سود صادرات دلاری طلای سرخ در جیب دلالان

به گزارش مرد کوچک، نرخ زعفران در بازار جهانی بالاست اما متاسفانه این نرخ بالا و سود اصلی به جیب دلالی می رود که در حوزه کشت طلای سرخ فعال است.

سود صادرات دلاری طلای سرخ در جیب دلالان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، زعفران از دیرباز به عنوان طلای سرخ شناخته می گردد، ظرفیتی بسیار بزرگ که می توان از آن در راستا صادرات بهره گرفت. صادرات زعفران، اما تنها در صورتی دارای توجیه است که کشاورزی که بعضاً عمر و سرمایه خود را در این راستا می گذارد بتواند از نتایج بزرگ آن برخوردار گردد.

ظرف یک سال اخیر البته اخبار چندان مناسبی از حوزه زعفران خراسان رضوی به گوش نمی رسد و آخرین خبر نیز در این زمینه این بود که هنوز مطالبات بسیاری از زعفران کاران از سال گذشته روی زمین مانده و عملاً تسویه نشده است. چند ماه دیگر فصل جدید زعفران در خراسان رضوی شروع می گردد و در حالی که هنوز مطالبات فصل قبل باقی مانده این مسئله می تواند کشاورزان را از این ناحیه بسیار متضرر کند.

اما چه راهکارهایی باید در این زمینه در دستور کار قرار گیرد تا زعفران کاران نیز از عایدی بیشتری برخوردار شوند؟

نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس، گفت: یکی از مسائل دیرینه که در حوزه زعفران کشور به صورت کلان و زعفران خراسان رضوی به صورت خاص وجود دارد این است که در حوزه بسته بندی زعفران ایرادات اساسی وجود دارد.

در این زمینه مشکل اساسی و اصلی را باید در صنایع تبدیلی جست و جو کرد که به اندازه کافی گسترش پیدا ننموده اند تا بتوان از این طریق زعفران را با بسته بندی شکیل و مناسب روانه بازار صادراتی کرد.

علاوه بر فقدان صنایع تبدیلی، خام فروشی نیز در سال های گذشته ضربات جبران ناپذیری به اقتصاد زعفران وارد نموده و باید این محصول را به شکل فرآوری شده روانه بازارها کرد.

پژمانفر اعلام کرد: باید از فروش فله ای این محصول استراتژیک فاصله گرفت و با بهره گیری از صنایع تبدیلی اقدامی صورت داد که زعفرانکاران در سراسر کشور از بیشترین سود در این زمینه بهره مند شوند.

تمام این مسائل سبب می گردد با وجود فراوری بالای زعفران در کشور سهم و سبد خوبی در بازار دنیای این محصول نداشته باشیم و از سوی دیگر خام فروشی زعفران سبب می گردد حضور دلالان نیز در این عرصه پررنگ گردد.

جلیل رحیمی دنیا آبادی دیگر عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: مطالبات زعفران کاران از سال گذشته روی زمین مانده و باید در زمینه پرداخت این مطالبات اقدام اساسی انجام گردد.

نرخ زعفران در بازار دنیای بالاست، اما متاسفانه از این نرخ بالا کشاورز و زعفرانکار بهره ای نمی برد و سود اصلی به جیب دلالی می رود که در این حوزه فعال است.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی ادامه داد: خرید تضمینی راهکاری است که دولت سال گذشته در این حوزه صورت داد و مقداری حوزه معیشت زعفرانکاران را سر و سامان داد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1117

به "سود صادرات دلاری طلای سرخ در جیب دلالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود صادرات دلاری طلای سرخ در جیب دلالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید