درخواست دو روزنامه مهم آمریکا درباره ایران از ترامپ

به گزارش مرد کوچک، دو روزنامه مهم و تاثیر گذار در سیاست آمریکا همزمان در سرمقاله های خود خواهان برطرف تحریم های ایران شدند.

درخواست دو روزنامه مهم آمریکا درباره ایران از ترامپ

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، در پی افزایش فشار بین المللی درباره برطرف تحریم های ایران، این روزها رسانه های خبری نیز به جمع مدافعان برطرف تحریم ایران پیوسته اند همزمان با دیپلماسی پویای سیاست خارجی دیپلماسی عمومی نیز در سراسر دنیا فعال شده و خواهان این است که در پی این بحران دنیای ایالات متحده برای فرایند درمان و پیشگیر از شیوع بیشتر این ویروس در ایران با برطرف تحریم ها موافقت کند. این در حالی است که وزیر خارجه کشورمان روزانه از اغاز شیوع این ویروس در ایران لابی ها و رایزنی ها را برای برطرف تحریم شروع نموده است.

>>> در همین رابطه بیشتر بخوانید:

تحریم های آمریکا حتی رسیدن یاری های انسان محبت آمیز به ایران را سخت نموده

درخواست دو روزنامه معتبر از کاخ سفید

در ادامه کوشش ها برای فعال کردن دیپلماسی عمومی در سراسر دنیا پس از کمپین های بسیار و اقدام سفرای کشورمان در نمایندگی های ایران در سراسر دنیا، امروز دو روزنامه مهم ایالات متحده همزمان در سرمقاله های خود خواهان برطرف تحریم علیه ایران شدند. واشنگتن پست و نیویورک تایمز که دو روزنامه سنتی و قدیمی ترین رسانه خبری این کشور هستند و همواره در سیاستگذاری داخلی و خارجی آمریکا نقش بسزایی داشته اند خطاب به کاخ سفید خواهان لغو فوری تحریم ها شده اند.

روزنامه نیویورک تایمز تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران را غیراخلاقی توصیف و تاکید نمود که بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا زمان مناسبی برای برداشتن تحریم های علیه جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایرنا، این رسانه آمریکایی با اشاره به فشار ناشی از تحریم ها در ایران در شرایط شیوع کرونا این سوال را مطرح نموده که آیا آمریکا باید تحریم هایش علیه این کشور را تشدید کند به این امید که راهبرد فشار حداکثری در نهایت تهران را وادار به تسلیم شدن در برابر خواسته های واشنگتن کند؟ یا این که تحریم ها را کاهش دهد تا به ایرانی ها یاری کند؟

معلوم است که گزینه درست کدام است. رفتارهای دلسوزانه در شرایط بحران سیاست خارجی خوبی است و در این مورد خاص می تواند به ترامپ یاری کند.

این رسانه آمریکایی با اشاره به اقدام جدید دولت ترامپ در تشدید تحریم های ایران و بیانیه استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا در تاکید تداوم اقدامات آمریکا علیه کسانی که به ایران یاری می نمایند نوشت، منوچین می گوید کشورش متعهد است یاری های انسان محبت آمیز در حمایت از مردم ایران را تسهیل می نماید. او مدعی است که تحریم ها مانع چنین یاری هایی نمی گردد.

چنین استدلال هایی در شرایط سخت کنونی عجیب است.

ایران از صندوق بین المللی پول درخواست وام فوری 5 میلیارد دلاری نموده و فهرستی از تجهیزات اساسی از دستکش و ماسک گرفته تا دستگاه های یاری تنفسی قابل حمل را ارائه داده است. باید همه این تجهیزات فورا در اختیار ایران قرار گیرد.

این رسانه اضافه نمود، دولت ترامپ مدعی است که انتقال تجهیزات پزشکی به ایران را تسهیل نموده است اما واردنمایندگان می گویند مسائل عمده ای در یافتن بانک هایی دارند که با توجه به فرایند تامین اقتصادی تجاری علاقه مند به همکاری هستند.

در هر صورت افزایش تحریم های ایران با توجه به مسائل ایران در مقابله با بحران کرونا از نظر اخلاقی نادرست است.

این رسانه اضافه نمود: دولت ترامپ باید از این بحران به عنوان یک فرصت دیپلماتیک استفاده کند. آمریکا باید در پیشنهاد یاری به ایران پیشتاز باشد. این به معنای ارسال تجهیزات پزشکی مانند دستگاه های تنفس مصنوعی نیست بلکه آمریکا باید راه را برای ارائه وام صندوق بین المللی پول هموار کند.

آمریکا همچنین می تواند کارشناسانی برای ارائه یاری های فنی اعزام کند؛ اقدامی که همچنین به نفع مقام های پزشکی آمریکا برای کسب تجربه درباره همه گیری کرونا است. دولت ترامپ همچنین باید تحریم های ایران را برای یک دوره محدود بردارد یا کاهش دهد و پیشنهاد یاری فنی به تهران دهد. چنین فرایندی در بهترین شکل می تواند تنش دو کشور را کاهش دهد.

اسنادی وجود ندارد که نشان دهد، راهبرد آمریکا در اعمال سیاست فشار حداکثری توانسته به دولت آمریکا برای تحقق اهداف یاری کند.

این رسانه تعلیق تحریم ها، تسهیل اعطای وام صندوق بین المللی به ایران و ارائه یاری واقعی، اقداماتی است که آمریکا باید برخلاف گزینه دیگر یعنی ادامه و تشدید تحریم ها، انجام دهد.

روزنامه واشنگتن پست نیز در سرمقاله خود با انتقاد از اقدامات دولت آمریکا در تحریم شرکت های مرتبط با صنعت پتروشیمی ایران نوشت: آمریکا باید به جای چنین اقداماتی به کنترل همه گیری ویروس کرونا در ایران یاری کند.

این روزنامه آمریکایی اضافه نمود: آمریکا کوشش نموده تحریم های ایران را تشدید کند. هفته گذشته چند شرکت دخیل در صنایع پتروشیمی ایران هدف تحریم ها قرار گرفتند.

واشنگتن پست نوشت:رهبر ایران تحریم های آمریکا را مانع مبارزه این کشور با همه گیری کرونا توصیف نموده و گفته که آمریکا در فراوری این ویروس نقش داشته است. این در حالیست که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مدعی است تهران درباره دامنه شیوع این ویروس دروغ می گوید.

این رسانه اضافه نمود: در شرایط بحران انسانی فوق العاده، دولت ترامپ سیاست فشار حداکثری علیه ایران را تشدید نموده است تا شرایط سخت جمعیت 80 میلیون نفری این کشور را افزایش دهد اما این راهبرد چه هدفی را دنبال می نماید؟

مردم عادی ایران و دیگر کشورها، آمریکا را در سخت تر کردن مبارزه با همه گیری کرونا در ایران مقصر می دادند. این شامل کشورهای متحد آمریکا نیز می گردد. بریتانیا در بین دیگر کشورها خواهان برطرف تحریم ها شده است.

پمپئو مدعی است به ایران پیشنهادیاری پزشکی به ایران شده است اما ایران آن را رد نموده است و تحریم ها واردات مواد غذایی یا دارو را هدف قرار نمی دهد اما اقدامات آمریکا برای محدود کردن تامین اقتصادی، شرکت های بیمه و کشتیرانی در جلوگیری از این امر موثر است.

این رسانه به نقل از کارشناسان نوشت چند شرکت تامین نماینده تجهیزات پزشکی ارسال محموله به ایران را متوقف نموده اند.

این رسانه نتیجه گرفت: رویکرد تقابلی ترامپ نتوانسته به اهداف خود برسد و شیوع ویروس کرونا فرصتی به او می دهد تا این فرایند را اصلاح کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 884

به "درخواست دو روزنامه مهم آمریکا درباره ایران از ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست دو روزنامه مهم آمریکا درباره ایران از ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید