نایین مبدع صنعت بوم گردی در ایران

به گزارش مرد کوچک، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری نایین گفت: این شهرستان با ظهور صنعت بوم گردی جاذبه های گردشگری و فرهنگی آن احیاشد و به عنوان مبدع صنعت بوم گردی در ایران نام گرفت.

نایین مبدع صنعت بوم گردی در ایران

محمود مجهانن رئیس میراث فرهنگی و گردشگری نایین در مصاحبه با خبرنگار از ،گفت: آقای مازیار آل داود، اولین کسی است که با کمک و حمایت میراث فرهنگی نایین و با ایجاد خلاقیت و نبوغ ذاتی توانست، واژه بوم گردی را در خصوص فعالیت های خود در احیا و رونق فرهنگ، آثار باستانی، سنت و محیط بومی خور و بیابانک، رواج و مسئولان را به فکرتنظیم شیوه نامه بوم گردی در ایران بیندازد.

وی با بیان اینکه بوم گردی احترام به طبیعت و فرهنگ گذشتگان و سومین صنعت جهانست، اضافه نمود: بافت سنتی نایین و پیرامون آن یعنی انارک، بافران و نیستانک به جهت آثار باستانی زیاد، دارای پتانسیل فراوانی به جهت ایجاد بوم گردی یا اکوتوریسم می باشد.

به گفته این کارشناس میراث فرهنگی، با پیگیری های میراث فرهنگی، اولین بوم گرد شهرستان تحت عنوان کیخسرو در چوپانان که منظم ترین روستای خشتی ایران و جهان است، تاسیس و در ادامه بوم گرد رباط انارک، بوم گرد نارسینه در انارک، بوم گرد عشین و سه بوم گرد ساربان، چمن پیرا، باباقاسم به مرحله بهره برداری رسیده اند.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری نایین گفت: در حال حاضر پنج اقامتگاه در محله سنتی نوآباد، کلوان و پنجاهه، مجوز احداث گرفته در حال مرمت و بازسازی می باشد و دو اقامتگاه بوم گردی دیگر نیز، موافقت اصولی اولیه را جهت تاسیس دریافت کرده اند.

مجهانن، داشتن بافت سنتی با حداقل پنج اتاق، معماری کهن، تجهیزات سنتی و بومی، صنایع دستی و غذای محلی، رعایت استاندارد ایمنی و بهداشتی و ارائه طرح توجیهی را جزو شرایط اولیه و اساسی تاسیس بوم گرد ذکر کرد.

وی با بیان اشتغال حداقل سه نفر در هر بوم گرد، تاسیس بوم گرد را نه تنها عامل مهمی در اشتغال، بلکه یکی از عوامل اساسی در احیای فرهنگ و رسوم و معماری کهن در این شهر بیان نمود و از حمایت همه جانبه دولت، مسئولان و بویژه میراث فرهنگی در پیشبرد صنعت بوم گردی به عنوان یکی از رو به رشد ترین بخش های گردشگری یا توریسم خبر داد.

ف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 152

به "نایین مبدع صنعت بوم گردی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نایین مبدع صنعت بوم گردی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید