روش عرضه دارا دوم تغییر کرد؛ عرضه بلوکی چه تفاوتی با ETF دارد؟

به گزارش مرد کوچک، در پی اختلاف نظر ها بین وزارت اقتصاد و وزارت نفت برای عرضه دومین صندوق ETF (سهام پالایشگاهی)، رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام نموده که به دلیل مخالفت وزارت نفت با عرضه دارا دوم در ETF، سهام پالایشی دولت تا سه هفته آینده به صورت بلوکی عرضه می گردد.

روش عرضه دارا دوم تغییر کرد؛ عرضه بلوکی چه تفاوتی با ETF دارد؟

به گزارش ایسنا، دو تن از کارشناسان بازار سرمایه و عضو هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار به همراه معاونین وزیر اقتصاد و وزیر نفت در یک برنامه تلویزیونی به آنالیز شرایط بورس، اختلالات هسته معاملات و دلیل لغو عرضه دارا دوم پرداختند.

در ابتدا این برنامه، مهدی سدیدی، عضو هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار درباره دلیل کاهش شاخص بورس در معاملات روز دوشنبه و تاثیر لغو عرضه سهام پالایشی دولت بر این موضوع، شرح داد: بازار سرمایه در این شرایط نسبت به اخبار به دلیل استقبال از عرضه اولیه ها یا سهام دولتی حساس است، اما روز دوشنبه در بورس معادل 30 هزار میلیارد تومان معامله اجرا شده که جایی برای نگرانی کاهش 13 هزار واحدی شاخص آن نیست. عرضه داده یکم به دلیل اینکه متولی آن وزارت اقتصاد بود، به سرعت عملیاتی شد، اما عرضه دارا دوم ممکن است که مقداری طولانی شود.

وی اضافه نمود: بورس در حال حاضر بازار عظیمی شده که نوسانات زیادی هم در آن رخ می دهد و باید در عرضه صندوق ها دقت بیشتری شود. همچنین، خبر لغو عرضه دارا دوم موجب شد که بازار سرمایه خود را اصلاح کند.

وزارت نفت آماده عرضه سهام پالایشی است

در بخش دیگری از این برنامه هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نفت بیان کرد که این وزارتخانه در سال های گذشته همکاری های زیادی با وزارت اقتصاد برای عرضه سهام پالایشگاه ها انجام داده و اکنون کاملا آماده است تا باقی مانده سهام پالایشگاهی را طبق روشی که مدنظر وزارت اقتصاد است، عرضه کند.

بهروز خدارحمی، کارشناس بازار سرمایه نیز گفت: صرف نظر از اینکه بورس نوسان دارد، با توجه به اتفاقی که روز دوشنبه رخ داد باید برای پذیرش 50 میلیون نفر در این بازار تدابیر بیشتری صورت گیرد.

لغو عرضه دارا دوم به بورس سیگنال منفی داد

وی با بیان اینکه لغو عرضه دارا دوم سیگنال منفی به بورس منتقل کرد، اضافه نمود: در این زمینه، یک سوال مطرح می شود و آن این است که چرا زمانی که صندوقی حامل سهام پالایشی دولت عرضه نمی شود، سهام متاثر از آن منفی می شود. این باور وجود دارد که از سهام دولتی حمایت می شود تا با قیمت بالایی به مردم واگذار شود، در حالی که در ارزش واقعی این نوع سهام تردید وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: همچنین لغو عرضه دارا دوم و کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس، با موضوع گشایش اقتصادی و عرضه اوراق سلف (فروش نفت) همزمان شد که این امر منجر شد تا از باقی منابع تامین اقتصادی استقبال نشود.

سهام پالایشی دولت بلوکی عرضه می شود

همچنین، علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی نیز در این برنامه بیان کرد که وزارت نفت با عرضه سهام پالایشگاهی در صندوق های ETF موافقت نکرد و تمایل دارد که به وسیله هیئت واگذاری، باقی سهام پالایشی واگذار شود.

به گفته وی اواسط مرداد ماه هیئت واگذاری تصمیم گرفت که آگهی عرضه این نوع سهام منتشر شود و تا دو - سه هفته آینده سهام پالایشی به صورت بلوکی عرضه می شود.

وی اضافه نمود: در صورتی که متقاضی خرید وجود نداشت، کلیه سهام متعلق به دولت در پالایشگاه های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز به صورت خرد و تدریجی و به صورت شناور عرضه می شود. عرضه پالایشگاه های فوق هم اکنون آگهی شده و در شرف عرضه توسط بازار سرمایه است.

در ادامه خدارحمی در پاسخ به اینکه چقدر سرمایه گذاری روزانه در بورس را منطقی می دانید گفت: وقتی فردی وارد بورس می شود، می پذیرد که کمترین و بیشترین میزان ریسک را متحمل شود. سرمایه گذاران باید بیشتر احتیاط نمایند و متناسب با ریسک پذیری خود اقدام نمایند. همچنین در بازار های موازی باید این آمادگی را داشته باشیم که آن بازار از مدار سود خارج شود؛ درحالیکه سرمایه گذاران انتظار دارند که اگر ضرر ببینید، از بورس خارج شوند.

معاملات بلوکی چیست؟

سفارشی که برای فروش یا خرید بخش عظیمی از یک نوع اوراق بهادار نظیر سهام یک شرکت ثبت می شود، معامله بلوکی نام دارد. معاملات بلوکی شامل تعداد زیادی از سهام یا اوراق مشارکت است که با یک قیمت مشخص شده بین طرفین خریدار و فروشنده خارج از بازار های بورس یا فرابورس، برای کاهش تاثیر چنین معامله عظیمی بر قیمت جاری سهام در بازار انجام می شود. معاملات بلوکی با عنوان سفارش های بلوکی هم شناخته می شود.

مزایای طرح ETF دولتی نسبت به سهام بلوکی

این طرح برای دولت، مردم و بازار سرمایه مزایایی دارد. منابع حاصل از فروش این سهام در طرح ها و پروژه های عمرانی، توسعه، بازسازی و بهسازی در حوزه بهداشت و درمان، یاری به بخش مولد و محرک اقتصاد و… استفاده می شود که خود می تواند منجر به رونق و حتی جهش فراوری ملی شود.

این عرضه عظیم منجر به تعمیق بازار سرمایه و افزایش نقدشوندگی آن می شود که درنهایت موجب افزایش کارایی بازار سرمایه خواهد شد. در نهایت اجرایی شدن این طرح برای مردم نیز مزایایی دارد و آن ها می توانند نقدینگی خود را به جهت درست و بازاری مولد راهنمایی نمایند و از مزایای این تخفیف نیز استفاده نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1129

به "روش عرضه دارا دوم تغییر کرد؛ عرضه بلوکی چه تفاوتی با ETF دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش عرضه دارا دوم تغییر کرد؛ عرضه بلوکی چه تفاوتی با ETF دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید