نابودی آفات گیاهان با روبات پیشرفته

به گزارش مرد کوچک، دانشمندان دانشگاه مندل در برنو نمونه اولیه یک روبات را فراوری نموده اند که حشرات مضر برای محصولات کشاورزی را شناسایی و از ماده شیمیایی مناسب و کافی برای از بین بردن آنها استفاده می نماید.

نابودی آفات گیاهان با روبات پیشرفته

محققان دانشگاه مندل از اوایل بهار در گلخانه ای مجهز به کنترل دمای اتوماتیک و رطوبت برای دستیابی به رشد مطلوب، آغاز به پرورش چند ردیف گوجه فرنگی و فلفل در جعبه های پارچه ای عظیم کردند.

طولی نکشید که تعدادی از حشرات گرسنه ظاهر شدند. لیبر لنزا(Libor Lenža)، عضو تیم تحقیقاتی متشکل از متخصصان دانشکده های کشاورزی، بیوشیمی و فناوری گفت: با یاری فناوری هوش مصنوعی، نمونه اولیه ربات توسعه یافته و بطور مداوم نیز این ربات توانایی خود را در شناخت انواع گیاهان و آفات بهبود می بخشد.

نمونه اولیه این روبات که با همکاری سایر متخصصان اروپایی فراوری شده، اکنون می تواند سه حشره را که از دو گیاه گلخانه ای آنها(گوجه فرنگی و فلفل) تغذیه می نمایند، تشخیص دهد.

این دستگاه دارای بازوی متحرک است که دوربین از بدنه آن خارج شده و در پشت آن ظروف اسپری نماینده حشره کش وجود دارد.

روبات می تواند نوع آفت و مقدار آن در هر گیاه را تعیین کند و بر اساس میزان آفات از مواد شیمیایی مناسب برای نابودی آنها استفاده کند که این کار میزان مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی را بسیار کاهش می دهد. همچنین به این دلیل که شبانه روز کار می نماید بنابراین می تواند آلودگی بیرونی گلخانه را بسیار زودتر تشخیص دهد. آلودگی بیرونی به حالت آلودگی تهاجمی توسط آفات یا انگل ها گفته می گردد.

نمونه اولیه این روبات کشاورزی در مزرعه ای در اسپانیا به طور گسترده آزمایش شده است. نسخه نهایی طی سال های آینده در دسترس کشاورزان جمهوری چک و دیگر کشورها قرار خواهد گرفت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1647

به "نابودی آفات گیاهان با روبات پیشرفته" امتیاز دهید

909 کاربر به "نابودی آفات گیاهان با روبات پیشرفته" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابودی آفات گیاهان با روبات پیشرفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید