لطفی، وقار موسیقی ایران بود

به گزارش مرد کوچک، 12اردیبهشت سال 93 خبر درگذشت محمدرضا لطفی در همه جا پیچید. چند نسل با نوای سه تار، تار و نی او مانوس بودند و باورش سخت بود لطفی دیگر نیست که از ته دل و با همه وجود برای موسیقی سنتی ایران بنوازد و موسیقی بسازد و مردم را عاشق موسیقی سنتی ایرانی نگه دارد. به موسیقی سنتی وقار ببخشد و در دنیایی که از هر طرف صدایی به نام موسیقی و آواز پخش می شد، ثابت کند موسیقی اصیل اصولی درست دارد که باید آنها را حفظ کرد و هر صدایی، موسیقی نیست.

لطفی، وقار موسیقی ایران بود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، مرحوم لطفی پرستیژ و استایل خاصی داشت. از نوع نشستن اش و ساز به دست دریافت اش تا مرام و برخوردش با اهالی موسیقی و مردمی که به روش های مختلف ارادت خود را به او نشان می دادند. شاید اگر عمر لطفی به جهان بیشتر بود، موسیقی سنتی ایران اکنون حال و روز و شرایط بهتری داشت و جوانان بیشتری با این موسیقی همراه می شدند، چرا که لطفی راه و رسم ارتباط با جوانان را بلد بود. در سالگرد درگذشت زنده یاد لطفی با محمد گلریز، خواننده ایرانی هم صحبت شدم تا او برایمان از دوست دیرینه اش بگوید و این که لطفی چگونه لطفی شد و در اوج ماند و در اوج رفت.

شروع رفاقت از پادگان

گلریز درباره آشنایی اش با محمدرضا لطفی می گوید: من و آقای لطفی از دوره سربازی با هم آشنا شدیم. دوره آموزشی مان در پادگان عشرت آباد بودیم و از همان اول تعیین شده بود بعد از آموزشی باید برویم برای سرباز معلمی.

در همین پادگان و رفاقت سربازی بود که متوجه شدم ساز می زند و چه می نماید با تارش. او هم فهمید من ته صدایی دارم و در خانواده ام از پدر و برادرم اصول اولیه خواندن را یاد گرفته ام. وقتی فرماندهان پادگان متوجه شدند، به ما اجازه دادند بنوازیم و بخوانیم.

گاهی لطفی تارش را به پادگان می آورد و شب ها وقتی خاموشی می زدند، او می زد و من می خواندم. دوره آموزشی که تمام شد ما را تقسیم کردند و من برای ادامه خدمت رفتم تربت حیدریه و لطفی رفت سنندج. شهری که در موسیقی سنتی قدر بود و کامکارها در این شهر بودند و همه می دانند این خانواده ذاتا اهل موسیقی بوده و هستند.

لطفی با خانواده کامکار آشنا شد و آنها برایش کلاس گذاشتند که تار آموزش بدهد، بعد هم او آنقدر با این خانواده نزدیک و مانوس شد که با دختر خانواده کامکار ازدواج کرد. من گاهی تلفنی با او صحبت می کردم و قرارمان این بود بعد از خاتمه سربازی یکدیگر را ببینیم.

اولین خواننده گروه شیدا

بعد از سربازی سال 53 بود که روزی به من تلفن کرد و گفت بیا رادیو، من اینجا هستم و گروه کامکارها هم هستند و تصمیم داریم گروهی تشکیل بدهیم. آن موقع آقای ادیب خوانساری در رادیو کلاس آموزش آواز داشتند که از استادان بنام آن دوره بودند. به کلاس های آقای خوانساری رفتم و اصول کلاسیک آواز را آموزش دیدم.

سال 55 که آقای لطفی گروه شیدا را راه اندازی کرد، من به عنوان اولین خواننده با این گروه همکاری کردم. سال های خوبی بود و آدم های مهمی در بخش موسیقی رادیو بودند، آقای ابتهاج (سایه) رئیس گروه موسیقی رادیو بود و لطفی در دو سالی که من آموزش می دیدم مرتب به ملاقات آقای ابتهاج می آمد و درباره گروه شیدا با هم صحبت می کردند و البته کار نوازندگی اش را هم به موازات ادامه می داد.

آن موقع، موسیقی پاپ بیداد می کرد و همه جهانی موسیقی را به خود اختصاص داده بود. آقای ابتهاج برنامه ای را طراحی کرد به نام گلچین هفته که مخصوص موسیقی سنتی بود. گروه شیدا که تشکیل شد، بیشتر آهنگ هایی که در این گروه ساخته می شد از این برنامه پخش می شد و مخاطبان زیادی داشت.

گاهی موسیقی های قدیمی را بازسازی می کردیم و گاهی هم لطفی خودش آهنگ جدیدی آماده می کرد و ما در این برنامه اجرا می کردیم. مخاطب زیادی داشت و آن موقع نوار کاست هایش مشتری زیادی داشت و الان هم علاقه مندان به موسیقی سنتی، گلچین هفته گوش می نمایند و دیده ام در شبکه های اجتماعی هم دست به دست می گردد. آقای شهرام ناظری و زنده یاد شجریان هم در این برنامه اجرا داشتند. مرحوم شجریان و آقای ناظری بعد از من به گروه شیدا اضافه شدند.

محدودیت و ممنوعیتی نداشت

به گلریز می گویم بعضی از نزدیکان آقای لطفی گفته اند ایشان در ماه های نزدیک به پیروزی انقلاب چون از طرف رژیم شاه، زیر ذره بین قرار گرفته بود و به سختی می توانست کار کند،گروهش را به زیرزمین خانه اش می برد و آنجا کار می کردند. شما از فعالیت های زیرزمینی آنها خبر داشتید؟

می گوید: تا جایی که من خبر دارم آقای لطفی هیچ وقت نه قبل از پیروزی انقلاب و نه بعد از آن تحت فشار نبود و ممنوعیت و محدودیتی برای کار نداشت. می دانم گروه چاووش را راه اندازی کرد. اما ما آزادانه در رادیو و تلویزیون در زمینه موسیقی سنتی فعالیت داشتیم و هیچ کس مانع کارمان نبود. اگر محدودیتی به وجود می آمد حتما به من می گفت. ما سال 56 حتی به تلویزیون رفتیم و برنامه اجرا می کردیم. یادم هست همان زمان آقای لطفی یک کار برای بهار و نوروز ساخت که خواننده اش من بودم و در بخشی از آن می خواندم: ای از بهار تازه تر، تازه تر / بهار کیستی؟...

از آوازهای انقلابی تا مهاجرت و بازگشت به ایران

سال 57 هر چه به پیروزی انقلاب نزدیک می شدیم، گروه های موسیقی از طرف مردم بیشتر تحت فشار قرار می دریافتد و کارشان محدودتر می شد. انقلاب که پیروز شد، برای ما که در زمینه موسیقی سنتی کار می کردیم مشکل جدی پیش نیامد و به سمت موسیقی انقلابی رفتیم.

آقای لطفی ریاست مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را به عهده گرفت که دفترش در خیابان نجات اللهی بود و سال 58 چند کار انقلابی هم ساخت که معروف ترینش ای ایران، سرای امید بود که زنده یاد شجریان آن را خواند و خیلی هم سر وصدا کرد.

آواز جانبازان را هم لطفی ساخت که من خواندمش. بعد از این کارها بود که آقای لطفی، سفر کوتاهی به اروپا رفت اما زود برگشت، ولی دوباره رفت و حدود 20سال آنجا ماند. باز هم در زمینه موسیقی ایرانی کار کرد. بعد از بازگشتش به ایران، دیگر ارتباطی با او نداشتم اما دورادور پیگیری می کردم و می دانستم با همه وجود برای موسیقی سنتی ایران کار می نماید و اصلا نگرش و نوع کارش تغییر نکرده و اتفاقا پرکارتر هم شده.

آقای لطفی حق زیادی به گردن موسیقی سنتی ایران دارد با گروه هایی که تشکیل می داد و هنرمندان خلاق و مستعدی که دور هم جمع می کرد. هیچ وقت هم بر ضد ایران یا ضد انقلاب کاری نکرد. عاشق ایران و هنر و موسیقی ایران بود. این که می گویند با انقلاب زاویه پیدا کرد که از ایران رفت، یک مشت حرف بی فایده و دروغ است. او همه عمر خود را به پای موسیقی اصیل ایران گذاشت و هرگز به بیراهه نرفت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1624

به "لطفی، وقار موسیقی ایران بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لطفی، وقار موسیقی ایران بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید