افزایش رایزنی ها برای شرکت طالبان در نشست ترکیه

به گزارش مرد کوچک، رایزنی ها همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست ترکیه برای متقاعد کردن گروه طالبان برای شرکت در این نشست صلح افزایش یافته است .

افزایش رایزنی ها برای شرکت طالبان در نشست ترکیه

نشست صلح ترکیه که قرار است از روز 24آوریل ،4 اردیبهشت ، به مدت 10 روز برای معین سرنوشت صلح، معین نوع نظام ،آینده دولت و تقسیم قدرت در افغانستان با نظارت سازمان ملل برگزار گردد با انصراف طالبان از شرکت در این نشست در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

براساس گفته یکی ازاعضای هیأت دولت افغانستان در قطر، نشست های دوحه که طی چند روز گذشته متوقف شده بود با کوشش های ترکیه، قطر، آمریکا و سازمان ملل متحد برای ایجاد اعتماد بین طالبان و آمریکا از سر گرفته شده است.

طلوع نیوز افغانستان از قطر گزارش داد که پیشرفت های نیز در این راستا انجام شده است.

منابع مطلع هم گفته اند که گفت وگوها بین نمایندگان ترکیه، قطر، پاکستان، آمریکا و طالبان به مرحله حساسی رسیده و احتمال شرکت طالبان در نشست استانبول افزایش یافته است.

به گفته این منابع ،نمایندگان این کشورها و سازمان ملل می کوشند تا به طالبان اطمینان دهند که تا یازدهم سپتامبر تمامی تعهدات توافقنامه دوحه عملی می گردد، اما در مقابل از طالبان هم خواسته اند که مذاکرات را از سر بگیرند و برای برگزاری نشست سرنوشت ساز ترکیه آماده شوند.

فیض محمدزلاند استاد دانشگاه و مطلع سیاسی می گوید، طالبان انتظار دارند که در نشست ترکیه توافقنامه صلح نهایی گردد و برای دستیابی به این هدف اجرای کامل توافقنامه دوحه از اهمیت زیادی برخوردار است.

میررحمان رحمانی رئیس مجلس افغانستان نیز روز دوشنبه در نشست عمومی از گروه طالبان خواست که برای دستیابی به صلح و سرانجام جنگ در نشست ترکیه شرکت کند .

وی خواهان حفظ قانون اساسی و دستاوردهای 20 سال گذشته کشور شد.

رحمانی در عین حال از سازمان ملل متحد و کشورهای منطقه نیز خواست که برای شرکت طالبان در نشست صلح ترکیه به طالبان فشار وارد نمایند.

اما از طرف دیگر به نظر می رسد که طالبان با استفاده از این فرصت و به بهانه اجرا نشدن توافقنامه دوحه توسط آمریکا در نظر دارد با وارد کردن فشار به برخی امتیازها از جمله آزادی هفت هزار زندانی این گروه و خروج نام رهبران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل دست یابد.

به همین دلیل محمدداود عابدی مطلع مسائل سیاسی گفته است که براساس اطلاعات وی در سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به کابل ،اشرف غنی در نشستی با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا متعهد شده است تا هفت هزار زندانی طالبان را آزاد کند اما دولت افغانستان تا به امروز در این باره واکنشی نشان نداده است.

پس از بحث های زیاد در رسانه ها مبنی بر شک و تردید شرکت طالبان در نشست استانبول ،مشاور امنیت ملی افغانستان در ملاقات با سفیر هند در کابل در باره خروج نام طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل بحث و تبادل نموده است.

هند هم اکنون ریاست کمیته تحریم های سازمان ملل متحد علیه طالبان را به عهده دارد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام نموده است که در این ملاقات حمدالله محب و سفیر هند در کابل توافق کردند که برای پیشرفت فرایند صلح به رایزنی ها ادامه دهند.

در افغانستان شماری از مردم، احزاب سیاسی، نمایندگان مجلس و مطلعان مسائل سیاسی معتقدند اگر تا پیش از ماه سپتامبر دولت و گروه طالبان به توافق صلح دست نیابند احتمال افزایش جنگ های داخلی به مدت طولانی زیاد است.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1585

به "افزایش رایزنی ها برای شرکت طالبان در نشست ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش رایزنی ها برای شرکت طالبان در نشست ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید