روسیه بر مالکیت شبه جزیره کریمه تاکید نمود

به گزارش مرد کوچک، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بر مالکیت کشورش بر شبه جزیره کریمه که هفت سال پیش پس از برگزاری همه پرسی از اوکراین جدا شده و به روسیه الحاق شد، تاکید نمود.

روسیه بر مالکیت شبه جزیره کریمه تاکید نمود

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

زاخارووا در بیانیه ای که روز سه شنبه در حساب کاربری وزارت خارجه روسیه در فیس بوک منتشر شد، به برنامه اعلام شده ازسوی دولت اوکراین اشاره و اعلام کرد که دیمیتری کولیبا وزیر خارجه اوکراین به سه ستونی اشاره نمود که به گفته وی سیاست برای بازگرداندن کریمه به اوکراین بر آن راسخ شده است.

امروز 16 ماه مارس هفتمین سالروز برگزاری همه پرسی استقلال کریمه از اوکراین است که بیشتر ساکنان آن به جدایی از اوکراین رای دادند و با امضا قراردادی به روسیه الحاق یافت.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: همه کوشش های کی یف برای بازگرداندن کریمه تحت حاکمیت خود غیرقانونی است و جز تهدید برای تجاوز به دو منطقه روسیه (کریمه و شهر سواستوپول) چیز دیگری نمی تواند تلقی گردد.

وی اضافه نمود: یک بار دیگر یادآوری می کنیم شرکت هر کشور یا سازمانی در این گونه اقدامات ازجمله در ابتکاری به نام پلتفرم کریمه (طرح اقدامات سیاسی اوکراین برای بازگرداندن کریمه) را اقدام غیردوستانه در خصوص روسیه و تعدی به تمامیت ارضی آن تلقی می کنیم.

زاخارووا توضیح داد: امروز مقام های اوکراینی بیشرمانه به قوانین بین المللی استناد و به حمایت از سران غربی خود تکیه می نمایند و سیاست این کشور برای اوکراینی کردن جامعه این کشور با استفاده از زور و تشویق ملی گرایی افراطی و نقض حقوق مسلم زبانی، فرهنگی اقلیت های قومی و اتباع روس تبار، تبلیغ روس ستیزی و سانسور رسانه ای، منطقه کریمه متعلق به روسیه و مناطق اوکراین و اتباع این کشور را از کی یف دورتر می نماید.

وی در انتها بیانیه از اوکراین و بعضی کشورهای حامی کوشش های آن کشور در خصوص کریمه خواست تا به انتخاب ساکنان این منطقه و تمامیت ارضی روسیه احترام گذارند.

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی گسترده ای دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان انقلاب و روس ها کودتا یاد می نمایند، شروع شده است.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.

با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، کرملین امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که بیشتر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.

از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های مالی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می نمایند وضع نموده اند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.

اوکراین از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخوانند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورند.

آمریکا بیش از 100 بسته تحریمی علیه روسیه به اتهام دخالت در مساله اوکراین و بعضی مسائل دیگر وضع نموده است و تحریم ها همچنان تمدید می شوند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1501

به "روسیه بر مالکیت شبه جزیره کریمه تاکید نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه بر مالکیت شبه جزیره کریمه تاکید نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید