هشدار به زنبورداران خلخالی برای مقابله با حمله خرس قهوه ای

به گزارش مرد کوچک، رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلخال گفت: زنبورداران ساکن در مناطق آزاد و حفاظت شده این شهرستان مراقب کندوهای زنبور عسل خود در مقابل خرس قهوه ای باشند.

هشدار به زنبورداران خلخالی برای مقابله با حمله خرس قهوه ای

به گزارش مرد کوچک آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، مهدی کسایی افزود: اداره حفاظت محیط زیست خلخال در راستای افزایش سطح مراقبت کندوهای عسل از حملات خرس قهوه ای اقدام به برگزاری دوره ها و اجرای برنامه های آموزشی زیست محیطی و نحوه برخورد با حیوانات وحشی از جمله خرس قهوه ای در بین زنبورداران و ساکنان روستاهای واقع در داخل مناطق آزاد و حفاظت شده آق داغ این شهرستان کرده است.

وی گفت: برنامه های آموزش زیست محیطی زنبورداران خلخال با هدف کاهش تعارض با خرس قهوه ای و نحوه برخورد با این حیوان وحشی در زمان ورود خرس به محل نگهداری زنبورها و همچنین جوامع محلی در مناطق آزاد و منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال توسط یگان حفاظت محیط زیست و در محل های استقرار زنبورداران در حال اجراست.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال افزود: با توجه به وجود زیستگاه های کوهستانی خرس قهوه ای در شهرستان و استقرار زنبورداران بومی و غیربومی در این زیستگاه ها هر ساله احتمال ایجاد تعارض با خرس قهوه ای وجود دارد و به همین دلیل آموزش چهره به چهره زنبورداران اجرا می شود.

او اظهار کرد: در این برنامه در خصوص نحوه ایمن سازی محل و حفاظت از کندوها، بیمه محصولات و همچنین نحوه دور نگهداشتن خرس قهوه ای از محل استقرار کندوها به زنبورداران آموزش هایی ارائه می شود.

او افزود: برنامه های آموزش زیست محیطی این اداره برای جوامع محلی و گروه های هدف مختلف در طول سال توسط کارشناسان و محیط بانان بصورت مستمر اجرا می شود و هدف از اجرای طرح های آموزشی بالا بردن سطح آگاهی از مسائل زیست محیطی و ارتقای فرهنگ مشارکت در حفظ محیط زیست در بین مردم است.

وی گفت: موارد حمله خرس قهوه ای به کندوهای عسل در مناطق مختلف این شهرستان در سال های گذشته تجربه شده است، زنبورداران باید با حصارکشی، فنس کشی، بکارگیری نگهبان و استفاده از سگ های نگهبان و سایر روش ها از جمله استفاده از رادیو و لامپ روشن در شب هنگام در محل استقرار از کندوهای خود حفاظت کنند.

وی افزود: در صورت بی توجهی به موارد پیشگیرانه از حمله خرس به کندوهای زنبورعسل از سوی زنبورداران خلخال هرگونه مسوولیت خسارات وارده به کندوهای زنبور به عهده زنبورداران خواهد بود. اداره حفاظت محیط زیست به محض اطلاع از حمله خرس اقدام به تشکیل پرونده کرده ودر صورت رعایت موارد یاد شده خسارات وارده از جانب این حیوان وحشی را تامین خواهد کرد.

وی تشریح کرد: امسال میزان کشفیات سلاح شکاری قاچاق در این شهرستان بطور قابل توجهی افزایش یافته و ماموران یگان حفاظت محیط زیست در اراضی بخش خورش رستم خلخال پیروز به کشف و ضبط یک قبضه اسلحه شکاری قاچاق از نوع دولول کمرشکن شدند که با احتساب سلاح مکشوفه قاچاق بهار امسال تعداد سلاح های کشف شده به 10 قبضه رسید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خلخال گفت: استفاده از سلاح های قاچاق و غیرمجاز بویژه در فصول ممنوعه و زمان زاد و ولد وحوش از عوامل تهدیدکننده نسل وحوش و نادر در مناطق آزاد و حفاظت شده این شهرستان است.

شهرستان خلخال واقع در جنوب استان اردبیل بواسطه برخورداری از مراتع، جنگل ها و زیستگاه حیات وحش از قطب های بزرگ در بحث تنوع زیستگاه حیات وحش این استان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1086

به "هشدار به زنبورداران خلخالی برای مقابله با حمله خرس قهوه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به زنبورداران خلخالی برای مقابله با حمله خرس قهوه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید