3 شرکت ایرانی فعالیت خود را در مرکز نوآوری آذربایجان شروع کردند

به گزارش مرد کوچک، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی در ادامه ملاقاتها و رایزنی های بین المللی خود در جریان سفر به جمهوری آذربایجان در حاشیه نمایشگاه بین المللی باکوتل 2019 با رامین قلی زاده وزیر ارتباطات و حمل و نقل جمهوری آذربایجان، ملاقات کرد.

3 شرکت ایرانی فعالیت خود را در مرکز نوآوری آذربایجان شروع کردند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

در این ملاقات دو طرف با تاکید بر گسترش روابط، فرایند تسریع اجرای تفاهمات و توافقات گذشته را آنالیز کردند و در جریان این مذاکرات هر یک از طرفین دستوراتی را برای اجرای شدن هر چه سریعتر توافقات پیشین صادر کردند.

تداخل فرکانسی مرزی بین دو کشور، مبالات مالی پستی، گسترش همکاری ها در حوزه امنیت سایبری و توسعه روابط سازمان فناوری ایران با مرکز نوآوری جمهوری آذربایجان از جمله مباحثی بود که دو طرف در این ملاقات درباره آن تبادل نظر کردند.

آذری جهرمی در این ملاقات تاکید نمود: جمهوری آذربایجان فضای رو به رشد خوبی در حوزه فناوری اطلاعات دارد و همکاری های خیلی عمیقی بین وزارت ارتباطات ایران و مجموعه وزارت ارتباطات و حمل و نقل آذربایجان وجود دارد. بنابراین این یک فرصت بسیار خوب برای شرکت های دو کشور است تا بازار خود را در منطقه توسعه دهند و طرح منطقه قوی تر را به طور عملی محقق نمایند، هر چند نتایج آن نیز روز به روز روشن تر و ملموس تر می گردد.

رامین قلی زاده وزیر ارتباطات و حمل و نقل جمهوری آذربایجان هم با تاکید بر اهمیت توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: از اینکه یکبار دیگر دعوت ما برای حضور در نمایشگاه باکوتل را پذیرفتید تشکر می کنم و بسیار روشن است که روسای جمهور ایران و آذربایجان و همچنین مردم دو کشور روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند که نتایج مثبت این رابطه را هم ما می توانیم در مناسبات و همکاری های دوجانبه بین وزارتخانه های دو کشور مشاهده کنیم و امیدوارم این فرایند بیش از پیش توسعه و گسترش پیدا کند.

در خاتمه این ملاقات نیز محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران درباره این ملاقات و نتایج مذاکرات دوجانبه گفت: روابط دوجانبه ایران و آذربایجان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به خوبی در حال پیشرفت است. تفاهماتی که در این مدت با آذربایجان پیگیری می کردیم در حال اجرایی شدن است. هم اکنون 3 شرکت ایرانی به طور رسمی فعالیت های خصوصی خود را در مرکز نوآوری این کشور آغاز نموده اند.

وی اضافه نمود: این سرآغاز یک حرکت مالی بود که ما از قبل آغاز کردیم و امروز به نتیجه رسیده است تا بر پایه تفاهمات سیاسی بین دو کشور، شرایطی را فراهم کنیم تا شرکت های ایرانی بتوانند در این کشور حاضر شوند و به توسعه بازار خود بپردازند.

آذری جهرمی با بیان اینکه در این ملاقات مباحث مهمی مثل تداخل فرکانسی مرزی دو کشور مطرح شد، گفت: تماس های بعضی از شهفرایندان ما در مناطق مرزی به صورت ناخواسته به شبکه تلفن همراه کشور آذربایجان رومینگ می گردد. به صورت متقابل هم این مسئله وجود دارد. هر چند این مسئله به شدت کاهش پیدا نموده و تا شعاع دو و نیم کیلومتری به نوعی مدیریت شده است. ولی تقریبا نزدیک به 180 روستا در استان اردبیل همچنان در این شعاع دو نیم کیلومتری قرار دارند.

وزیر ارتباطات تاکید نمود: تفاهمی نموده بودیم که این تداخل را به حداقل برسانیم که این هزینه رومینگ ناخواسته به مردم تحمیل نگردد. کارگروه مشترکی تشکیل شده بود تا کارهای اندازه گیری را انجام دهند که این کار را آغاز نموده اند و مقرر شد است تا طرف آذربایجانی سریعتر تعهدات خود را در این رابطه عملیاتی کند.

وی با اشاره به بحث امنیت ساییری در این نشست گفت: برای مقابله با حملات سایبری که به دو کشور می گردد بنا بود که مرکز ماهر ایران و مرکز سرت جمهوری آذربایجان متصل شوند که بر اساس توافقات میان دوکشور این اتصال اکنون برقرار شده است که این هم یک نوع پیشرفت در روابط دوجانبه ایران و آذربایجان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 617

به "3 شرکت ایرانی فعالیت خود را در مرکز نوآوری آذربایجان شروع کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 شرکت ایرانی فعالیت خود را در مرکز نوآوری آذربایجان شروع کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید