انتظار ما 9 سـاله شد

به گزارش مرد کوچک، افتتاح پروژه های شهری، این روزها با کمبود بودجه و شرایط کرونا زده جامعه، حسابی گره خورده اند. ره خوردگی که اهالی محله هاشمی منطقه 9 پایتخت با تراکم بالای جمعیتی و سرانه های پایین شهری، سال ها تجربه آن را دارند. مانند انتظار طولانی برای به پایان رسیدن پروژه چند منظوره فرهنگی، تفریحی، ورزشی کوثر که 9 سال از کلنگ زنی آن می گذرد.

انتظار ما 9 سـاله شد

مرد کوچک- سحر جعفریان: قرار بودپروژه کوثر در کمتر از 2 سال به بهره برداری برسد. اما درگذر سال ها تنها رنگ خاک گرفته است. سری به محله هاشمی در ناحیه یک زده ایم تا از نزدیک حرف های شهروندان و مسئولان را بشنویم.

سال 1390 پروژه فرهنگی، تفریحی، ورزشی کوثر در محله هاشمی کلید خورد. پروژه ای که قرار بود با بهره برداری از بخش های متنوع آن، سرانه خدمات تفریحی و ورزشی شهری افزایش چشمگیری پیدا کند. اما سال ها گذشت و این پروژه 8 هزار و 260 مترمربعی محله هاشمی به عنوان عظیم ترین پروژه، نیمه کاره باقی ماند. مجتمع کوثر در 7 طبقه شامل پارکینگ، سالن های ورزش های آبی، بدنسازی، سینما، کافه، رستوران، فود کورت، خانه بازی، تالارهای پذیرایی، کتابخانه، کارگاه های آموزشی طراحی شده که در حال حاضر با 65 درصد پیشرفت فیزیکی به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار منطقه، غیرفعال رها شده است. این در حالی است که محله هاشمی از نظر توزیع و دستیابی به سرانه های شهری در شاخصه های فرهنگی، تفریحی و ورزشی زیر استاندار معمول و تعریف شده شهرسازی (یک مترمربع برای سرانه ورزشی، یک مترمربع برای سرانه فرهنگی، 2 تا 6 مترمربع برای سرانه آموزشی، 3 تا 5 مترمربع برای سرانه تفریحی) است. در واقع استاندارد زمین و فضای کاربری آن با تراکم جمعیت و فعالیت ها و عملنمودهای شهری و خدماتی، با هدف ایجاد کیفیت مطلوب، همخوانی ندارد. بنابراین پروژه چند منظوره کوثر کلید خورد تا با توجه به تفاوت های مالی و اجتماعی فرهنگی محله هاشمی، در این محدوده از شهر تأثیر مثبت و سازنده بگذارد.

  • اینجا کارگران مشغول کار نیستند

خیابان های کم عرض و تقریباً شلوغ محله هاشمی را یکی پس از دیگری پشت سر می گذارم تا به خیابان شهید حسینی، درست همانجایی که مجتمع فرهنگی، تفریحی، ورزشی کوثر البته نیمه کاره، قد برافراشته است، برسم. نزدیک که می شوم، حصارهای کارگاهی پروژه نمایان می گردد. با احتیاط نزدیک می شوم. هرچند اینجا کارگران مشغول کار نیستند! داریوش فضل، یکی از کسبه های قدیمی محله هاشمی در ارتباط با پروژه خاک گرفته کوثر، می گوید: حدود سال 1390 بود که گفتند می خواهند در اینجا برای اهالی یک مجتمع بسیار لاکچری بسازند و در آن از حمام ترکی تا رستوران های مختلف در کنار سالن های بولینگ و بیلیارد، خدمات ارائه دهند. کلی ترافیک، خاک، گرد سیمان و سر و صدا را تحمل کردیم به امید رونق محله مان . اما هنوز خبری از خدمات و سرانه شهری لاکچری نیست! جمشید کاشانی، از مشتری های مغازه آقا داریوش، وقتی متوجه می گردد که موضوع گفت وگو، پروژه قدیمی کوثر است، گلایه مند کمی جلو می آید و می گوید: هر سال یک دلیل می آورند برای اینکه کاری از پیش نبرند. یک سال می گویند بودجه نیست، یک سال می گویند سرمایه گذار و پیمانکار پیدا نشد و یک سال هم می گویند کرونا نمی گذارد کارمان را انجام دهیم. وقتی بدون برنامه کاری را شروع می نمایند دود تأخیرش تنها به چشم اهالی می رود.

  • ترافیک در پیش است

امیرعلی عطارزاده، یکی از ساکنان قدیمی محله هاشمی است که سال ها از سکونتش در این محله می گذرد. او می گوید: امکانات شهری در این محدوده بسیار کم است. برای استفاده از امکاناتی مانند سینما، مجموعه های ورزشی و تفریحی باید به مناطق همسایه برویم. تابستان ها که اوقات فراغت بیشتری فراهم است، این مشکل دو چندان به چشم می آید. امیدمان به این مجتمع بود که از آن هم ناامید شده ایم. عطارزاده، مروری هم به گذشته دارد و می گوید: یادم است سال گذشته، چند سرمایه دار آوردند تا مجتمع را به ایشان معرفی نمایند بلکه بودجه تکمیل آن را به گونه ایی تأمین نمایند. اما آنها هم ایرادهای فنی از پروژه گرفتند و رفتند. یکی از ایرادهایی که خود ما نیز شاهدش هستیم، پارکینگ کوچک مجتمع است. پارکینگی که شاید به زور و زحمت، ظرفیتش به 50 خودرو برسد. آن هم در حالی که رستوران، تالارهای پذیرایی و سالن های ورزشی آن، هرکدام به طور جداگانه، سبب رفت و آمدهای زیادی خواهد شد! با این پارکینگی که ساخته اند، بی شک ترافیک بیداد خواهد نمود. شورایاران محله خیلی پیگیری کردند تا مسائل پروژه حل گردد، ولی انگار شدنی نیست.

  • پروژه ای در همسایگی با فرودگاه مهرآباد

مجید کریمی، یکی از اعضای شورایاری محله هاشمی، از بلاتکلیفی پروژه عظیم کوثر می گوید: افتتاح پروژه هایی مانند کوثر در محدوده های هاشمی و استاد مشخص، با توجه به کمبود امکانات شهری و تفریحی در آن و البته جمعیت بالایی که دارند، لازم است. ولی تا امروز به این کمبودها و احتیاجها پاسخ داده نشده است. این بلاتکلیفی برای اهالی آزاردهنده است، همچنان که ما در جلسات مختلف با مدیران شهری، بارها آن را مطرح نموده ایم. متأسفانه هر بار، همان مشکل نام آشنای نبود بودجه و انبساط پروژه ها را پاسخ دادند. به گمانم در محله ای که امکانات تقریباً صفر است، باید تدابیر جدی تری اندیشیده گردد تا فعالیت عمرانی یک پروژه ضروری این گونه گره نخورد و دستخوش تغییرات مدیریتی نیز قرار نگیرد. کریمی اضافه می نماید: باید از امتیاز همسایگی این پروژه با فرودگاه مهرآباد بهره برداری کامل کرد تا جذب سرمایه گذاران با سرعت انجام گردد. برای چنین پروژه ای می تواند یک جاذبه فرا منطقه ای در نظر گرفته گردد و بودجه آن نیز فرامنطقه ای تأمین گردد.

  • افتتاح نزدیک است

اما علی حیدری، سرپرست معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 9 معتقد است پروژه چند منظوره کوثر استانداردهای لازم را دارد. او می گوید: این پروژه با پشتوانه مطالعاتی طراحی شده است اما با گذر زمان و بروز بعضی تحولات عینی محلی، احتیاج به تغییرات جزئی در کاربری بخش هایی از آن وجود دارد که این تغییرات با تکمیل فرایند کلی پروژه، نهایی خواهد شد.

فرزاد فرهادیان، سرپرست معاونت فنی و عمران شهرداری منطقه 9 نیز از اولویت دار بودن افتتاح مجتمع کوثر می گوید: این پروژه با توجه به پیشرفت تقریباً 65 درصدی، جزو پروژه های اولویت دار شهری به شمار می آید که پیش بینی می گردد با تأمین اعتبارات لازم، تا پیش از خاتمه امسال، به بهره برداری برسد. البته جذب سرمایه گذار مطمئن در کنار تأمین اعتبارات مشخص شده اهمیت بالایی دارد تا کیفیت ارائه خدمات متناسب با رضایت و رفاه اهالی تضمین گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 997

به "انتظار ما 9 سـاله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظار ما 9 سـاله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید