حشرات را با این گیاهان از خانه و محیط اطراف خود دور کنید

به گزارش مرد کوچک، این گیاهان حشرات را کاملاً از بین نمی برند، اما خواص بی نظیر آنها آفات و حشرات را از محیط زندگی شما دور می نماید.

حشرات را با این گیاهان از خانه و محیط اطراف خود دور کنید

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، وقتی به فصل گرم سال نزدیک می شویم، نگرانی از حضور حشراتی مانند پشه، مگس و آفت ها ذهنمان را درگیر می نماید و ما را به فکر جست وجو برای دفع آنها وامی دارد.

همواره گزینه های شیمیایی مانند سموم دفع آفات، حشره کش ها و وسایلی از این قبیل وجود دارد اما به طور حتم کشف و امتحان راه چاره های طبیعی قبل از استفاده از مواد شیمیایی، خالی از فایده نیست.

در این گزارش، گیاهانی را که باغبانان برای دفع حشرات آزاردهنده از آنها استفاده می نمایند، معرفی نموده ایم.

آنها پشه ها، کنه ها و مگس ها را از بین نخواهند برد اما خواص بی نظیر آنها ممکن است آفات را از محیط زندگی و گلخانه شما دور کند.

اسطوخودوس

تحقیقات نشان داده است که اسطوخودوس می تواند در دفع پشه ها و سایر حشرات مؤثر باشد. هنوز تعیین نیست که چرا این گیاه می تواند به عنوان دفع نماینده عمل کند اما بعضی بوی آن را علت دفع حشرات می دانند.

شاید با خود بگویید که بوی خوش این گیاه چگونه می تواند آزاردهنده باشد اما واقعیت این است که قرار نیست آنچه برای شما لذت بخش است، برای موجودات دیگر نیز دلپذیر باشد. اسطوخودوس از محبوب ترین و معروف ترین گیاهان دارویی نیز است.

رزماری

گیاه دارویی تند و تیز رزماری به دلیل عطر و بوی خاص و تند آن، می تواند در دور نگهداشتن پشه ها موثر باشد.

جدا از گیاه آن، روغن رزماری نیز در میان دیگر روغن های گیاهی، بیشترین تأثیر را در دفع پشه ها دارد. گفته می گردد که حتی ممکن است بازدارنده حشرات دیگر مانند شته ها و کنه ها نیز باشد. فقط توجه داشته باشید که این نتایج همه بر پایه روغن رزماری اجرا شده است.

ریحان

مجله اکولوژی اکشن گزارشی را منتشر نموده است که بیان می نماید، گیاه ریحان به ویژه ریحان مویی، یک دافع 100 درصدی انواع حشرات به خصوص پشه ها است. بطور حتم اسانس این گیاه تاثیر قوی تری در دفع حشرات دارد اما آنچه تعیین است اینکه، حشرات عطر این گیاه را دوست ندارد.

نعناع

جالب است بدانید بسیاری از دافع های تجاری حشرات حاوی روغن های گیاهانی هستند و روغن نعناع (که از گیاه نعناع حاصل می گردد) یکی از امیدوارنماینده ترین ها در جلوگیری از پشه ها است. تحقیقات نشان می دهد این گیاه بعضی از انواع عنکبوت را نیز دفع می نماید.

می توانید این سبزی خوش عطر را در آشپزخانه خود نگهدارید و از آن برای طبخ غذا و همچنین دور کردن حشرات استفاده کنید.

همچنین می توانید 10 قطره از روغن های نعناع، آویشن و رزماری را با آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید سپس محلول را اطراف محل زندگی اسپری کنید تا به شما در دفع مگس ها، کک ها، پشه ها، شته ها، مورچه ها و عنکبوت ها یاری کند.

مریم گلی

گفته می گردد گیاه مریم گلی برای خلاص شدن از شر مورچه ها، مگس ها و پشه ها شهرت دارد، اما هیچ تحقیقات علمی برای تایید این گفته جز در خصوص پشه ها انجام نگرفته است البته که مریم گلی یک گیاه دارویی نیز است.

تحقیقات نشان داده است که داشتن یک گلدان مریم گلی در محیط زندگی می تواند شما را تا 32 درصد در برابر هجوم پشه ها محافظت کند بنابراین می توانید این گیاه را در گوشه ای آشپزخانه خود قرار دهید تا هم از خواص خوراکی آن استفاده کنید و هم از شر حشرات خلاص شوید.

سیترونلا

شما برای دفع پشه ها احتمالاً بیشتر با شمع های سیترونلا آشنا هستید، اما بوی آن از گیاهی به همین نام می آید که باعث می گردد حشرات از یک چمنزار ساحلی چشم پوشی نمایند.

پیشنهاد می گردد برای بهره مندی از تأثیرات گیاه سیترونلا در دفع حشرات، علاوه بر نگهداشتن این گیاه در خانه، شمع سیترونلا نیز در خانه روشن داشته باشید.

علف لیمو

درخت گیاه لیمو در مزارع گیاهان دارویی رشد می نماید و خواص بسیاری دارد. علف لیمو گیاهی بلند و چند ساله است که بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا است.

این گیاه بسیار شبیه چمن مرکبات است و همچنین دارای خواص ضد پشه ای است. آنالیز های علمی نشان داده که مصرف روغن علف لیمو باعث حفاظت پوست به مدت حدود 2 تا 2 ساعت و نیم با قدرت حداکثر 95 درصد در برابر انواع پشه ها می گردد.

در حالی که مطالعه دیگر نشان داده که این روغن می تواند مگس های پایدار را مهار کند. اگر می خواهید چند گیاه جدید به گلخانه خود اضافه کنید، گیاه علف لیمو می تواند گزینه خوبی باشد.

نعناع گربه ای

نعناع گربه ای به گیاه مورد علاقه گربه ها شهرت دارد چراکه می تواند اثر روانگردان بر آنها داشته باشد اما یکی از انواع گیاهان دور نماینده حشرات نیز است.

می توان گیاه نعناع گربه ای را در باغچه یا گلدان آن را در خانه و محیط زندگی نگهداشت تا از نزدیک شدن حشرات در امان ماند.

مطالعات نشان داده است که روغن گیاه نعناع گربه ای می تواند بازدارنده حشرات از گیاهان و محیط اطراف باشد.

همچنین مطالعات دیگری که در دانشگاه ایالتی آیووا صورت گرفته نشان می دهد که روغن این گیاه می تواند موثرتر از محصولات فروشگاهی دورنماینده حشرات باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1040

به "حشرات را با این گیاهان از خانه و محیط اطراف خود دور کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حشرات را با این گیاهان از خانه و محیط اطراف خود دور کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید