525 برج باغ های تهران را بلعیدند

به گزارش مرد کوچک، محمود مولایی:باغ های ویران برای رسیدن به برج های آسمانخراش؛ جایی نه برای درختان سرسبز که برای ساختمان های به ظاهر مدرن؛ آنجا که باغ های شهر تهران نابود شدند تا انگیزه های دیگری جایگزین گردد. دهه 90 خورشیدی برای باغ های تهران بیشتر از هر زمان دیگری ناخوشایند بود؛ وقتی که به فاصله 6 سال 525 برج باغ شهر را بلعیدند.

525 برج باغ های تهران را بلعیدند

آغاز آن اردیبهشت 92 بود و انتها آن اردیبهشت 98.این اتفاق در 13 منطقه پایتخت اتفاق افتاده است. منطقه یک با 292 مورد و منطقه 22 با 34 مورد کمترین ساخت وساز را در باغ ها داشتند. پس از این 2 منطقه، منطقه 2 با 62 مورد برج باغ قرار گرفته است. منطقه 4 با 50 مورد و منطقه 3 با 31 مورد در صندلی بعدی هستند. منطقه 13 تنها با یک برج باغ کمترین آسیب را دیده و مناطق 7 و 22 تنها 2 برج باغ را رویت نموده اند.

لغو مصوبه برج باغ ها در سال نخست پنجمین شورای شهر یک گام بزرگ در جهت جلوگیری از نابودی باغ ها بود؛ لغو مصوبه ای که جزو بهترین اقدامات شورای پنجم به حساب می آید. با لغو مصوبه برج باغ ها طرح خانه باغ برای جلوگیری از خسارات طرح پیشین برج باغ ها ارائه و هم اکنون در شورای عالی شهرسازی و معماری در حال آنالیز است. البته بعد از اجرای لغو مصوبه برج باغ ها بعضی از باغ ها از گزند آسیب ها در امان نماندند اما شهرداری تهران به دلیل گله و درخواست های بسیار از مالکان باغ ها برای از بین رفتن حقوق مکتسبه، لایحه خانه باغ را بیان کرد که در شورای شهر ارائه شد و در نهایت به تصویب رسید. حالا قرار است خانه باغ در جهت حفظ ماهیت باغ حرکت کند و البته خواسته های مالکان نیز برآورده گردد؛ به این ترتیب که صاحب باغ می تواند در باغ خود رستوران، هتل، کافه، موزه و گالری برپا کند و از آن بهره مالی ببرد. شهرداری تهران نیز برای حفظ درختان باغ ها موظف است مسئولیت آبیاری، هرس و نگهداری درختان را برعهده بگیرد. با این همه، باغ های تهران پیش از آن وضعیت مناسبی نداشتند و بسیاری از باغ های ارزشمند تهران در این سال ها از بین رفتند.

  • 6 هزار و 944 طبقه

اگر ارتفاع هر طبقه یک ساختمان 3 متر محاسبه گردد، تعداد طبقات برج باغ های تهران در فاصله سال های 92 تا 98 به حدود 21 هزار متر می رسد؛ زیرا تعداد طبقات برج باغ ها 6 هزار و 944 است؛ آماری که نشان می دهد برج ها جایی برای نفس کشیدن درختان باغ ها نگذاشته اند. منطقه یک که در بافت شهری تهران با باغ هایش معروف بود، حالا بیشترین صدمه را از ساخت وساز در باغ ها دیده است. در این 6 سال 292 برج باغ در این منطقه ساخته شده است. بیشترین تعداد طبقات در یک ساختمان نیز به منطقه یک و 22 تعلق دارد. در منطقه یک، 8 ساختمان بیشتر از 20 طبقه دارند که بلندترین برج این منطقه 34 طبقه است. پروانه این برج 26 بهمن 93 صادر شده است. برج های 24 طبقه و 22 طبقه نیز در این منطقه قرار گرفته است و به طور کلی 8 مورد بالای 20 طبقه در منطقه یک وجود دارد.

در منطقه 22 نیز 18 مورد بالای 20 طبقه وجود دارد که 5 مورد آن بالای 30 طبقه است. برخلاف منطقه یک، در این منطقه بلندترین برج 31 طبقه دارد. جالب اینکه برج های آسمانخراش در این مناطق در سال های 92 تا 95 پروانه ساخت دریافت نموده اند. در منطقه 4 نیز یک برج 25 طبقه 13 مرداد 94 پروانه ساخت گرفته است.

کمترین تعداد طبقات نیز متعلق به مناطق 18 و 22 است. در منطقه 22، 3 مورد ساختمان یک طبقه وجود دارد و در منطقه 18 نیز یک مورد. به طور کلی در 13 منطقه تهران که در باغ ها ساخت وساز اجرا شده، 21 برج 5 طبقه یا کمتر از این تعداد دیده می گردد. با همه اینها، با مصوبه خانه باغ که در 8 ماده تنظیم شده، قرار است تنها مرجعی که صلاحیت ارائه مجوز ساخت خانه باغ را دارد، معاونت شهرسازی شهرداری تهران باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 294

به "525 برج باغ های تهران را بلعیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "525 برج باغ های تهران را بلعیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید