جزییات و شرایط دریافت وام ضروری بازنشستگان

به گزارش مرد کوچک، پرداخت وام 30 میلیون تومانی صندوق بازنشستگی کشوری با سود 4 درصد در امسال برای بازنشستگان کشوری درحالی در نظر گرفته شده است که پرداخت این وام ضروری برای 460 هزار نفر بوده و مجموع اعتبار صرف شده به این منظور حدود 15 هزار میلیارد تومان است.

جزییات و شرایط دریافت وام ضروری بازنشستگان

به گزارش ایسنا، چند روز گذشته نعمت الله ترکی-مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به افزایش رقم و سقف پرداخت تسهیلات وام در سال 1402 تا 100 درصدی به نسبت سال گذشته گفت: پرداخت وام ضروری تا سقف 30 میلیون تومان برای 460 هزار نفر در امسال در نظر گرفته شده است که مجموع اعتبار صرف شده بدین منظور حدود 15 هزار میلیارد تومان می گردد.

این وام که در قالب تسهیلات در نظر گرفته شده است، تا سرانجام امسال به این تعداد پرداخت می گردد و متقاضیان می توانند با ثبت نام در سایت صندوق، درخواست خود را اعلام نمایند.

البته به گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، به این منظور هر ماه قرعه کشی خواهد شد و ماهانه به 35 هزار نفر این تسهیلات پرداخت می گردد.

شرایط دریافت وام

مبلغ وام 300.000.000 میلیون ریال است و فقط به حساب متقاضی در بانک صادرات که در سیستم احکام درج شده و از این حساب حقوق بازنشستگی/وظیفه دریافت می نماید، واریز خواهد شد.

هرگونه تسویه حساب مربوط به وام های ادوار گذشته تاثیری در اولویت بندی و یا احراز شرایط دریافت وام ایجاد نخواهد کرد.

متقاضیانی که از تاریخ صدور حکم بازنشستگی آن ها کمتر از یک سال گذشته، مجاز به ثبت نام نیستند.

وراث ذکوری که تا سه سال آینده از فهرست وظیفه بگیری حذف می شوند، مجاز به ثبت نام نیستند.

متقاضیانی که حکم ترمیم امسال برای آنان صادر نشده است، مجاز به ثبت نام نیستند.

فقط یکی از وراث وظیفه بگیر با رضایت سایر وراث وظیفه بگیر می تواند از وام استفاده کند لذا سایر وراث می بایست پس از ورود به لینک سامانه تعهد وراث و تکمیل آن، رضایت خود را از دریافت وام به وسیله متقاضی اعلام نمایند.

گفتنی است جهت تکمیل مشخصات در سامانه تعهد وراث برای وظیفه بگیران بیش از یک نفر الزامی است.

تنها در صورت تکمیل و تایید مشخصات در سامانه تعهد وراث درخواست ثبت نام نماینده در فهرست متقاضیان وام ضروری قرار خواهد گرفت.

درخصوص تعهد وراث صغیر و محجور، تنها به وسیله سامانه مدیریت های استانی و با ارائه مستندات (قیم نامه، حکم سرپرستی صادره به وسیله دادگستری جمهوری اسلامی ایران) قابل تائید است.

بازنشسته متقاضی که علاوه بر حقوق بازنشستگی خود به همراه سایر وراث از حقوق وظیفه استفاده می نماید، به منظور امکان بهره مندی یک نفر از وراث وظیفه بگیر از تسهیلات وام ضروری، توصیه می گردد بازنشسته متقاضی، از دفتر کل بازنشستگی خود اقدام به ثبت نام کند.

وظیفه بگیر متقاضی که علاوه بر اینکه به تنهایی از دفترکل اول حقوق وظیفه دریافت می نماید، به اتفاق وراث دیگر از دفترکل دوم نیز حقوق وظیفه دریافت می نماید. توصیه می گردد وظیفه بگیر متقاضی، از دفتر کل اول اقدام به ثبت نام کند تا امکان ثبت نام یک نفر از مابقی وراث وظیفه بگیر از دفترکل دوم فراهم گردد.

ذکر شماره دفترکل بازنشستگی، شماره ملی، شماره حساب بانک صادرات ایران و شماره تلفن همراه الزامی است.

ثبت نام در سامانه، حقی را برای پرداخت وام به متقاضی ایجاد نخواهد کرد.

پس از اتمام مهلت ثبت نام، سوابق متقاضیان از جمله مجموع وام های دریافتی، بهره مندی از سایرتسهیلات، اندازه حقوق و... مورد آنالیز و اولویت بندی قرار گرفته و بر اساس اندازه اعتبار تخصیصی به وسیله بانک عامل، واجدین شرایط معین و اسامی در سامانه اعلام می گردد.

بازنشستگان و موظفین مشترک صندوق بازنشستگی کشوری می توانند با توجه به شرایط و ضوابط مذکور اقدام به ثبت درخواست وام ضروری خود نمایند. پس از اعلام اسامی متقاضیان واجد شرایط، مبلغ وام بر اساس اولویت معین شده به شماره حساب متقاضی نزد بانک صادرات ایران واریز می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1402 بروزرسانی: 30 تیر 1402 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2248

به "جزییات و شرایط دریافت وام ضروری بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات و شرایط دریافت وام ضروری بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید