توسعه ی فردی؛ راهی برای دسترسی به پتانسیل های باورنکردنی درون

به گزارش مرد کوچک، همه ما روزهایی را تجربه نموده ایم که تمام مدت فقط یک روزمرگی بی هدف را دنبال نموده ایم و شب، بدون ایجاد هیچ تغییری در روال زندگی، دوباره به تخت خواب برگشته ایم. حتی خیلی از افراد این چرخه تکراری را برای هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها دنبال می نمایند.

توسعه ی فردی؛ راهی برای دسترسی به پتانسیل های باورنکردنی درون

اگر از بیرون به ماجرا نگاه کنیم می بینیم که این نوع از زندگی کاملا خسته کننده است. فرد بدون هیچ دست آوردی، مثل یک ربات، صبح را با قهوه شروع می نماید و بلافاصله پشت کامپیوتر می نشیند. بعد از تمام شدن روز کاری کمی غذا می خورد، فیلم می بینید و می خوابد. واقعا خسته کننده است!

اگر با خواندن این چند خط احساس گیر کردن در زندگی به شما دست داده کاملا طبیعی و منطقی است، اما نباید از این احساس سرخورده شوید و انگیزه تان را برای زندگی از دست بدهید. خبر خوب اینکه قرار است در همین مطلب از خبرنگاران مگ راه بیرون آمدن از این دام را یاد بگیرید.

توسعه فردی همان چیزی است که به شما یاری می نماید هر روز یک قدم، هر چند کوچک، به پیش بروید و در تارهای روزمرگی گیر نکنید. توسعه فردی سفری شخصی است که با فراز و نشیب ها، شکست و پیروزیت ها و تجربه احساسات مختلف همراه است. یک تعهد مادام العمر که شما را به حرکتی آهسته و پیوسته وامی دارد.

پس اگر دنبال راهی برای فرار از روزمرگی، شروع ارتقای شخصی و بهبود فکر و شخصیت خود هستید، بدانید که ما اینجا هستیم تا با هم در این مسیر قدم بزنیم.

توسعه ی فردی چیست؟

مطمئنا این کار آنطور که به نظر می رسد چندان هم ساده نیست. شخصیت هر کسی منحصر به فرد است و منطقی نیست که همه از یک فرمول شبیه به هم در این مسیر قدم بردارند. طبیعتا تعریف توسعه ی فردی هم یک تعریف واحد نیست اما اگر بخواهیم تعریف جامعی از آن داشته باشیم اینطور می گوییم که:

توسعه ی فردی مساله ای بسیار بزرگ تر و فراتر از توسعه شغلی یا خودسازی است. این موضوع همه جنبه های زندگی شما را در بر می گیرد و رشد شخصیت شما را به همراه دارد.

5 حوزه مختلف در توسعه ی فردی

وقتی از توسعه ی فردی صحبت می کنیم سخت است که به سلسله مراتب احتیاجها بر اساس هرم مازلو فکر نکنیم. طبق گفته مازلو باید احتیاجهای اساسی شما برآورده گردد تا بتوانید به حداکثر پتانسیل خود برسید. به عبارت دیگر، رسیدن به خودشکوفایی به معنای رسیدن به بالاترین سطح خودمطلعی، اعتماد به نفس و رشد شخصی است.

در بحث توسعه فردی هم مثل سلسله مراتب احتیاجهای مازلو، شاهد 5 حوزه مختلف هستیم و هر حوزه، دسترسی به اهداف مختلفی را برای شما امکان پذیر می نماید. در ادامه به صورت کلی با این 5 حوزه آشنا می شویم.

1. فکری

ورزش دادن به مغز و حفظ تناسب فکری مساله بسیار مهمی در مسیر رشد شخصی است. این موضوع در سه بخش مربی گری، فرصت های یادگیری و رشد شغلی تعریف می گردد. مثلا اگر شما در حال گذراندن دوره نویسندگی خلاق باشید در واقع به تقویت عضلات خلاقیت فکری تان یاری می کنید.

رشد فکری می تواند شامل هر چیزی باشد. فرقی ندارد در یک کارگاه مهارت آموزی شرکت می کنید، در حال یادگیری یک موضوع تازه هستید یا در حال استراحت، تمام این کارها به رشد فکری شما یاری می نماید. جالب است بدانید که استراحت دادن به فکر یک ورزش فکری مهم است.

وقتی آمادگی فکری شما در حال بهبود است، هم زمان انعطاف پذیری، نوآوری و خودمطلعی شما هم بهبود پیدا می نماید.

2. اجتماعی

ارتباطات و روابط اجتماعی برای پیشرفت در مسیر توسعه فردی بسیار لازم است. از قلم نیاندازید که خودسازی یک فعالیت یک نفره نیست، انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و در نتیجه برای یادگیری و رشد به این ارتباط احتیاجمندیم.

ما در ارتباطات اجتماعی مهارت های مهمی به دست می آوریم. مهارت هایی مثل برقراری ارتباط، حل مساله، ایجاد رابطه، توانایی دریافت و بخشیدن و بعلاوه توانایی بازخورد دادن و شنیدن بازخوردها. همانطور که ما در حال کسب تجربه های تازه هستیم، می توانید از تجربیات دیگران هم استفاده کنیم.

3. معنوی

رشد و توسعه فردی می تواند در حوزه معنویات هم ایجاد گردد و این موضوع هیچ ارتباطی به مذهبی بودن یا نبودن شما ندارد. مذهب و معنویت هرچند مکمل یکدیگر هستند، اما با هم مترادف نیستند. رشد معنوی به معنای سرمایه گذاری برای درک عمیق تر دنیای اطرافتان است.

این موضوع به شما یاری می نماید که خودتان را بشناسید، ارزش هایتان را کشف کنید و به مطلعی بیشتر برسید تا بتوانید در زندگی تان تغییر ایجاد کنید.

4. عاطفی

رشد فردی عاطفی اغلب با رشد هوش هیجانی (EQ) همراه است. اگر بخواهیم هوش هیجانی را به ساده ترین شکل تعریف کنیم باید بگوییم که هوش هیجانی، توانایی درک احساسات است. و فراتر از احساسات، به معنای درک این موضوع است که احساسات چگونه می توانند افکار و اعمال ما را شکل دهند.

تجربیات ما در زندگی می تواند به رشد عاطفی ما یاری کند. چند لحظه فکر کنید، مسیری که در زندگی تا اینجا پیموده اید را به دقت آنالیز کنید و ببینید چه تجربیاتی باعث شده شما به شخصی که الان هستید تبدیل شوید؟ این دقیقا همان چیزی است که آن رشد عاطفی می گویند.

5. فیزیکی

مطمئنا یک بدن سالم می تواند از فکر سالم پشتیبانی کند، پس می تواند گفت پیوندی ذاتی و همیشگی بین سلامت جسمی، روانی و عاطفی شما برقرار است. جنبه فیزیکی رشد فردی بر سلامت جسمانی تمرکز دارد. تغذیه، خواب، ورزش و تحرک عواملی هستند که در سلامت فیزیکی و رشد آن تاثیرگذارند.

وقتی تغذیه خوب داشته باشید فکر شما هم از فواید و مزایای آن مواد غذایی بهره می برد و شاداب می ماند. پس برای توسعه فردی در حوزه فیزیکی راه هایی را پیدا کنید که می توانید به احساس، بدن و فکر خود توجه داشته باشید.

مزایای توسعه فردی

همه ما می دانیم که کوشش برای تغییر مثبت و بهبود فکر و جسم مزایای فراوانی دارد. اما می خواهیم به صورت دقیق تر و متمرکزتری با مزایای توسعه فردی آشنا شویم.

افزایش خودمطلعی و عزت نفس

رشد فردی مستلزم نگاه کردن صحیح به افکار، احساسات، عادت ها و واکنش هایی است که داریم. این موضوع که کاملا درک کنید شما در حال حاضر به عنوان یک فرد چه کسی هستید، احتیاج به مطلعی و توجه دارد. بعد از اینکه بتوانید نگاهی عمیق و واقعی به درون خود داشته باشید با چالش هایی درباره جایی که قرار است در آینده در چه نقطه ای قرار بگیرید و این مسیر به چه شکلی قرار است پیش برود. با سرمایه گذاری روی خود، می توانید خودمطلعی و عزت نفس خود را هم افزایش دهید.

افزایش آمادگی فکری

تناسب فکری احتیاج به کار دارد و مثل بسیاری از جنبه های توسعه فردی، به ایجاد آمادگی فکری قدرتمند یاری می نماید. با افزایش آمادگی فکری، در موج قدرتمند و تاثیرگذاری از امواج مثبت قرار می گیرید. افراد با آمادگی فکری می توانید بهره وری خود را افزایش دهید، کمتر به بیماری های روان دچار شوید و خلاق و نوآور باشید.

انعطاف پذیری بیشتر

هرچه بیشتر در مسیر توسعه فردی پیش بروید، قدرت انعطاف پذیری بیشتری به دست می آورید. این یکی دیگر از علائم مثبت آمادگی فکری است. سرمایه ذاری روی رشد شخصی به معنای سرمایه گذاری در توانایی شما برای دوباره ایستادن و بازگشتن به مسیر بعد از شکست و اتفاقات سخت است.

دانش و مهارت های بیشتر

اغلب اوقات توسعه فردی با آموختن دانش و مهارت های بیشتر همراه می گردد و این آموزش می تواند از روش های مختلفی به دست بیاید. مثلا ممکن است شما دوره بازاریابی دیجیتال را با هدف پیشرفت شغلی خود بگذرانید. اما در مسیر مطالعه و دانش آموزی، می توانید به روند توسعه فردی خود هم یاری کنید. بعلاوه ثبت نام در یک کلاس هنری مثل سفالگری، باعث آموختن مهارتی تازه می گردد که بدون شک تاثیر مثبتی در زندگی شما خواهد داشت.

بهبود روابط شخصی و حرفه ای

یکی دیگر از مزایای توسعه فردی، بهبود روابط شخصی و حرفه ای است. این حوزه زمانی به شکوفایی می رسد که روی رشد شخصی خود، به ویژه در حوزه های عاطفی و اجتماعی، سرمایه گذاری کنید.

11 مهارت توسعه فردی که باید روی آن ها کار کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که مسیر توسعه فردی را از کدام حوزه شروع کنید، بهتر است از یک مشاور یا مربی در این حوزه مشورت بگیرید. مربی با شما به صورت انفرادی روی جنبه های مختلف کار می نماید تا بتوانید مهارت های کلیدی خود را برای رسیدن به تجربه های ارزشمند شناسایی کنید.

اگر هم می خواهید خودتان این مهارت ها را شناسایی کنید، بهتر است با ارزیابی کلی خودتان شروع کنید و سپس نقاط قدرت و زمینه های فرصت خود را از این ارزیابی استخراج کنید. این اطلاعات می تواند شما را برای انتخاب نقطه شروع هدایت کند.

در ادامه برخی از زمینه های مشتر خودسازی و توسعه فردی را می خوانید که می توانید با سرمایه گذاری در آن ها، اولین قدم ها را در این مسیر بردارید:

 1. مهارت های ارتباطی و بین فردی
 2. حل مساله
 3. چابکی شناختی و سازگاری
 4. دوست داشتن خود، مراقبت از خود و خوداندیشی
 5. تعارض و حل تعارض
 6. پیمایش تغییر و عدم قطعیت
 7. آینده نگری
 8. مهارت های سازمانی
 9. طرز فکر رشد
 10. کار تیمی و همکاری
 11. خودمطلعی

6 مرحله برای تدوین برنامه توسعه فردی

برای شروع توسعه فردی، مانند هر هدف دیگری، باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. با تنظیم یک برنامه واقع گرایانه و قابل پیگیری، و بعلاوه با پایبند بودن به آن می توانید به مرور زمان به اهداف خود دست پیدا کنید. برای آشنایی با روش برنامه ریزی موثر و قابل اجرا می توانید مطالب زیر را بخوانید:

1. محدوده هایی که می خواهید در آن ها پیشرفت کنید شناسایی کنید

یک دقیقه وقت بگذارید و به جایی که در حال حاضر در زندگی تان ایستاده اید فکر کنید. نقاط قوت شما چیست؟ می خواهید روی چه زمینه هایی تمرکز کنید؟ انتظار دارید چه رشد و پیشرفتی را در خود ببینید؟ اگر قبلا ارزیابی کلی را انجام داده باشید، این کار می تواند به یک ابزار مفید برای شروع مسیر تبدیل گردد.

2. برای تنظیم برنامه از یک مشاور یا مربی در حوزه توسعه فردی یاری بگیرید

درست است که این برنامه ریزی برای توسعه فردی شخصِ شما است اما این به معنای انجام آن به تنهایی نیست. برای تنظیم یک برنامه کاربردی می توانید از یک مشاور یا مربی توسعه فردی یاری بگیرید. تجربه و مطلعی آن ها از این مسیر می تواند به شما در افزایش کیفیت قدم هایتان یاری کند.

3. به اهداف توسعه فردی خود ساختار بدهید

یک روال و روتین برای رسیدن به اهداف خود بسازید و به اجرای آن پایبند باشید. برای این کار فعالیت های روزمره خود را آنالیز کنید و در پی راهی بگردید تا بتوانید فعالیت های تازه خود را به یک عادت تبدیل نموده و در روتین روزانه تان جای دهید.

4. یک دوست برای پیمودن این مسیر پیدا کنید

گاهی حضور کسی که در کنارتان قدم برمی دارد و شما را وادار به پاسخگویی درباره مقدار پیشرفت تان می نماید می تواند تاثیری باورنکردنی در پیروزیت هایتان داشته باشد. در پی دوستی بگردید که مایل است با شما مسیر توسعه فردی را شروع کند. این همراهی می تواند برای هر دو نفرتان پیروزیت آمیز باشد.

5. صادق باشید

اجرای برنامه توسعه فردی احتیاجمند صداقت است. در خصوص رشد و پیشرفت تان با خودتان صادق باشید. صداقت با خود، احتیاج به سطحی از خودمطلعی دارد. پس تمرین کنید که به این مقدار از خودمطلعی برسید تا بتوانید با واقعیت هایی که در مسیرتان وجود دارد مطلعانه روبه رو شوید. برای شروع می توانید از دوستان، خانواده و همکاران خود درباره تغییرات تان بازخورد جمع کنید تا به مرور نسبت به چگونگی پیشرفت و رسیدن به اهدافتان مطلع شوید.

6. توسعه فردی را در برنامه آمادگی فکری خود قرار دهید

شاید بپرسید توسعه فردی چگونه می تواند در برنامه آمادگی فکری شما نقش داشته باشد؟ برای رسیدن به جواب این سوال باید راه هایی را در نظر بگیرید که می توانید با مربی خود در ایجاد جنبه های مختلف توسعه فردی و افزایش آمادگی فکری خود درباره آن صحبت نموده و برای رسیدن به آن کوشش کنید.

توسعه فردی چگونه به ما یاری می نماید؟

توسعه فردی یک فعالیت شخصی است. هر انسانی فرق دارد و در این مسیر به شیوه مخصوص به خود قدم برمی دارد. در طول این مسیر می توانید از کتاب های مختلف، ویدیوها و مشاوره آموزگاران مختل یاری بگیرید. فقط این نکته را از قلم نیاندازید که یک راه چاره یکسان برای همه کار نمی نماید.

نکته مهم دیگر در این مسیر این است که برای برنامه ریزی حتما از یاری یک مربی یا مشاور یاری بگیرید. شما باید احتیاجها، نقاط قوت، فرصت ها و مهارت های خود را به خوبی بشناسید و سپس برنامه ریزی کنید. مربی به شما در این کار به خوبی یاری می نماید.

برای پیشرفت در این مسیر باید از منطقه آسایش خود خارج شوید تا بتوانید پتانسیل کامل خود را آزاد کنید. درست است که خودشکوفایی و کار درونی یک فرآیند مادام العمر است، اما اهداف توسعه شخصی شما نباید در شما باعث ایجاد استرس و نگرانی گردد.

این کار یک سرمایه گذاری عالی برای رسیدن به یک مهارت تازه، موفیت شغلی و بهبود شخصیت است. پس باید تعادل بین کار و زندگی تان را حفظ کنید و آسایش را فدای پیروز شدن نکنید.

مرور کلی

توسعه فردی، بهبود جنبه های مختلف زندگی و رشد شخصی یک فعالیت مادام العمر است که به شما یاری می نماید از تمام پتانسیل های خود بهره ببرید. بعلاوه در این مسیر مهارت ها و دانش مختلفی را یاد می گیرید که به افزایش مهارت های فکری شما یاری بسیار زیادی می نماید. مهارت های نرم، هنرهای مختلف و تخصص های شغلی گوناگون را می توانید به راحتی در این مسیر یاد بگیرید.

اگر بعد از خواندن این مطلب کمی به فکر فرو رفته اید و تصمیم گرفته اید مسیر توسعه فردی را شروع کنید اتفاق خوبی است. برایمان در قسمت کامنت ها بنویسید که دوست دارید از چه حوزه ای شروع کنید، کدام یک از 11 مهارتی که معرفی کردیم برایتان مجذوب کننده تر بوده و دوست دارید درباره کدام یک از آن ها مطلب آماده کنیم.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1402 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2223

به "توسعه ی فردی؛ راهی برای دسترسی به پتانسیل های باورنکردنی درون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه ی فردی؛ راهی برای دسترسی به پتانسیل های باورنکردنی درون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید