انگلیس رسماً گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت

به گزارش مرد کوچک، به دنبال شکایت ونزوئلا از انگلیس برای بازگرداندن ذخایر طلای این کشور آمریکای لاتین، بریتانیا با صراحت رسماً خوان گوایدو را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت.

انگلیس رسماً گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت

به گزارش فارس، در پی شکایت کاراکاس از بریتانیا برای بازگرداندن ذخایر طلای این کشور، دیوان عالی انگلیس با صراحت خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، بانک مرکزی ونزوئلا شکایتی علیه بانک مرکزی انگلیس در دادگاهی در لندن مطرح کرده تا این بانک را مجبور کند ذخایر طلای این کشور آمریکای لاتین به ارزش 1.13 میلیارد دلار را تحویل دهد.

در این شکایت، تأکید شده بود که ونزوئلا برای خرید تجهیزات پزشکی، دارو و مواد غذایی برای مقابله با اوضاع پیش آمده ناشی از شیوع کرونا در این کشور به ذخایر طلای خود نیاز دارد.

در حکم دیوان عالی انگلیس آمده است: دولت علیاحضرت قطعاً آقای گوایدو را در مقام رئیس جمهور موقت بر اساس قانون اساسی ونزوئلا به رسمیت می شناسد و متعاقباً آقای مادورو را بعنوان رئیس جمهور موقت بر اساس قانون به رسمیت نمی شناسد. بر مبنای این به رسمیت شناختن، دولت علیاحضرت، آشکارا و صراحتاً گوایدو را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

در ماه ژانویه سال جاری میلادی، بانک مرکزی انگلیس درخواست ونزوئلا برای استرداد 1.3 میلیارد دلار طلای این کشور را رد کرده بود.

بلومبرگ در آن زمان گزارش داده بود که رد درخواست دولت ونزوئلا توسط انگلیس به درخواست مقامات ارشد آمریکایی برای خالی کردن دست دولت ونزوئلا از منابع مالی این کشور در خارج اجرا شده است.

پیش از این دولت آمریکا که از خوان گوایدو، سردسته مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا حمایت می کند، مدعی شده بود مادورو نتیجه انتخابات 2018 این کشور را به نفع خود مصادره کرد. آمریکا تا به امروز از هر اقدامی برای تضعیف و سرنگونی دولت مادورو از جمله تحریم های شدید استفاده کرده، اما نتوانسته مردم و ارتش ونزوئلا را با خود همراه کند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1069

به "انگلیس رسماً گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس رسماً گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید