خطر مصرف مواد خوراکی حاوی قند مصنوعی برای روده

به گزارش مرد کوچک، متخصصان تغذیه دریافتند که شیرین نماینده های مصنوعی رایج می توانند باکتری های مفید داخل روده را به میکروب هایی مضر و خطرناک تبدیل نمایند و از این رو، ممکن است باعث مسائل جدی در سلامت از جمله عفونت خونی (سپتیسمی) و از کار افتادن یک باره اندام های مختلف در بدن شوند.

خطر مصرف مواد خوراکی حاوی قند مصنوعی برای روده

به گزارش خبرنگاران، متخصصان دانشگاه آنگلیا راسکین دریافتند که جایگزین های مصنوعی قند مانند ساخارین، سوکرالوز و آسپارتام که در آدامس، نوشیدنی های رژیمی، بستنی ، غذاهای پخته شده در فر و حتی بعضی ویتامین ها و داروها وجود دارد، می تواند باکتری های مفید روده مانند ای کولای و ای فاکالیس را به باکتری های خطرناک تبدیل کند.

دکتر هاوُوی چیچگر، نویسنده این مطالعه و مدرس ارشد علوم پزشکی در دانشگاه آنگلیا راسکین، گفت: مطالعه ما نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد بعضی از شیرین کننده های موجود در غذا و نوشیدنی مانند ساخارین، سوکرالوز و آسپارتام می تواند باکتری های طبیعی و سالم را به عوامل بیماری زا تبدیل کند.

این مطالعه نشان داد که مصرف شیرین کننده های مصنوعی به میزان دو قوطی نوشابه رژیمی در روز، می تواند توانایی این باکتری ها را به حمله به بافت پوششی روده و از بین بردن آن ها افزایش دهد.

دکتر چیچگر گفت: این تغییرات بیماری زا شامل تشکیل لایه میکروبی و افزایش چسبندگی و حمله باکتری ها به سلول های بافت پوششی روده انسان است.

وی اضافه نمود: این تغییرات می تواند منجر به حمله باکتری های روده به روده ما و آسیب به آن گردد و منجر به عفونت خونی و از کار افتادن اندام ها گردد.

مطالعاتی که پیشتر صورت گرفته، نشان داده است که تشکیل این نوع لایه میکروبی ارتباط نزدیکی با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و افزایش خطر بیماری ها دارد و می تواند باعث عفونت های مرتبط با اندامهای بدن گردد.

محققان بعلاوه دریافتند که باکتری های ای کولای و ای فاکالیس هم می تواند در کبد، غدد لنفاوی و طحال تجمع یافته و منجر به ایجاد عفونت گردد.

از آنجا که محبوبیت شیرین کننده های مصنوعی بیشتر شده است و بیش از هر زمان دیگری سهمی عظیم تر از رژیم غذایی انسان ها را تشکیل می دهند، نویسندگان می گویند درک اینکه این اضافه نمودنی غذایی بر میکروب های روده چه تاثیری می گذارد و چگونه می توان این آثار مخرب را بهبود بخشید، بسیار حیاتی است.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1709

به "خطر مصرف مواد خوراکی حاوی قند مصنوعی برای روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر مصرف مواد خوراکی حاوی قند مصنوعی برای روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید