500 اصطلاح و لغت زبان اشاره برای ناشنوایان آماده شد

به گزارش مرد کوچک، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: کمیته تدوین زبان اشاره حدود 500 اصطلاح و لغت برای ناشنوایان آماده نموده است.

500 اصطلاح و لغت زبان اشاره برای ناشنوایان آماده شد

حسین نحوی نژاد در گفت و گو با ایرنا اضافه نمود: طراحی فیلم و عکس از این اصطلاحات و لغات و همچنین طراحی زبان اشاره نیازمند اعتبار است و 500 لغت و اصطلاح آماده شده نیز در انتظار اعتبار برای طراحی زبان اشاره است.

وی تاکید نمود: طراحی زبان اشاره، کاری چندمرحله ای و تخصصی است و اکنون برای طراحی آن در حال برآورد اعتبار هستیم و امید است با توجه به محدودیت های اعتباری تامین گردد.

نحوی نژاد ادامه داد: پیگیری و یکسان سازی زبان اشاره و استفاده از آن در برنامه های صدا و سیما از درخواست های به حق جامعه ناشنوایان است؛ این درخواست منطبق بر کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان که جمهوری اسلامی آن را پذیرفته و همچنین قانون حمایت از حقوق معلولان است.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اسفندماه 96 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان آن را تائید کرد و دولت روحانی نیز اردیبهشت ماه 97 آن را به همه سازمان ها ابلاغ کرد.

نحوی نژاد گفت: بر اساس این قوانین یکی از حقوقی که برای ناشنوایان درنظرگرفته شده، زبان اشاره و به دنبال آن تربیت رابطان زبان اشاره است که بتوانند در همه اماکنی که ناشنوایان حضو پیدا می نمایند، از ارتباط کلامی برخوردار شوند.

وی اضافه نمود: بر این اساس این کارگروه ناشنوایان در بهزیستی تشکیل شده است؛ این کارگروه در همکاری مشترک با انجمن های توانبخشی و کانون ناشنوایان، درخواست ناشنوایان را احصا و به دنبال آن کمیته تدوین زبان اشاره را ایجاد نموده است.

نحوی نژاد ادامه داد: این کمیته، اشکالات احتمالی از نظر فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را رفع می نماید و به علاوه روی یک کلمات جدید که هنوز مصطلح نشده است یا جنبه سلیقه ای دارد، کار می نماید.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: تاکنون چهار مجموعه کتاب زبان اشاره طی سال های گذشته با همکاری بهزیستی، انجمن و کانون ناشنوایان انتشار پیدا نموده است.

نحوی نژاد توضیح داد: سازمان بهزیستی کشور حدود هزار جلد از این کتاب ها را خریداری و به ادارات استانی ارسال نموده است تا ادارات استانی بر اساس این کتاب ها برای تربیت رابط و مترجم ناشنوایان، اقدام نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 182

به "500 اصطلاح و لغت زبان اشاره برای ناشنوایان آماده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "500 اصطلاح و لغت زبان اشاره برای ناشنوایان آماده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید