رشد13 درصدی فوتی های کرونا در تهران ، چرا ایران پزشکان بدون مرز را نپذیرفت؟، احتمال اعمال محدودیت در سیزده بدر

به گزارش مرد کوچک، سخنگوی وزارت بهداشت در مورد فعالیت پزشکان بدون مرز فرانسه در ایران و همچنین دریافت مبالغی از بیماران مبتلا به کرونا در برخی مراکز درمانی توضیحاتی ارائه کرد.

رشد13 درصدی فوتی های کرونا در تهران ، چرا ایران پزشکان بدون مرز را نپذیرفت؟، احتمال اعمال محدودیت در سیزده بدر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش دنیاپور در ارتباطی ویدئو کنفرانسی که به منظور پاسخگویی به سوالات خبرنگاران برگزار شد، در مورد توصیه برخی افراد به استفاده از سشوار و بخور برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس گفت: موارد ضد و نقیضی در فضای مجازی مطرح می شود که مبنای علمی ندارد که یکی از آنها استفاده از سشوار است؛ استفاده از این وسیله برای عدم ابتلا به کرونا توصیه نمی شود.

 • سشوار و بخور در پیشگیری از کرونا موثرند؟

وی با بیان اینکه استفاده از بخور در موارد سرماخوردگی و شبه آنفلوآنزا معمولا استفاده می شود، گفت: ما نیز استفاده از بخور را نهی نمی کنیم، اما مدرکی دال بر مفید بودن نداریم و علمی نیست.

 • ماجرای حضور پزشکان بدون مرز فرانسه در ایران

وی درخصوص حواشی مطرح در زمینه حضور پزشکان بدون مرز فرانسه در ایران و جهت کمک در زمینه کنترل کرونا و درمان بیماران، گفت: چه از همراهی پزشکان بدون مرز فرانسه و چه کمک سازمان های دولتی و غیردولتی به مردم را استقبال می کنیم و هر کمکی که از سوی آنها به جز آمریکا و رژیم اشغالگر قدس ارائه شود را مورد استقبال قرار خواهیم داد و از آنها تقدیر می شود.

وی اضافه نمود: هر محموله کمکی که وارد ایران شود تحت نظارت کمیته چهار نفره ای که با ابلاغ وزیر بهداشت تشکیل شده، پس از ترخیص از گمرک بین مراکز درمانی توزیع می شود و فهرست توزیع اقلام و نحوه پخش آنها برای ارسال کننده های کمک ها، ارسال می شود.

وی با بیان اینکه پزشکان بدون مرز فرانسه نیز در نظر داشتند یک بیمارستان 48 تخت خوابی سیار و صحرایی در یکی از مراکز درمانی ما ایجاد کنند، گفت: البته از قبل اطلاعی به وزارت بهداشت ایران نداده بودند و گویا مذاکرات با یک جای دیگر اجرا شده بود و ما در مقابل یک عمل اجرا شده قرار گرفتیم. ما از آنها بابت کمک شان و اینکه قصد داشتند در کنار مردم باشند تقدیر و تشکر می کنیم. در عین حال امروز بیش از 10 هزار تخت بیمارستانی و 10 هزار تخت پسابیمارستانی که عمده آنها مازاد است، داریم و قاعدتا 48 تخت بیمارستانی برای شرایط ما راهگشا نیست؛ لذا ضمن پوزش و عذرخواهی، از این اقدام همراهانه و همدلانه آنها تقدیر می کنیم و دوستان ما برنامه داشتند که به همراه این پزشکان بدون مرز بازدیدی از مراکز درمانی داشته باشند. در عین حال از هر نوع محموله، کالا و اقلام حفاظتی ای که از سوی هر نهاد دولتی و غیردولتی در دنیا برای ما ارسال شود، استقبال می کنیم.

 • مسئله ای در رسیدگی به مناطق سیل زده نداریم

دنیاپور در مورد شرایط مناطق سیل زده نیز با بیان اینکه در سال 98 با بحران سیلابی روبرو بودیم که از آن زمان اقدامات خوبی برای مدیریت بهتر سلامت در بحران انجام شد، گفت: از آنجایی که سیلاب اخیر قابل مقایسه با بحران سال 98 نیست، اما از تجربیات آن استفاده کردیم و با دستور وزیر بهداشت اقلام مورد نیاز درمانی و لجستیکی برای این استان های سیل زده آماده شده است و استان های معین را نیز معین کردیم. همچنین در سازمان غذا و دارو، ستاد بحران برای پشتیبانی مناطق سیل زده تدارک لازم را در نظر گرفته و خوشبختانه تا این لحظه مشکل حاد نداریم.

 • هزینه درمان بیماران کرونا چقدر است؟

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اخذ مبالغی از بیماران کرونا در برخی مراکز درمانی گفت: تعرفه معین است و تست کرونا و پی سی آر برای بیماران کرونا رایگان خواهد بود؛ اما خدمات، دارو و تجهیزات مورد استفاده برای بیماران کرونا، با دیگر بیماران تفاوت ندارد و این مساله که بیماران مبتلا به کرونا باید درمان شان رایگان باشد نه تنها در ایران بلکه در دنیا نیز وجود ندارد.

وی درخصوص طرح فاصله گذاری اجتماعی نیز با بیان اینکه این پیشنهاد توسط کارشناسان وزارت بهداشت آماده شده و به ستاد ملی کرونا ارائه شده است، گفت: مقرر شده که این پیشنهاد در کمیته امنیتی - اجتماعی ستاد ملی کرونا به ریاست وزارت کشور بررسی شود و مادامی که این پیشنهاد تصویب نشده نمی توانیم جزئیات آن را اعلام کنیم؛ اما این طرح در راستای کاهش شیوع ویروس کرونا تهیه شده است.

 • غربالگری 41 میلیون ایرانی

وی با اشاره به شرکت بیش از 41 میلیون نفر در طرح ملی غربالگری کرونا گفت: هر روز آمار ما دقیق تر می شود و این از ثمرات بیماریابی فعال در این طرح ملی است و از رسانه ها می خواهیم که مردم را ترغیب کنند تا در این سامانه ثبت نام کرده و بتوانیم صددرصد مردم را غربالگری کنیم و قاعدتاً این یک طرح بزرگ در حوزه بیماریابی و غربالگری است و می تواند الگویی برای شناسایی بیماری های واگیردار بخصوص کرونا باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص پرداخت مطالبات وزارت بهداشت و تاخیر در پرداخت کارانه پزشکان گفت: به هر حال روال کار اداری زمان بر است و زمانی که مطالبات وزارت بهداشت وصول شود، باید گردش کار در خزانه صورت گیرد و این مطالبات بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شود و نهایتاً کارانه کادر پزشکی پرداخت شود که این یک فرایند طولانی است و با توجه به وقفه و تعطیلی ای که ایجاد شده، پرداخت کارامه لحظه ای نیست؛ اما با سعی و تلاش معاونت منابع وزارت بهداشت در نظر داریم هر چه سریع تر بدهی ها را با اولویت پزشکان و پرستاران و بعد از آن سایر پرسنل و شرکت های تجهیزاتی را پرداخت کنیم و قطعا در اولین فرصت ممکن با اولویت پرداخت پرسنل این مهم اجرایی می شود و جای نگرانی نیست.

 • برای قضاوت درباره زمان فاز مهار بیماری، زود است

وی اضافه نمود: نیازمند آن هستیم که 70 تا 75 درصد مراودات و سفرها کاهش یابد و بعد از آن انتظار داشته باشیم که ظرف دو تا سه هفته وارد فاز مهار بیماری شویم. برای همه این قضاوت ها درباره زمان ورود به فاز مهار بیماری زود است و باید منتظر ماند تا ببینیم که چه خواهد شد.

 • چیزی به نام طب اسلامی وجود خارجی ندارد

دنیاپور درباره برخی ادعاها مبنی بر درمان بیماران کرونا با طب اسلامی گفت: موضوع روشن است و مراجع عظام، اهل فن و متخصصان علوم دینی بارها اعلام نظر کرده اند که چیزی به نام طب اسلامی ماهیت و وجود خارجی ندارد و تنها ادعاهایی است که برخی افراد در پوشش دین انجام می دهند. دین تنها پوششی برای دخالت این افراد در امر درمان است و رسمیتی هم نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه اما طب سنتی مبتنی بر تجربه هزاران ساله ایرانیان و سرزمین های دیگر است و مدون شده است و جزو منابع در دسترس است، گفت: هرجا طب سنتی بتواند به ارتقای سلامت عمومی بویژه در مواردی که طب نوین به بن بست می رسد، کمک می کند.

 • استفاده از ظرفیت طب سنتی در کنار طب رایج

دنیاپور با بیان اینکه ملاک این است که هرگزاره و اقدام درمانی و هر ماده ای که به عنوان دارو استفاده می شود باید مبتنی بر شواهد علمی باشد، گفت: هر اقدام و درمانی که با کمترین عوارض، طول عمر را افزایش دهد، جزوی از طب محسوب خواهد شد و برای ما تفاوتی ندارد که طب ایرانی و سنتی و غیره باشد. طب سنتی می تواند با ظرفیتی که دارد به عنوان طب مکمل در کنار طب رایج باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه نمود: متخصصان طب سنتی در دانشگاه های علوم پزشکی ما دوره های تخصصی طب ایرانی را گذرانده اند و دانش آموخته محافل آکادمیک هستند و اینها در کنار طب رایج به عنوان طب مکمل همراه و همیار ما در هر رویدادی از جمله کرونا خواهند بود. هرچند باید توجه داشت که این بیماری برای طب نوین هم ناشناخته است چه رسد برای طب ایرانی. منعی وجود ندارد که طب ایرانی هم به کمک آید و ما استقبال هم می کنیم. البته مقصود ما متخصصان طب ایرانی هستند و نه مدعیان دروغین که با شیادی و کلاهبرداری مردم را مستاصل می کنند.

وی درباره ادعای برخی رسانه های معاند مبنی بر عدم ارائه مطلوب خدمات به اتباع افغانستانی مبتلا به کرونا، گفت: اتباع خارجی نیز از خدمات بهداشتی و درمانی کشور استفاده می کنند و تفاوتی بین آنها و هموطنان عزیز ما نخواهد بود و حتی اگر از قبل تحت پوشش بیمه بوده اند می توانند از پوشش های بیمه ای هم استفاده کنند. این ادعاها، شایعه ای است که علیه مهمان نوازی کشور ما منتشر شده است.

 • درمان بیماران کرونا در کشورهای همجوار به شرط...

دنیاپور تاکید کرد: ولی اگر اتباعی بخواهند غیرقانونی وارد کشور شده و از امکانات درمانی استفاده کنند، در مرزها و در داخل کشور با آنها برخورد خواهد شد و مرجوع می شوند. بخصوص اینکه در کشورهای همجوار اعلام می شود تعداد مبتلایان در کشورشان اندک است و مواردی را مشاهده نکرده اند، اما از سوی دیگر صدها و هزاران نفر به دنبال اخذ ویزا و یا ورود غیرقانونی به ایران برای درمان بویژه کرونا هستند.

وی ادامه داد: پذیرفتنی نیست که افراد به صورت غیرقانونی وارد مرزهای ما شوند و خدمات درمانی دریافت کنند. هرکشوری اقدامات لازم را در کشور خودش انجام داده است. اگر از شرایط حاضر تا حدی رها شویم و وارد فاز مهار بشویم این امکان وجود دارد و ابایی نداریم که در کشورهای همجوار و یا حضور همکاران در آنجا و با ارائه آموزه ها در این زمینه به مقابله با آن کشورها برویم. منعی برای این کار وجود ندارد ولی مشروط بر آنکه از بحران بیماری در کشورمان عبور کرده باشیم.

 • دغدغه تجمع مردم در روز طبیعت

وی درباره نگرانی و دغدغه ای که درباره روز سیزده بدر و تجمع مردم در تفرجگاه ها وجود دارد نیز گفت: دغدغه سفرهای نوروزی و دید و بازدیدهای نوروزی وجود داشت و دغدغه بعدی نیز در پیش بودن روز طبیعت، خروج مردم از منازل و تجمعات در طبیعت است. اگر مردم رعایت نکنند انتشار گسترده بیماری در کشور را خواهیم داشت و این یک اعلام خطر و هشدار است.

 • احتمال اعمال محدودیت در رفت وآمد در روز طبیعت

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه نمود: با تصویب طرح فاصله گذاری اجتماعی در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا محدودیت در رفت و آمد روز طبیعت در نظر گرفته خواهد شد و امید است با تصویب این طرح دغدغه ای نیز برای این روز درباره اقلیتی که به هشدارها توجهی نکرده و موارد را رعایت نمی کنند، نداشته باشیم.

دنیاپور در پاسخ به پرسشی درباره برخی اظهارات مبنی بر اینکه کرونا از آذرماه وارد کشور شده، گفت: قاعدتا معما چو حل گشت، آسان شود. از روزهای آخر دی و اوایل بهمن هشدارها از سوی وزارت بهداشت ارائه و گفته شد که ویروس کرونا پشت مرزهای ماست و دنبال ردپای آن هستیم. این گزاره ها قابل اعتنا نیستند و اگر عده ای این توانایی را داشتند که ویروس را با چشمان تیزبین مشاهده کنند و آن را داکیومنته و مستند نکرده اند مرتکب قصور پزشکی شده اند. احتمالا هر چقدر جلو برویم برخی ممکن است بگویند از چند سال قبل هم ویروس را شناسایی کرده بودند. اعتبار این چنین ادعاهایی معین است. ما نه علم پیشگویی و نه علم غیب داشتیم و تنها با استفاده از توان علمی و تجارب کشور چین و دستورالعمل های سازمان بهداشت دنیای و ابزارهایی که در اختیار داشتیم تلاش کردیم و نهایت اولین مورد 29 بهمن تشخیص داده و سریعا هم به صورت عمومی به مردم اعلام شد.

 • رشد 13درصدی مرگ و میر کرونا در تهران

سخنگوی وزارت بهداشت در به سوال ایسنا درباره تحلیل هایی که از آمار جانباختگان کرونا مطرح می شود و همچنین رشد 13 درصدی آمار مرگ و میر کرونا در تهران، گفت: آمار رشد 13 درصدی موارد مرگ و میر در تهران درست است و در برخی استان ها کمتر یا بیشتر از این است. تعداد فوتی ها در چند روز اخیر سه رقمی شد و امروز هم به طور میانگین هر 10 تا 12 دقیقه یک ایرانی جان خود را در اثر این بیماری از دست می دهد و این حرف درستی است. البته همچنان در بسکمک مراکز، میزان مرگ و میر نسبت به کل مبتلایان عدد بالایی نیست.

وی اضافه نمود: ممکن است در برخی استان ها نسبت مرگ و میر نسبت به کل افراد مبتلا بالا به نظر آید. استان هایی هم داریم که برعکس است و تست بیماریابی بیشتری اجرا شده است و لذا در آن استان ها اختلاف فاحشی در موارد مرگ و میر نسبت به کل استان ها وجود دارد. عدم اعلام آمار روزانه تفکیکی استان ها نیز به این جهت بود که انگیزه و رقابت منفی در استان ها ایجاد نشود.

 • هر 10 تا 12 دقیقه یک ایرانی به دلیل کرونا جان می بازد

دنیاپور با بیان اینکه هر 10 تا 12 دقیقه یک ایرانی جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست می دهد، گفت: تاکید داریم که جان هر فرد برای ما مهم و وجودش با برکت و ارزشمند است. اما این اعداد قابل مقایسه با اروپا و ایالات متحده نیست. با این فاجعه ای که در حال انتقال به امریکا است و از قبل هم پیش بینی کرده بودیم که یک انفجار اطلاعاتی را برخی کشورها از جمله امریکا خواهیم داشت. اگر چه موارد مرگ و میر کشور ما در حد فاجعه اروپا و آمریکا نیست؛ اما باز هم جان هر ایرانی و جان هر فرد در دنیا برای ما ارزشمند است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 879

به "رشد13 درصدی فوتی های کرونا در تهران ، چرا ایران پزشکان بدون مرز را نپذیرفت؟، احتمال اعمال محدودیت در سیزده بدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد13 درصدی فوتی های کرونا در تهران ، چرا ایران پزشکان بدون مرز را نپذیرفت؟، احتمال اعمال محدودیت در سیزده بدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید