بومی سازی ساخت پهپادهای خورشیدی برای عملیات پایش و رصد

به گزارش مرد کوچک، محققان ایرانی به دانش فنی پرنده های بدون سرنشین خورشیدی دست یافتند که به دلیل مداومت پروازی بالا قادر است عملیات مانیتورینگ و پایش را به میزان چند صد هکتار در مدت 8 ساعت مداومت پروازی انجام دهد.

بومی سازی ساخت پهپادهای خورشیدی برای عملیات پایش و رصد

به گزارش ایسنا، آبتین سعادتی از محققان این طرح با تاکید بر اینکه توانستیم دانش فنی طراحی و ساخت پرندگان خورشیدی را در کشور بومی سازی کنیم، اضافه کرد: تست پروازی نشان داد که این پهپاد دارای چهار ساعت مداومت پروازی است.

  • مجله پهپاد (پرندهٔ راهنمایی پذیر از دور)

وی سرعت کروز این پرنده را 40 کیلومتر بر ساعت دانست و ادامه داد: وزن برخواست این پهپاد 4.5 کیلوگرم و وزن محموله آن 700 گرم است که این میزان 700 گرم شامل باری است که این پرنده باید با خود حمل کند که شامل تجهیزانی چون دوربین، سنسور و یا هر ابزار کاربردی دیگر می گردد.

سعادتی، دهانه بال این پرنده بدون سرنشین را 3.2 متر و طول کلی آن را 1.35 متر ذکر کرد و یادآور شد: حداکثر سرعت آن 72 کیلومتر بر ساعت و حداکثر باد مجاز برای این پرنده 25 کیلومتر بر ساعت مشخص شده است.

این محقق با تاکید بر اینکه با فناوری هایی که امروز در اختیار بشر واقع شده است، هیچ پرنده ای نمی تواند تنها با استفاده از انرژی خورشیدی از زمین بلند گردد، اظهار کرد: بر این اساس بر روی بال های این پرنده خورشیدی پنل های خورشیدی نصب شده که با استفاده از انرژی خورشید، قادر به شارژ باتری هایی است که در داخل بال ها قرار دارند.

وی ذخیره انرژی و باتری آن را 300 وات و راندمان سلول های مورد استفاده در این پرنده را 22.5 درصد ذکر کرد، ضمن آنکه برد مخابراتی این پهپاد 10 کیلومتر و ارتفاع پروازی این پرنده 10 هزار پا است.

این محقق با اشاره به میزان مداومت پروازی نسبت به سایر پهپادها، گفت: پهپادهایی که با شارژ باتری کار می نمایند، حداکثر یک تا دو ساعت مداومت پروازی دارند، ولی مداومت پروازی پرنده خورشیدی تا 8 ساعت است و با ارتقای آن می توانیم این میزان را افزایش دهیم.

سعادتی در مورد کاربردهای این پرنده، یادآور شد: این پرنده با دارا بودن سنسور و دوربین قادر به انجام ماموریت های شناسایی و مانیتورینگ است و آن را می توان برای مانیتورینگ خطوط انتقال نفت و گاز، جنگلبانی و رصد پوشش گیاهی برای چند صد هکتار مورد استفاده قرار داد.

وی مداومت پروازی و ارتفاع پروازی بالا را از مزایای رقابتی این پرنده نام برد و گفت: پرنده های مولتی روتر در نهایت چند ده هکتار می توانند عملکرد داشته باشند، چون برای شارژ احتیاج دارند تا به ایستگاه زمینی باز گردند. ولی این محدودیت در پرنده خورشیدی طراحی شده رفع شده است.

محقق این طرح اظهار داشت: میزان عملکرد هر پنل خورشیدی به فصل و زاویه خورشید بستگی دارد. اگر پرنده در اوج زاویه تابش باشد، با این سلول های خورشیدی که بازده آنها 23 درصد است، پنل های خورشیدی عملکرد بهتری خواهند داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 396

به "بومی سازی ساخت پهپادهای خورشیدی برای عملیات پایش و رصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی ساخت پهپادهای خورشیدی برای عملیات پایش و رصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید