جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 23 اسفندماه 99

به گزارش مرد کوچک، بورس امروز کار خود را با نوسانات جزئی آغاز کرد و در بین شرکت های عظیم شاهد یک تعادل نسبی هستیم. البته شرکت های کوچک همچنان به فرایند نزولی خود ادامه می دهند و امروز هم بیش از 90 درصد نماد ها قرمزرنگ هستند. بعد از گذشت دقایقی از آغاز بازار، فرایند صعودی در اغلب نماد های شاخص ساز آغاز شد و این موضوع باعث رشد چهار هزار واحدی شاخص کل بعد از گذشته 30 دقیقه از آغاز بازار شد. تا اینجای کار فولاد، شپنا، فملی، وبملت، وپارس، فارس و اپال بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص کل گذاشته اند. این شاخص 45 صدم درصد رشد نموده، اما شاخص هم وزن تنها 9 صدم درصد افزایش دارد.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 23 اسفندماه 99

اکثریت قرمزپوش خیال صعود ندارند

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز شنبه 23 اسفند، 203 نماد بورسی معامله شده در این ساعات، شاهد کاهش قیمت سهام در 173 نماد هستیم و تنها 30 نماد با رنگ سبز به تابلو بورس آمده اند. از سوی دیگر در بین 81 نماد معامله شده فرابورسی، تنها 24 نماد صعودی و 57 نماد نزولی هستند. تعداد کم نماد های معامله شده در بورس و فرابورس آنهم بعد از گذشت 30 دقیقه از آغاز بازار می تواند به این معنا باشد که در برخی نماد ها بقدری نقدشوندگی افت نموده که هنوز هیچ معامله ای برای سهامشان انجام نشده است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه 23 اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

با وجود اینکه اکثریت نمادها امروز فرایند نزولی دارند، اما نقشه بازار دست کم در ابتدای معاملات سبزرنگ است. صندوق های سرمایه گذاری ETF بیشترین آمار معاملات را شاهد هستند و در بین آنها دو صندوق دولتی پالایش و دارا یکم دو درصد رشد نموده اند. دیگر صندوق های سهامی هم عموما صعودی هستند و با افزایش قیمت به استقبال مشتریانشان آمده اند. گروه فرآورده های نفتی امروز با استقبال سرمایه گذاران روبرو شده و شاهد رشد پنج درصدی شپنا، چهار درصدی شبریز، سه درصدی شبندر و یک درصدی شتران هستیم. خودرو و ساخت قطعات در روزی سبز بورس تنها شاهد افزایش آمار معاملات است و تفاوتی در رنگ قرمز خودرو و خساپا ایجاد نمی گردد. محصولات شیمیایی امروز سراسر سبزپوش شده اند و در بین نمادهای عظیم تنها پترول، شلعاب و شکلر در این فرایند صعودی همراهی نمی نمایند. در گروه دارویی ها برکت همچنان سبزرنگ است. با این تفاوت که امروز دو سه نماد دارویی دیگر هم آن را در مدار صعودی همراهی می نمایند. فلزات اساسی عموما با افزایش قیمت روبرو شده و شاهد رشد سهام شرکت های عظیم گروه از جمله فولاد و فملی هستیم. استخراج کانه های فلزی با تشکیل صف خرید برای اپال به گروه های سبزرنگ پیوسته اند. در بازار صعودی امروز، سیمانی ها، قند و شکر، نیروگاه ها، انبوه سازی، بیمه، رایانه، محصولات کاغذی، خدمات فنی مهندسی، زراعت، لاستیک و دیگر گروه ها کوچک عموما قرمزرنگ هستند و با صف فروش روبرو شده اند.

صف فروش 4.5 هزار میلیاردی با شاخص سبزرنگ

با وجود رشد قابل توجه شاخص کل در معاملات امروز، همچنان بیش از نصف نماد های بازار درگیر صف فروش هستند. تعداد آن ها به 380 نماد می رسد و 58 درصد بازار را تشکیل می دهند. ارزش صف فروش این نماد ها که عمدتا نماد های کوچک و کم معامله بازار هستند به حدود چهار هزار و 500 میلیارد تومان می رسد. در آن سوی بازار تا ساعات انتهای معاملات حدود 43 نماد پیروز به تشکیل صف خرید شده و افزایش قیمت شش درصدی را تجربه می نمایند. هرچند صف خرید آن ها چندان ارزشمند نیست و نهایتا 430 میلیارد تومان است.

اپال؛ سنگین ترین صف خرید بازار

نوسانات عجیب و غریب عرضه اولیه اپال همچنان ادامه دارد. امروز دور دور خریداران است که برای سهام اپال صف بکشند. ارزش صف خرید اپال در ساعات انتهای معاملات امروز به حدود 69 میلیارد تومان می رسد و در رتبه اول سنگین ترین صف های خرید قرار گرفته است. وبملت با صف خرید 49 میلیارد تومانی در رتبه دوم ایستاده و وپارس با صف خرید 35 میلیارد تومانی در مقام سوم قرار گرفته است. پشت سر آن ها نماد های کزغال، وتوکا، وتجارت، فارس، وصندوق، وبصادر، شبصیر و شپنا به چشم می خورند.

دی؛ سنگین ترین صف فروش بازار

نماد بانک دی همچنان صدرنشین فهرست سنگین ترین صف های فروش است. ارزش صف فروش دی امروز به حدود 111 میلیارد تومان می رسد. سنیر با صف فروش 67 میلیاردی در رتبه دوم و خزر با صف فروش 53 میلیاردی در رتبه دوم این فهرست قرار دارند. پتایر، کلر، کلوند، فرزین، سدور، خنصیر، گدنا، ثنوسا، کویر و سدبیر از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

جهش 22 هزار واحدی شاخص کل به یاری نماد های عظیم بورس

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز شنبه 23 اسفندماه با جهش 22 هزار و 554 واحدی به رقم یک میلیون و 229 هزار و 432 واحد رسید و از محدوده خطر 1.2 میلیونی فاصله گرفت. امروز با اینکه شاخص کل رشد قابل توجهی را در کارنامه خود ثبت کرد و شرکت های عظیم با افزایش قیمت سهام روبرو شدند، اما شرکت های کوچک شرایط مناسبی نداشتند و بیش از نصف آن ها با صف فروش دست و پنجه نرم می کردند. اتفاقی که باعث شد با وجود رشد 1.87 درصدی شاخص کل، شاخص هم وزن تنها 34 صدم درصد افزایش پیدا کند. عمده رشد شاخص کل امروز بر دوش نماد های فارس، کچاد، فولاد، فملیف شپنا، پارس و پارسان بود.

نقشه بازار در انتها معاملات روز شنبه 23 اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار امروز کار خود را با رنگ سبز به انتها رساند. حدود یک چهارم معاملات در بازار سرمایه به صندوق های سرمایه گذاری ETF اختصاص داشت. پالایش با وجود جهش قیمت سهام شرکت های پالایشی امروز به رشد 1.4 درصدی بسنده کرد، ولی دارا یکم چهار درصد افزایش قیمت را در کارنامه خود به ثبت رساند. دیگر صندوق های ETF سهامی امروز عموما سبزرنگ بودند و بین دو تا سه درصد رشد کرد. گروه فرآورده های نفتی امروز سبزپوش بود؛ برخی نماد های کمرنگ تر و برخی دیگر پررنگ تر. شپنا تا ساعات انتهای معاملات به صف خرید رسید، شبندر و شبریز حدود سه درصد و شتران حدود 1.5 درصد رشد کردند. گروه خودرو و ساخت قطعات نتوانست از شر فروشنده های سهام خلاص گردد و تا انتها معاملات امروز به رنگ قرمز باقی ماند. خساپا 9 دهم و خودرو چهار دهم درصد کاهش قیمت داشتند و نماد های کوچک همگی در صف فروش بودند. فلزات اساسی امروز شرایط متعادلی داشتند. فولاد 1.7 و فملی 2.5 درصد افزایش قیمت پیدا کردند. وتوکا و ارفع پربازده ترین نماد های فلزی بودند. محصولات شیمیایی کلید رشد شاخص کل هستند. اغلب نماد های این گروه تا انتها معاملات شاهد تشکیل صف خرید بودند و از جمله آن ها می توان به آریا، پارسان، فارس، شبصیر، شفن، کرمانشا، شیراز، نوری، جم، شاراک، شغدیر و تاپیکو اشاره نمود. نماد های عظیم بانکی یعنی وبملت، وبصادر، وتجارت و وپارس هم شرایط مشابهی داشتند و با صف خرید سنگین به کار خود انتها دادند. در بین دارویی ها برکت همچنان به فرایند صعودی خود ادامه می دهد. استخراج کانه های فلزی، هلدینگ ها و تعدادی از سرمایه گذاری ها از جمله گروه های نسبتا سبز بازار امروز بودند. دیگران از جمله سیمانی ها، زراعت، انبوه سازی، بیمه، قند، کاشی و سرامیک، حمل و نقل، ماشین آلات، لیزینگ ها و ... عمدتا قرمزرنگ بودند و با صف فروش به کار خود انتها دادند.

برکت و کزغال؛ پرتراکنش ترین نماد های بازار

معامله گران بورس امروز حدود هشت میلیارد سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 785 هزار معامله به ارزش هفت هزار و 925 میلیارد تومان دادوستد کردند که تغییر چندانی نسبت به هفته گذشته ندارد. در بازار فرابورس هم شاهد معاملات 14 هزار و 700 میلیارد تومانی بودیم که البته بخش عمده آن مربوط به فروش اوراق دولتی است. امروز برکت، اپال، شپنا، خودرو، خساپا، شستا و فولاد پرتراکنش ترین نماد های بورس و کزغال، بپیوند، شاروم، وسپهر، آریا، ذوب و بگیلان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

سهامداران در بازار سبز هم فروشنده اند

با وجود جهش شاخص کل در معاملات امروز شاهد خروج 250 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم. موردی که نشان می دهد حتی بازار سبزرنگ هم سهامداران حقیقی را راضی به ماندن در بورس نمی کند. این مورد همچنین نشان دهنده این است که دلیل رشد شاخص کل تا حد زیادی حمایت و خرید حقوقی ها است. آن ها امروز به ترتیب بیشترین حمایت را از نماد های وغدیر، فخوز، سمگا، وسپهر، وپاسار، وخارزم، فملی، سیتا، شبندر و بنو داشتند و سهامداران حقیقی سراغ خرید سهام برکت، شپنا، وتوکا، کچاد، وپارس، قیستو، وصندوق، پارس، کزغال و شلرد رفتند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1496

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 23 اسفندماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 23 اسفندماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید