برگزیدگان سیزدهمین دوره جایزه جلال آل احمد معین شدند

به گزارش مرد کوچک، برگزیدگان جایزه ادبی جلال آل احمد با حضور محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند.

برگزیدگان سیزدهمین دوره جایزه جلال آل احمد معین شدند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از خبرنگاران ، مراسم اختتامیه جایزه ادبی جلال آل احمد شب گذشته از شبکه چهار با حضور محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی اراضی جلالی، دبیر اجرایی جایزه ادبی جلال آل احمد و ابراهیم حسن بیگی، دبیر علمی این جایزه ادبی برگزار گردید.

این مراسم به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور از برنامه شب های هنر پخش شد. محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جایزه ادبی جلال آل احمد گفت: شیوع بیماری کرونا باعث شد اختتامیه جایزه ادبی جلال آل احمد به وسیله صدا و سیما برگزار می گردد، باید از این ظرفیت در رسانه ملی برای رویداد هایی مانند جایزه ادبی جلال آل احمد استفاده کنیم تا از این طریق به گسترش و توجه به این رویداد ادبی بهره ببریم ارتقای زبان و ادبیات ملی ایران هدفی است که در اساسنامه جایزه ادبی جلال آل احمد دیده شده است.

وی اضافه کرد: معرفی آثار بدیع و پیشرو از اهداف برگزاری جایره ادبی جلال آل احمد است ،اگر اثری به موفقیت رسید نباید تمام موفقیت آن را به پای این رویداد ادبی گذاشت از سوی دیگر ارتقای زبان و ادبیات فارسی یکی از اهداف برگزاری این رویداد ادبی است برای رسیدن به این هدف می توان از واژگان درست در آثار ادبیات داستانی استفاده کرد داستان و روایت می تواند به استفاده درست از زبان فارسی یاری کند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تجارب، اندیشه، عواطف، احساسات و رویداد ها با بیانی هنری در ادبیات به مخاطب منتقل می گردد اعلام کرد: اتفاق خوبی در جایزه ادبی جلال آل احمد تا به امروز رسیده است، اما به آنچه مطلوب بود ترسیدیم بخشی از خوانندگان به دلیل برگزیده شدن اثری در جایزه ادبی جلال آل احمد جذب اثر شدند در نتیجه فروش خوبی داشتند بخشی از آثار هم به وسیله طرح گرنت یا شکل های دیگر در بازار بین المللی ترجمه شد.

جوادی ادامه داد: ظرفیت سازی مناسبی برای جایزه ادبی جلال آل احمد نکردیم تا برای خلق اثر پدید آورنده یاری کند ،آثار ماندگاری در این زمینه خلق گردد. این رویداد ادبی یک جایزه ملی است و اگر برای آن کاری نگردد نمی توانیم با پدیده ای رقابت کنیم که قلم فاخری ندارد این آثار به دلیل معرفی شدن کاراکترهایشان شناخته می شوند در کشور ما سلیقه های مختلف ادبی وجود دارد.

وی اظهار کرد: باید تعداد جایزه های ادبی به حدی برسد که افراد با شنیدن نام جایره ادبی نسبت به آن بی تفاوت باشد،در انتخاب جایزه های ادبی نباید رها شدگی و سخت گیری وجود داشته باشد تکثر جایزه های ادبی خوب است، اما باید شناسنامه آن معین باشد یعنی فکر و نگاه داوران جایزه ادبی اهمیت دارد .بخشی از این رویداد ادبی به آثار دفاع مقدس اختصاص دارد، بعضی از این آثار تیراژ های بالایی داشتند ما در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقد هایی که به مجموع کارهایمان می گردد می پذیریم و نقدهایشان را به ما منتقل نمایند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بخش زیادی از معرفی برگزیدگان جایزه ادبی جلال آل احمد به تشکل ها و انجمن های ادبی دیده گردد ادامه داد: صدا و سیما و آموزش و پرورش در زمینه معرفی کتاب های برگزیده جایره ادبی جلال آل احمد به ما یاری کند و در کتاب های تخصصی و دانشگاهی روی این آثار کار کند، از سوی دیگر نقد کتاب ها می تواند به خوانده شدن کتاب های برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد یاری کند تشکل های ادبی به خوانده شدن این آثار یاری کند برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد، برگزیده کتاب سال هم است.

در این برنامه از کتاب جلال و جمال که به اردو ترجمه شده است رونمایی شد.

در این برنامه مصطفی اراضی جلالی دبیر اجرایی جایزه ادبی جلال آل احمد درباره این جایزه ادبی اعلام کرد: نگران بودیم آثار منتشر شده در سال 98 به موقع به دبیرخانه برسد ناشران همکاری بسیار برادرانه و محبت آمیز با دبیرخانه جایزه ادبی جلال آل احمد همکاری کردند،در نتیجه 820 اثر در حوزه رمان، 242 اثر در حوزه داستان کوتاه، 76 اثر در حوزه نقد ادبی و 474 اثر در حوزه مستندنگاری به این جایزه ادبی رسید.

وی اضافه کرد:نمی توان توقع داشت یک رویداد ادبی پس از 15 دوره برگزاری به بلوغی که باید برسد، در موفقیت جایزه ادبی جلال آل احمد همین مسئله کافی است که بخشی از آثار برگزیده این جایزه ادبی در ویترین کتابفروشی ها جای دارند.

در این مراسم ابراهیم حسن بیگی، دبیر علمی جایزه ادبی جلال آل احمدگفت: نویسندگان آثار خلاقانه ای در زمینه داستان کوتاه خلق نکردند از این رو در بخش داستان کوتاه برگزیده ای نداشتیم نمی توان به نویسنده تزریق کرد اثر خوبی خلق کند مسائل اقتصادی که نویسندگان با آن روبه رو هستند در این امر بی تاثیر نبود با توجه به سال سختی، که سال جاری پیش رو داشتیم و شیوع بیماری کرونا به خلق آثار بهتر برای دوره بعد زیاد امیدوار نیستم.

در بخش داستان کوتاه هیچ برگزیده ای نداشتیم. اوراد نیمروز شایسته تقدیر بخش داستان بلند و رمان شناخته شد در بخش نقد ادبی از اثر پرستو محبی شایسته تقدیر شناخته شد.

بخش ویژه جایزه ادبی جلال آل احمد به آنالیز آثار چهل ساله ادبیات داستانی در حوزه دفاع مقدس به مناسبت چهل سالگی شروع جنگ تحمیلی پرداخت در این بخش خبرنگاران حوزه کتاب، برترین چهره های ادبیات داستانی را در حوزه دفاع مقدس انتخاب کردند اسامی برگزیدگان در این بخش احمد دهقان، اکبر صحرایی، محمدرضا بایرامی، حبیب احمد زاده، داود امیریان، داود غفار زادگان،رحیم مخدومی، علی موذنی، قاسمعلی فراست، گلعلی بابایی، مجید قیصری و حمید حسام بودند.

در بخش مستندنگاری داوران دو کتاب فرکانس 1160 (اینجا آبادان؛ صدای مقاومت و ایستادگی) به قلم فضل الله صابری از شرکت انتشارات سوره مهر (دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اصفهان) و گوهر صبر (خاطرات گوهرالشریعه دستغیب) به قلم طیبه پازوکی از شرکت انتشارات سوره مهر را به عنوان برگزیده مشترک این بخش انتخاب و معرفی کردند.

داوران این بخش همچنین کتاب از ری تا شام روایت ناتمام احمد غلامی اثر مرحوم علی مژدهی را به دلیل اعتبار راوی و همچنین اعتبار صاحب خاطره و محتوای غنی در خصوص تاریخ دقیق وقایع کردستان در مقطع ابتدای جنگ و نیز تشکیل تیپ ده سیدالشهدا علیه السلام قابل تجلیل ارزیابی نموده و از دبیرخانه جایزه خواستند که به نحو مقتضی از این اثر تجلیل نمایند.

مصطفی رحیمی، سعید علامیان و گلعلی بابایی به عنوان داوران بخش مستندنگاری آثار مرتبط با این بخش را آنالیز کردند.

در بخش داستان بلند و رمان، داوران کتاب اوراد نیمروز به قلم منصور علیمرادی از نشر نیماژ را شایسته تقدیر دانستند.

سعید تشکری، جواد افهمی و علی چنگیزی داوری آثار بخش داستان بلند و رمان را بر عهده داشتند.

در بخش نقد ادبی داوران کتاب تاریخ بدن در ادبیات به قلم سید مهدی زرقانی (با همکاری: زهرا آقابابایی خوزانی، امید ایزانلو، فاطمه جهانپور، حمیدخادمی، محسن شرفایی و فرزانه فرخ فر) از نشر سخن را شایسته تقدیر دانستند.

داوران این بخش همچنین کتاب روایت شناسی درام اثر پرستو محبی را به خاطر کوشش های مؤلف در روش مندی، سازمندی و تحلیل ادبیات داستانی - نمایشی مورد تجلیل قرار داده و از دبیرخانه جایزه جلال آل احمد خواستند که به نحو مقتضی از این اثر نیز تجلیل نمایند.

دکتر حمیدرضا شعیری، دکتر محمدرضا سنگری و کامران پارسی نژاد داوری آثار بخش نقد ادبی را بر عهده داشتند.

هیئت داوران بخش داستان کوتاه سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد ضمن سپاس از همه نویسندگان ارجمند که آثارشان در این دوره مورد آنالیز نهاده شد، با اتفاق نظر اعلام کردند که مجموعه های داستان کوتاه رسیده به دبیرخانه، دارای ساختار و محتوای قابل قبولی از نظر ویژگی های فنی و تکنیکی داستان کوتاه نیستند؛ بنابراین انتخاب برگزیده یا شایسته تقدیر جایزه ادبی جلال آل احمد از بین آثار رسیده به دبیرخانه این رویداد ادبی فاقد توجیه فنی و حرفه ای است.

به همین دلیل هیئت داوران بخش داستان کوتاه سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، ضمن آرزوی بالندگی آثار و نویسندگان این حوزه در سال های آینده هیچ کدام از آثار رسیده به این دبیرخانه در این دوره را حائز شرایط برگزیده شدن ندانستند.

داریوش عابدی، راضیه تجار و عبدالمجید نجفی به عنوان داوران بخش داستان کوتاه سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد به آنالیز آثار مرتبط با این حوزه پرداختند.

بخش ویژه؛ پاسداشت چهلمین سال شروع جنگ تحمیلی و شروع دفاع مقدس سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در دو بخش معرفی چهره های داستان نویسی و مستندنگاری دفاع مقدس به انتخاب رسانه ها و تجلیل از انتها نامه های دانشگاهی با موضوع ادبیات داستانی دفاع مقدس آثار برتر را معرفی کرد.

در بخش معرفی چهره های داستان نویسی و مستندنگاری دفاع مقدس به انتخاب اهالی رسانه، محمدرضا بایرامی، احمد دهقان، مجید قیصری، حبیب احمدزاده، داوود امیریان، قاسمعلی فراست، داوود غفارزادگان، گلعلی بابایی، حمید حسام، اکبر صحرایی، علی مؤذنی و رحیم مخدومی به عنوان چهره های برتر معرفی شدند.

در بخش انتها نامه های دانشگاهی با موضوع ادبیات داستانی دفاع مقدس در مقطع دکترا، محمود رنجبر برکادهی با رساله نقد و تحلیل روایی-محتوایی داستان های کوتاه دفاع مقدس، مرضیه آتشی پور با رساله آنالیز سبک شناسانه نثر داستانی ادبیات انقلاب اسلامی با تکیه بر رمان های شاخص دفاع مقدس و فریبا نظری پورکیایی با رساله تفسیر فرهنگی- احساسی خاطرات جنگ ایران و عراق با تاکید بر خاطرات عملیات کربلای پنج در منطقه شلمچه به عنوان رساله های برتر انتخاب شدند.

در مقطع کارشناسی ارشد، سیدمحمدعلی صحفی با انتها نامه نحوه خوانش رمان های جنگ در میان دانشجویان و طلاب، کوثر اولیایی با انتها نامه بازتاب جنگ هشت ساله در خاطرات زنان ایرانی

در دوره پسا جنگ بر مبنای رویکرد شناختی لیکاف و مهشدی دلبری با انتها نامه تحلیل گفتمان وصیت نامه های شهدای هشت سال جنگ تحمیلی معرفی شدند.

دبیرخانه جایزه جلال آل احمد همچنین دکتر عبدالله حسن زاده میرعلی از دانشگاه سمنان با 21 انتها نامه، دکتر مهدی خادمی کولایی از دانشگاه مازندران با 12 انتها نامه، دکتر اسماعیل صادقی ده چشمه از دانشگاه شهرکرد با 12 انتها نامه و دکتر محمدرضا سنگری از دانشگاه های مختلف با 12 انتها نامه را به عنوان استادان راهنما و مشاور شاخص انتها نامه های دانشگاهی حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس معرفی و از آنان تجلیل کرد.

لازم به ذکر است، در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از کتاب جمال جلال (برگردان گزیده ای از داستان های جلال آل احمد به زبان اردو) ترجمه احمد شهریار، نویسنده، شاعر و مترجم پاکستانی رونمایی شد.

معرفی طرح پدید (پژوهشی در آثار داستانی منتشر شده در سال 98) از دیگر بخش های آیین انتهای سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد بود.

دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم محمدحسن بیگی، دبیر علمی، مرتضی سرهنگی، نماینده هیئت علمی در هیئت داوران بخش ویژه دفاع مقدس و مصطفی راضی جلالی، دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، با حضور در برنامه شب روایت ویژه اختتامیه جایزه جلال آل احمد به شرح درباره این رویداد ادبی پرداختند.

لازم به یادآوری است، ابراهیم محمدحسن بیگی (دبیر علمی)، مرتضی سرهنگی، محمدرضا بایرامی، مصطفی جمشیدی، دکتر ابوالفضل حری، علی چنگیزی، دکتر مریم مشرف، حمید حسام و محمدرضا شرفی خبوشان، هیئت علمی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد را عهده دار بودند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1397

به "برگزیدگان سیزدهمین دوره جایزه جلال آل احمد معین شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیدگان سیزدهمین دوره جایزه جلال آل احمد معین شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید