جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان

به گزارش مرد کوچک، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام خبر اعمال و پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه، درباره زمان پرداخت معوقات دو ماه فروردین و اردیبهشت نیز گفت: خرداد ماه احکام نو صادر می گردد و در تیر معوقه فروردین و در مرداد ماه معوقه اردیبهشت پرداخت خواهد شد.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان

به گزارش ایسنا، حجت عبدالملکی با حضور در بخش خبری ساعت 14 سیما جزئیاتی از افزایش حقوق بازنشستگان را اعلام و اظهار کرد: خوشبختانه مصوبه دولت درباره افزایش حقوق و مستمری صادر شد و یک دلیل تاخیر این بود که دولت درگیر طرح مردمی سازی یارانه ها بود و دستورجلسات بسیاری داشت. معیار و مبنای اصلی دولت، خدمات رسانی به مردم و افزایش رفاه توده مردم با رویکرد عدالت است و در ادامه افزایش بی سابقه حقوق کارگران و مردمی سازی یارانه ها، مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی هم صادر شد.

عبدالملکی ادامه داد: درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دو ماده 96 و 111 قانون تامین اجتماعی را داریم که می گوید مستمری باید هر سال به تصویب هیئت وزیران برسد، با این قید که از حداقل مصوبه کارگران نباید کمتر باشد. با مصوبه دولت، این اتفاق خوب افتاد و برای کسانی که حداقلی بگیر هستند 57.4 درصد افزایش داریم به نحوی که دریافتی شان از پنج میلیون و 580 هزار تومان کمتر نخواهد بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بر این اساس مستمری بگیری نخواهیم داشت که حقوقش از رقم اعلام شده کمتر باشد.

عبدالملکی با بیان اینکه برای حقوق سایر سطوح درآمدی، قرار شد همه صندوق ها یک هماهنگی داشته باشند گفت: بر این اساس برای آن دسته از بازنشستگان تامین اجتماعی که بیش از حداقل حقوق دریافت می نمایند، 10 درصد افزایش خواهیم داشت که البته اگر حقوقشان تا سقف 10 میلیون تومان باشد یک مبلغ ثابت 650 هزار تومان نیز دریافت خواهند کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه یک معیار عدالت داریم که توجه ویژه به نرخ تورم و حفظ قدرت خرید دارد، گفت: سال جاری کسانی که حقوقشان کمتر است افزایش بیشتری در حقوق خواهند داشت. به عنوان مثال اگر شخصی در سال 1400، سه میلیون و 700 هزار تومان حقوق دریافت می نموده، سال جاری حقوقش به شش میلیون تومان خواهد رسید و دو میلیون و 300 هزار تومان افزایش خواهد داشت. یا مثلا شخصی که سال گذشته 9 میلیون تومان دریافتی داشته به حقوقش یک میلیون و 700 هزار تومان افزوده خواهد شد. بعلاوه کسی که 20 میلیون تومان دریافتی داشته دو میلیون تومان یعنی همان 10 درصد به حقوقش افزوده خواهد شد.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه اعمال و پرداخت خواهد شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اعلام این خبر که افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه اعمال و پرداخت خواهد شد، درباره زمان پرداخت معوقات دوماه فروردین و اردیبهشت ماه نیز گفت: خرداد ماه احکام نو صادر می گردد و در تیر، معوقه فروردین و در مرداد، معوقه اردیبهشت را پرداخت خواهیم کرد.

عبدالملکی در ادامه به مقایسه فرایند افزایش حقوق ها در سنوات گذشته پرداخت و گفت: در سال های گذشته رعایت عدالت در حقوق ها رخ نمی داده است به عنوان مثال حقوق فردی که 20 میلیون تومان بوده دریافتی اش با افزایش سنواتی به 25 میلیون تومان می رسیده، اما حقوق فردی که سه میلیون تومان دریافتی داشته کمتر از یک میلیون و 500هزار تومان افزایش پیدا می نموده است.

وی درباره افزایش مبلغ ثابت 650 هزار تومان توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: آن هایی که حداقل بگیر هستند که معین شد و 57.4 درصد افزایش می یابد و حق عائله مندی و ... هم به آن افزوده می گردد. اما برای کسانی که از حداقل بالاتر هستند عدد 10 درصد افزایش را داریم، اما، چون بازنشستگان تامین اجتماعی مقدار دریافتی شان از صندوق های دیگر کمتر است دولت تصویب کرد علاوه بر آن 10 درصد، یک مبلغ ثابت 650 هزار تومان نیز درنظر گرفته گردد که مختص کسانی است که زیر 10 میلیون تومان حقوق دریافت می نمایند. مثلا کسی که حقوقش با افزایش 10 درصدی به 9 میلیون و 850 هزارتومان رسیده، 150 هزار تومان دیگر افزوده می گردد تا به 10 میلیون تومان برسد.

وزیر رفاه درباره سایر آیتم های حقوقی و پرداخت های جانبی نیز گفت: حداقل حقوق همان پنج میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود، اما درباره سایر پرداخت های جانبی، هیئت امنای تامین اجتماعی ممکن است تصمیمات دیگری بگیرد که بر اساس مصوبه مذکور دولت، بودجه بندی تامین اجتماعی باید مجدد بازنگری و آنالیز و در این باره در جلسات مربوط تصمیم گیری گردد.

عبدالملکی در بخش دوم سخنانش درباره حقوق کارگران نیز گفت: یکی از تصمیمات خوبی که گرفته شد افزایش حقوق کارگران بود که در شورای عالی کار به تصویب رسید. دولت در ادوار گذشته نظرات خودش را در جلسات شورای عالی تحمیل می کرد، اما سال جاری اجازه دادیم نمایندگان کارگری و کارفرمایی خودشان تصمیم بگیرند که تصمیم خوبی هم بود و در 24 سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: شرایط سخت مالی را قبول داریم، اما اغلب کارفرمایان مصوبه را اجرا کردند و از معدود کارفرمایان به جای مانده می خواهیم که مصوبه را اجرا نمایند. ما می دانیم که شرایط مالی کشور و رفاهیات مردم مطلوب نیست، اما این مصوبه منجر به اتفاقاتی از جمله افزایش سطح درآمدی کارگران شد که خودش افزایش تقاضا در بازار فراوری و بعلاوه افزایش بهره وری کارگران را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر اساس آمار تامین اجتماعی، در اردیبهشت ماه اغلب کارفرمایان افزایش حقوق را اعمال نموده اند. مقدار تعدیل نیروی کار در دوماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد کمتر شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیش بینی ام این است سال جاری سال پررونقی برای مردم و برای حوزه اقتصاد باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2065

به "جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید