7 جاذبه دیدنی ازمیر

به گزارش مرد کوچک، 1) بازار کمارالتی

قدمت این بازار به قرن هفدهم برمی شود. ماجراجویی در پیچ و خم این بازار و معاشرت با مغازه دارنش حتی اگر قصد خرید نداشته باشید، روزتان را خواهد ساخت. برای تماشای زندگی واقعی مردم و خرید خوراکی های خوشمزه محلی حتما سری به کمارالتی بزنید. یکی از خوراکی های محلی معروف این بازار آبنبات هایش است که بسیار حیف خواهد بود اگر تا ازمیر آمده باشید و آن را امتحان نکرده باشید.

7 جاذبه دیدنی ازمیر

2) کوردون

تصور زندگی در ازمیر بدون تفرجگاه ساحلی کوردون بسیار سخت است. کوردون در واقع خیابانی است که به موازات ساحل کشیده شده و بین اهالی محلی به این نام شناخته می گردد؛ نام این خیابان در نقشه به اسم آتاتورک و اصلی ترین خیابان ازمیر است. این خیابان ساحلی پاتوق جوان های ازمیری است و همواره مردم زیادی در حال پیاده روی روی آن می بینید. انتهای کوردون نیز، مرکز خرید کوناک پیر با یک سینما و مجموعه ای از برندهای معروف است که می توانید سری به آن بزنید. اگر می خواهید زندگی عادی مردم ازمیر را تماشا کنید، حتما چند ساعتی را به قدم زدن در این خط ساحلی اختصاص دهید.

3)آگورا

آگورا (Izmir Agora) در واقع بخشی از بافت تاریخی شهر ازمیر است که قدمتش به اواخر قرن چهارم قبل از میلاد می رسد. آگوراها در یونان باستان در واقع یک فضای باز برای فعالیت های مختلف مذهبی، تجاری و... شهروندان بوده. طبق یافته های باستان شناسی، آگورای ازمیر بازمانده های بازاری است که از دوران امپراتوری روم باستان به یادگار مانده. این آگورا در زلزله سال 178 میلادی تخریب شد و مجدد مورد بازسازی نهاده شد.

4) افسوس

شهر باستانی افسوس جایی است که می توانید دنیای یونانی- رومی ترکیه را در آن تماشا کنید. افسوس در واقع پایتخت رومی آسیای صغیر بوده و نزدیک شهر ازمیر است.این مجموعه شامل بقایای حمام ها، بازار، کتابخانه سلسوس، آمفی تئاتر و معبد آرتمیس است. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با شگفتی های این شهر باستانی مطلب افسوس کجاست؟ را مطالعه کنید. این مجموعه تاریخی هنوز در حال کاوش های باستان شناسی است و در سال 2015 نیز به ثبت یونسکو رسید.

5) روستای شیرینجه

یکی دیگر ازجاذبه هایی که در نزدیکی ازمیر می توانید از آن بازدید کنید، روستای شیرینجه است. شیرینجه در گذشته و قبل از جنگ بین یونان و ترکیه یک روستای یونانی نشین بوده. از این رو هنوز در این دهکده باستانی خانه هایی با معماری یونانی وجود دارد. علاوه بر این طبیعت بکر این روستا نیز هرساله گردشگران زیادی را به شیرینجه می کشاند. به دلیل توریستی بودن این دهکده، امکانات اقامتی نیز در آن نیز وجود دارد؛ شما می توانید شبی را در دهکده ای از یونان باستان بگذرانید.

6) پاموکاله

یکی از شگفتی های طبیعت، در نزدیکی ازمیر و دنیزلی ترکیه جای گرفته. این شگفتی جایی نیست جز چشمه های آب گرم پاموکاله که به دلیل فعالیت های آتش فشانی در زیر زمین ایجاد شدند. این آب گرم از ارتفاع 100 متری کوه پایین می ریزد و در شیب کوهستان رسوب می نماید و در بعضی جاها تشکیل حوضچه می دهد. این رسوبات آهکی سفید منظره شگفت ا نگیزی را برای پاموکاله خلق نموده اند. اما این منظر مجذوب کننده تنها دلیل توریستی شدن پاموکاله نیست؛ سالیانه افراد زیادی برای خواص درمانی آب این چشمه ها راهی پاموکاله می شوند و درون حوضچه ها می روند. یکی از اقدامات خوب برای حفاظت از این میراث طبیعی گران بها این است که شما از قسمتی به بعد باید بدون کفش جهت را ادامه دهید تا کمترین آسیب وارد گردد. در نزدیکی پاموکاله همچنین آمفی تئاتر رومی و استخر قدیمی هیراپولیس نیز واقع شده است که پیش از ترک این منطقه می توانید از آن بازدید کنید. پاموکاله همراه با ویرانه های باستانی هیراپولیس، در سال 1988 میلادی در فهرست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این جاذبه دیدنی مطلب پاموکاله؛ بهشت سفید را از دست ندهید.

7)پرگامون

مجموعه تاریخی پرگامون در نزدیکی شهر برگاما در استان ازمیر واقع شده است. بقایای شهر تاریخی پرگامون در واقع برجای مانده از تمدن یونان باستان است. این بقایا شامل یکی از قدیمی ترین کتابخانه های دنیا به همراه یک معبد است. منظر تاریخی پرگامون، در ساحل دریای اژه، سال 2014 در فهرست میراث دنیای سازمان یونسکو به ثبت رسید.

منبع: دالاهو
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 309

به "7 جاذبه دیدنی ازمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 جاذبه دیدنی ازمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید