ناصرالدین شاه در خانه سریال شهرزاد (

به گزارش مرد کوچک، خانه موتمن این روزها خالی از سکنه است و هر از گاهی به لوکیشن فیلم ها و سریال ها تاریخی تبدیل می گردد. تا به حال فیلم ها و سریال هایی مثل شهرزاد، خانه پدری، رسوایی و پرده نشین در این خانه ساخته شده اند.

ناصرالدین شاه در خانه سریال شهرزاد (

جهت دریافت خدمات بازسازی آشپزخانه کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

تا حرف از سیر و سیاحت می گردد خیلی ها به کمتر از سفر به گوآ و جزایر قناری راضی نمی شوند. اما ما می خواهیم گردشگری را از ایران خودمان آغاز کنیم.

امروز می خواهیم به سراغ اولین خانه سه طبقه ایرانی برویم که زمان ساختش، ناصرالدین شاه قاجار را هم انگشت به دهن مانده بود. خانه موتمن الاطبا در منطقه پامنار تهران به شماره 3104 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه که در سال 1300 قمری ساخته شد، با 800 متر مربع مساحت در کوی نوری زاده پامنار واقع شده و با ستون ها و ایوان ها و بافت معماری خود، یک نمونه کامل از معماری و خانه های سنتی دوران قاجار به حساب می آید.

موتمن الاطبا اولین فارغ التحصیل دارالفنون و یکی از پزشک های به نام ناصرالدین شاه بوده و در محضر حکیم باشی تولوزان در خوانده است. این طور که می گویند موتمن الاطبا اولین کسی است که در ایران، خانه سه اشکوبه یا سه طبقه بنا می نماید. وقتی ناصرالدین شاه خبردار می گردد که در تهران یک خانه سه طبقه ساخته شده، خیلی شگفت زده می گردد و شخصا به دیدن این عمارت می آید.

زین العابدین موتمن نوه ی موتمن بزرگ، یکی از آخرین ساکنین این خانه بود که چند سال پیش فوت کرد. زین العابدین چهل سال تدریس کرد و افراد بزرگی همچون دکتر شفیعی کدکنی، بهرام بیضایی و علی دهباشی را به جامعه تحویل داد.

خانه موتمن این روزها خالی از سکنه است و هر از گاهی به لوکیشن فیلم ها و سریال های تاریخی تبدیل می گردد. تا به حال فیلم ها و سریال هایی مثل شهرزاد، خانه پدری، رسوایی و پرده نشین در این خانه ساخته شده اند.

با صفحات صدا و تصویر ، گوناگون ، گردشگری خبرنگاران همراه شوید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 688

به "ناصرالدین شاه در خانه سریال شهرزاد (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناصرالدین شاه در خانه سریال شهرزاد ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید