره گذشته نیز از 10 ورزشکار اعزامی 4 نفر را بانوان تشکیل داده بودند و در این دوره نیز قرار است از 9 ورزشکار اعزامی ما 5 سهمیه را بانوان به خود اختصاص دهند. این موضوع نشان دهنده توجه ویژه فدراسیون به ورزش بانوان بوده است و امیدواریم در مجموع یک طلا، دو نقره و یک برنز اینچئون را علیرغم تمام مسائل داخلی و خارجی تکرار کنیم.

در ادامه رئیس فدراسیون ووشو در پاسخ به سوالی که کوشش هایی اجرا شده است تا ما بتوانیم مدال های خود را نسبت به دوره گذشته ارتقاء بدهیم گفت: همانطور که گفتم با کسر یک سهمیه از رشته ووشو، وضع ما از اینچئون نیز بدتر شده است و اگر بتوانیم مدال های دوره گذشته را تکرار کنیم اتفاق مهمی را رقم زده ایم. اینکه ما در سال 2010 پیروز به کسب 2 طلا و 3 نقره در بازی های آسیایی شده ایم نسبت به آن دوره بوده است و بعید می دانم که دیگر آن نتایج تکرار گردد. شرایط ما بدتر شده و بودجه ما نیز نسبت به 4 سال پیش از سوی کمیته المپیک کاهش یافته است اینها نشان می دهد که چه اتفاقاتی قرار است بیفتد و قرار نیست ما معجزه کنیم.

وی در خصوص پاداش مدال آوران در مسابقات بازی های آسیایی گفت: من در روز حضور وزیر ورزش و رئیس کمیته المپیک اعلام کردم به هر کدام از نفراتی که پیروز به کسب مدال طلا در اندونزی شوند 5 هزار دلار پاداش خواهم داد این پاداش غیر از پاداش مسئولان ورزش ایران خواهد بود و کوشش ما در این جهت بوده است که در ورزشکاران ایجاد انگیزه کنیم.

علینژاد با تاکید بر اینکه قصد پیش بینی مدال های ایران در بازی های آسیایی را نخواهد داشت به یکی از خبرنگاران گفت: اینکه من عنوان نموده ام تکرار نتایج اینچئون نتیجه خوبی برای ووشوی ایران خواهد بود به معنای پیش بینی تعداد مدال های ما نیست و تنها منظورم این بود که با تکرار آن نتایج اتفاق خوبی را رقم زدیم. ووشو در بازی های آسیایی تک حذفی است و ورزش رکوردی نیست که من بخواهم با توجه به رکورد ورزشکاران پیش بینی در خصوص تعداد مدال ها داشته باشم. اما انگیزه همه بچه های ما بالاست و همین موضوع باعث امیدواری ما خواهد بود. تمام نفرات ما کوشش خواهند داشت بهترین عملکرد را داشته باشند اما من به عنوان مسئول نمی توانم احساسی حرف بزنم. تک تک اعضای تیم ووشو در اردوهای تیم ملی شخصیت یک قهرمان را پیدا نموده اند اما باز هم در ورزش احتمال وقوع هر اتفاقی ممکن خواهد بود.

رئیس فدراسیون ووشو درخصوص برنامه های فدراسیون برای دوره آینده بازی های آسیایی تاکید نمود: ما کار خودمان را انجام می دهیم و در4 سال گذشته نیز این کار را نموده ایم که نتیجه آن کسب افتخارات دنیای به صورت مستمر بوده است اما در این راه مسئولان نیز باید به ووشو توجه داشته باشند.

علینژاد در خصوص اینکه با توجه به افتخارات محسن محمدسیفی آیا نام او نیز می توانست در میان کاندیداهای پرچمداری کاروان ایران قرار گیرد، یادآور شد: طبیعتا تصمیم گیری در خصوص پرچمدار کاروان ایران برعهده هیئت اجرایی کمیته المپیک بوده است اما من در نامه ای به رئیس کمیته ملی المپیک 3 نفر از ورزشکاران رشته ووشو را برای پرچمداری در اندونزی معرفی کردم، سیفی و خواهران منصوریان ورزشکارانی بودند که با توجه به افتخارات آنها می توانستند پرچمدار کاروان ایران در بازی های آسیایی باشند. با توجه به حضور رشته های دیگر در المپیک این شانس برای سایر رشته ها وجود دارد که در المپیک پرچمدار کاروان ایران باشند. اما برای ووشو تنها بازی های آسیایی وجود دارد در نهایت نیز مسئولان به این جمع بندی رسیدند که کیمیا علیزاده پرچمدار کاروان ایران در اندونزی باشد. علیزاده یکی از دختران و قهرمانان شایسته ورزش ایران است که من آرزوی بهترین عملکرد را برای او دارم اما امیدوارم پرچمداری ایران از لحاظ روانی فضای سنگینی را به او وارد نکند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که مطرح نمود با توجه به اینکه فدراسیون می توانست 4 تالو کار را به اندونزی اعزام کند بهتر نبود در این رده نیز نماینده ای داشتیم، گفت: همانطور که مطرح نمودم اعتقاد دارم بازی های آسیایی و رقابت های المپیک جای کسب تجربه نیست و باید در میادین دیگر تجربه به دست بیاید و در المپیک و بازی های آسیایی این تجربه به کار برده گردد. روند تالوی ایران در بخش مردان در سالیان گذشته روندی نبود که شانس مدال برای ما وجود داشته باشد و من تصمیم گرفتم تیمی کیفی تر را به اندونزی اعزام کنیم. اینکه بخواهیم افرادی را به عنوان سیاهی لشگر به بازی های آسیایی اعزام کنیم جز اسراف بیت المال چیز دیگری نیست و باید میادین دیگر را برای کسب تجربه در نظر گرفت. اینکه وزارت ورزش تصمیم گرفته است کاروان به این بزرگی را اعزام کند نیز برعهده خود آنها خواهد بود. ضمن اینکه من اعتقاد دارم اگر ما 9 ورزشکار به اندونزی اعزام کنیم و پیروز به کسب 4 یا 5 مدال شویم بهتر است از اینکه 13 ورزشکار را اعزام کنیم و همین تعداد مدال کسب کنیم. ضمن اینکه از لحاظ افکار عمومی نیز باخت تعداد زیاد ورزشکاران ما باعث خواهد شد تا مدال های سایر ورزشکاران تحت الشعاع قرار بگیرد.این تجربه ای بوده است که من در دوره های گذشته دیده ام و اعتقاد دارم که کاروان ما باید در بازی های آسیایی کیفی باشد تا هدف ما که خوشحالی مردم است تحت الشعاع قرار نگیرد.

رئیس فدراسیون ووشو تاکید نمود: برای ووشو هیچ رویدادی مهمتر از بازی های آسیایی نیست و هیچ رویدادی نیز سخت تر از بازی های آسیایی نخواهد بود. حتی مسابقات دنیای برای ما مهمتر و سخت تر از بازی های آسیایی نخواهد بود. ووشو رشته های است که تمام قهرمانان آن در قاره آسیا حضور دارند و مثل دیگر رشته های ورزشی نیست که بازی های آسیایی حکم زنگ تفریح را داشته باشد. در بازی های آسیایی ووشو هیچ جایی برای لابی گری و گفت وگو وجود ندارد و هیچ کشوری حاضر به از دست دادن مدال نیست. باید ورزشکاران ما با حضور در مسابقات قاره ای و دنیای خود را به ما نشان بدهند تا بتوانیم برای دوره آینده که از حالا نیز برنامه داریم، هدف گذاری کنیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 467

به "علی نژاد: اعزام سیاهی لشگر به بازی های آسیایی جز اسراف بیت المال نتیجه دیگری ندارد، امیدوارم بعد از اندونزی ووشو به مدت 4 سال فراموش نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی نژاد: اعزام سیاهی لشگر به بازی های آسیایی جز اسراف بیت المال نتیجه دیگری ندارد، امیدوارم بعد از اندونزی ووشو به مدت 4 سال فراموش نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید