این خوراکی ها را هر چقدر دلتان می خواهد بخورید و چاق نشوید!

به گزارش مرد کوچک، غذا های کالری منفی غذا هایی هستند که کالری بیشتری برای هضم، نسبت به آنچه در آن ها وجود دارد، مصرف می نمایند. این بدان معنی است که شما می توانید میزان زیادی از این غذا ها را بدون در نظر گرفتن حجم یا میزان آن، مصرف کنید.

این خوراکی ها را هر چقدر دلتان می خواهد بخورید و چاق نشوید!

سبزیجات برگ سبز

کالری منفی در حقیقت اصطلاحی است که در آن انرژی یا کالری که برای هضم مواد غذایی مصرف می گردد، بیشتر از انرژی یا کالری است که به بدن وارد می نمایند.

غذا های کالری منفی غذا هایی هستند که کالری بیشتری برای هضم، نسبت به آنچه در آن ها وجود دارد، مصرف می نمایند. این بدان معنی است که شما می توانید اندازه زیادی از این غذا ها را بدون در نظر گرفتن حجم یا اندازه آن، مصرف کنید. در هر صورت بدن شما به کالری بیشتری نیاز دارد تا آن ها را هضم کند و به نوعی کالری ورودی از آن ماده غذایی را خنثی می نماید.

غذا های کالری منفی معمولا گیاهان و سبزیجاتی هستند که سرشار از فیبر و مقادیر زیادی آب هستند. فیبر موجود در این غذا ها باعث افزایش متابولیسم در افراد می گردد، زیرا فیبر نیاز به زمان بیشتری برای سوخته شدن در بدن دارد و در نتیجه متابولیسم بدن افزایش می یابد.

سبزیجات و میوه هایی مانند بروکلی، کرفس، کاهو، انواع توت، خیار، سیب، گوجه فرنگی و کدو سبز نمونه هایی از مواد غذایی با کالری کم، فیبر بالا و اثر ترمیک بالا هستند که می توانند به فرآیند کالری منفی در تغذیه منجر شوند. برای مثال 100 گرم کرفس دارای 16 کالری است و بدن برای هضم این اندازه کرفس، به بیش از 16 کالری نیاز دارد.

کالری منفی و لاغری

همانطور که می دانید هر نوع ماده غذایی که شما می خورید، دارای کالری است. بعضی از این مواد غذایی، اما علی رغم اضافه کردن کالری به بدن، هیچ گونه ارزش تغذیه ای نداشته و فقط باعث افزایش وزن شما می گردد. تقریبا تمام شیرینی ها، خوراکی ها و تنقلات سوپرمارکتی نیز در این گروه قرار می گیرند.

از طرف دیگر مواد غذایی که دارای مقادیر زیادی فیبر و آب هستند، معمولا کم کالری هستند و هضم آن ها نیاز به انرژی و سوخت شدن کالری بیشتری دارد. کرفس یکی دیگر از برترین مواد کالری منفی است.

بنابراین، غذا های کالری منفی می توانند به روند کاهش وزن یاری نمایند، زیرا آن ها علاوه بر کم کالری بودن، کالری بیشتری را نسبت به غذا های طبیعی مصرف می نمایند. اما نکته بسیار مهمی که نباید آن را از یاد برد، این است که نباید تنها با مصرف مواد غذایی با کالری منفی انتظار معجزه را داشته باشیم، زیرا آن ها نه تمام رژیم لاغری، بلکه فقط عضوی از مسیر کاهش وزن هستند در حالی که عوامل زیادی در روند لاغری تاثیرگذار هستند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 2158

به "این خوراکی ها را هر چقدر دلتان می خواهد بخورید و چاق نشوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این خوراکی ها را هر چقدر دلتان می خواهد بخورید و چاق نشوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید