جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه هفتم بهمن 99

به گزارش مرد کوچک، بورس کار خود را با تعادل شروع کرد. شاخص کل در حد سه هزار واحد رشد نموده و شاهد تغییرات چندانی در کلیت بازار نیستیم. نماد های سبز و قرمز هیچکدام اکثریت را تصاحب ننموده و معاملات در جریان است. بعد از گذشت 30 دقیقه شاخص کل تنها دو هزار و 874 واحد معادل 23 صدم درصد رشد نموده و در طرف مقابل شاخص هم وزن حدود 17 صدم درصد کاهش را تجربه می نماید. موضوعی که نشان می دهد شرکت های عظیم کمی شرایط بهتری دارند. در بین آن ها شپنا، شتران، فولاد، شبندر، ومعادن، کچاد و فخوز بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشته اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه هفتم بهمن 99

تعادل نسبی بین نمادهای سبز و قرمز

به گزارش خبرنگاران، در ساعات اولیه معاملات امروز از مجموع 327 نماد بورسی معامله شده، 199 نماد در مدار نزولی قرار دارند و 128 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند. همچنین در بازار فرابورس، در بین 226 نماد معامله شده، شاهد کاهش قیمت سهام در 118 نماد و افزایش آن در 108 نماد هستیم. با اینکه تعداد نماد های قرمزرنگ همچنان بیشتر است، اما نسبت به روز های گذشته شرایط متعادل تری را شاهد هستیم.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه هفتم بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

پالایش دست بردار نیست. امروز هم مثل روز های گذشته صندوق های ETF دولتی پالایشی یکم و دارا یکم شاهد افزایش قیمت چشمگیر و بیشترین آمار معاملات در بازار هستند. برای پالایش صف خرید تشکیل شده و قیمت واحدهایش 10 درصد افزایش قپدیا نموده، دارا یکم هم رشد شش درصدی قیمت را تجربه می نماید. گروه فرآورده های نفتی به عنوان سهام پایه صندوق پالایش امروز هم با رنگ سبز به تابلو آمده و معاملات بعضی از آن ها به علت تغییرات بیش از 20 درصد متوقف شده است. شبندر تنها نماد پالایشی در بین چهار پالایشگاه عظیم است که صف خرید ندارد. انبوه سازی ها امروز فرایند دوگانه ای دارند. برای ثنور، ثالوند و ثاباد صف خرید تشکیل شده، ولی دیگر نماد ها از جمله ثبهساز، ثنوسا، کرمان و وتوس قرمزرنگ هستند. اغلب نماد هایی خودرویی امروز در مدار نزولی حرکت می نمایند. لیدر های گروه یعنی خودرو و خساپا جان سال به در برده و در نزدیکی قیمت روز گذشته معامله می شوند. دارویی ها هم اغلب نزولی هستند، اما در بینشان نماد های سبزرنگ کم نیست. از جمله آن ها می توان به دتوزیع، دیران و دکپسول اشاره نمود که امروز صف خرید دارند. امروز اغلب گروه ها شرایطی مشابه دارویی ها را تجربه می نمایند و گروه سراسر سبزرنگ یا سراسرقرمزرنگ چندان به چشم نمی آید و معاملات تا حد قابل قبولی در جریان است.

تشکیل حباب 27 درصدی در صندوق پالایشی یکم

قیمت هر واحد صندوق پالایش یکم امروز هم در ادامه روز های گذشته با رشد 10 درصدی روبرو شده و شاهد تشکیل صف خرید در قیمت هشت هزار و 778 تومان هستیم. قیمت واحد های پالایشی یکم تا پیش از این به پنج هزار و 50 تومان کاهش پیدا نموده بود و از آن روز تا حالا شاهد تشکیل صف خرید به مدت پنج روز متوالی هستیم. اتفاقی که باعث شده حباب 27 درصدی برای قیمت واحد های صندوق پالایش به وجود بیاید. چراکه NAV ابطال یا ارزش واقعی هر واحد پالایش در حال حاضر شش هزار و 917 تومان است، اما واحد ها با قیمت هشت هزار و 785 تومان معامله می شوند. در طرف مقابل دارا یکم که ارزش هر واحد آن 19 هزار تومان است، با قیمت 15 هزار و 300 تومان معامله می گردد.

فشار ناگهانی عرضه در بورس

هنوز یک ساعت از آغاز متعادل بازار نگذشته که شاهد فشار ناگهانی عرضه در بازار هستیم. انگار که همه نمادها با هم هماهنگ باشند، در عرض چند دقیقه شاهد تشکیل صف های فروش برای اکثریت بازار بودیم و حالا نقشه بازار به کلی به رنگ قرمز درآمده است. باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا این فشار ناگهانی پایدار خواهد ماند یا شرایط روز گذشته تکرار خواهد شد؟

بیش از نصف بازار به صف فروش رسیدند

در ساعات خاتمهی معاملات امروز و بعد از اینکه فرایند بازار به کلی در جهت منفی نهاده شده، 356 نماد یعنی 55 درصد بازار سرمایه در صف فروش قرار دارند. ارزش کل صف های فروش در لحظه نگارش این متن به سه هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است. در طرف مقابل در بازار قرمزرنگ امروز 95 نماد یعنی 15 درصد بازار صف خریدی به ارزش هزار و 160 میلیارد تومان دارند.

شستا؛ سنگین ترین صف فروش بازار

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در بازار قرمزرنگ امروز، سنگین ترین صف فروش را شاهد است. طوری که بیش از سه هزار و 700 سهامدار شستا حدود 57 میلیون سهام خود را به ارزش 122 میلیارد تومان به فروش گذاشته و خریداری برای آن وجود ندارد. کدما با صف فروش 87 میلیاردی در رتبه دوم و خساپا با صف فروش 63 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. برکت، خموتور، وپست، وتوصا، گدنا و فرزین از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

سنیر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

سیمان سفید نی ریز با نماد سنیر امروز با صف خرید 50 میلیارد تومانی، در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید بازار نهاده شده است. پارند با صف خرید 45 میلیارد تومانی پشت سر او ایستاده و سدور با صف خرید 37 میلیارد تومانی در مقام سوم نهاده شده است. کمند، سیتا، افق، سبهان، سپیدار، رافزا، غگیلا، چخزر، کمرجان و سدبیر از دیگر نماد های دارای صف خرید نسبتا سنگین در بازار امروز هستند.

ریزش 21 هزار واحدی شاخص بورس تا خاتمه معاملات

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز سه شنبه هفتم بهمن ماه با ریزش 20 هزار و 949 واحدی به رقم یک میلیون و 214 هزار و 833 واحدی نهاده شد. در این روز پرنوسان شاخص کل 1.7 درصد و شاخص هم وزن 1.29 درصد کاهش داشتند که نشان می دهد شرایط برای شرکت های عظیم سخت تر بوده است. به خصوص فارس، فملی، شستا، تاپیکو، اخابر، کگل و پارسان که امروز بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص داشتند.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز سه شنبه هفتم بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

10 دقیقه فشار عرضه هماهنگ روی نماد های مختلف نقشه بازار را به تشت خون تبدیل کرد. صف های خرید یکی پس از دیگر جمع آوری و به صف فروش تبدیل شدند. گفته می گردد این اتفاق به خاطر حواشی گزینه های مطرح شده برای ریاست سازمان بورس بود، اما دلیلش هر چه که باشد، امروز بازار سراسر قرمزرنگ بود. در گروه صندوق های ETF که معاملات چشم گیری را شاهد بودند، پالایش تنها صندوق سهامی سبزرنگ بود که قیمت واحد های آن شش درصد افزایش پیدا کرد. دیگر صندوق ها عموما بیش از پنج درصد ارزش خود را از دست دادند. صعود حباب دار پالایش در حالی رخ داد که حتی نماد های پالایشی در گروه فرآوره های نفتی قرمزپوش شدند. برای شبندر صف فروش تشکیل شد، شپنا و شتران حدود دو درصد منفی خوردند و شبریز به قیمت روز گذشته برگشت. در گروه فلزات اساسی کویر و فمراد از معدود نماد های سبز بودند. فولاد، فملی و ذوب همگی در نزدیکی صف فروش به کار خود خاتمه دادند. در بین خودرویی ها خساپا، خودرو و خگستر به صف فروش رسیدند و خنصیر، خزر و خفنر در برابر ریزش مقاومت کردند. محصولات شیمایی شرایط مشابهی داشت. کلر و شاروم تنها نماد های سبز گروه بودند و شاهد تشکیل صف فروش برای پترول، شغدیر، بوعلی، شگویا، شفن، آریا، تاپیکو، فارس و نوری بودیم. دیگر گروه های بازار هم عموما قرمزرنگ بودند و تنها شرایط دارویی ها، کاشی و سرامیک، ماشین آلات و رایانه کمی بهتر از بقیه گروه ها بود.

15.4 هزار میلیارد تومان پول در بورس جابه جا شد

معامله گران بورس امروز بیش از هشت میلیارد و 916 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 227 هزار معامله به ارزش 10 هزار و 758 میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر دریافت معاملات چهار هزار و 642 میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 15 هزار و 400 میلیارد تومان می رسد که نسبت به روز گذشته کمی افزایش داشته. شپنا، شتران، شستا، فخوز، فولاد، شبندر و خودرو امروز پرتراکنش ترین نماد های بازار بورس بودند. این فهرست در فرابورس در اختیار سپیدار، چخزر، شاروم، بپیوند، بگیلان، ذوب و آریا بود.

بیش از هزار میلیارد تومان از بورس خارج شد

آنالیز تغییر مالکیت سهام در بازار امروز نشان می دهد سرمایه گذاران حقیقی حدود هزار و 83 میلیارد تومان سهام خود را به شرکت های حقوقی فروخته و شاهد خروج این مقدار پول از بورس بودیم. عمده فروش حقیقی امروز در نماد های شستا، فولاد، فملی، خودرو، شبندر، شرانل، وهور، شپنا، ولصنم و فخوز بوده. در طرف مقابل امروز سهامداران حقیقی سراغ خرید سهام افق، وهنر، شبریز، دکپسول، سرود، شبهرن، خنصیر، پرداخت، فسازان و ومعادن رفتند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1431

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه هفتم بهمن 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه هفتم بهمن 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید