عرضه گوشت مرغ دولتی در کنار بازار آزاد چند نرخی!

با وجود اینکه مسئولان از تأمین و توزیع گسترده گوشت مرغ تنظیم بازاری و وفور آن در بازار و سطح خرده فروشی خبر می دهند اما نگاهی به بازار نشان می دهد که همچنان بعضی از فروشندگان محصولات پروتئینی نمی توانند آن را با نرخ تنظیم بازاری تهیه نمایند و با وجود کاهش قیمت، همچنان مرغ در بازار دو و حتی چند نرخی است.

عرضه گوشت مرغ دولتی در کنار بازار آزاد چند نرخی!

به گزارش خبرنگاران، روز یکشنبه بعضی مسئولان مربوطه اعلام کردند که گوشت مرغ تنظیم بازاری با قیمت مصوب کیلویی 11 هزار و 500 تومان به وفور در بازار وجود دارد و تأمین و توزیع آن برای همه فروشندگان این محصول اجرا شده و مردم می توانند به راحتی نسبت به خرید گوشت مرغ با این قیمت اقدام نمایند.

اما با وجود این اظهارات مشاهدات میدانی نشان می دهد که گرچه در هر منطقه تعدادی از فروشندگان گوشت مرغ این محصول را با نرخ تنظیم بازاری کیلویی 11 هزار و 500 تومانی عرضه می نمایند اما هنوز فراوانی آن به حدی نرسیده که بازار از تعادل و ثبات برخوردار گردد و هنوز بعضی از فروشندگان گوشت مرغ را با قیمت آزاد، خرید و فروش می نمایند.

البته این اقدام مسئولان تنظیم بازار سبب کاهش قیمت گوشت مرغ شده و این محصول هم اکنون با قیمت کیلویی 14 هزار تومان تا کمتر از 15 هزار تومان به صورت آزاد فروخته می گردد اما سیاست های کنترلی و تنظیم بازاری به گونه ای نبوده که مرغ را از دو نرخی بودن خلاص کند و سبب ایجاد ثبات در بازار آن گردد.

از سوی دیگر نیز گوشت مرغی که با نرخ آزاد خرید و فروش می گردد، قیمت ثابتی نداشته و هر یک از فروشندگان با نرخ دلخواه خود محصولشان را می فروشند. یکی از این فروشندگان در منطقه انقلاب آن را کیلویی 14 هزار و 700 تومان می فروشد و دیگری 700 تومان ارزان تر.

جالب اینکه هر یک از آنها به دلیلی از داشتن سهمیه گوشت مرغ تنظیم بازاری محروم مانده اند. به گفته آنها یکی به این دلیل که تنها مجوز فروش گوشت قرمز دارد و دیگری چون مغازه اش را اجاره نموده و مجوز به نام صاحب ملک است نمی تواند گوشت مرغ تنظیم بازاری بگیرد.

البته پیش از این نیز مهدی یوسف خانی- رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی - به خبرنگاران گفته بود که به هیچ وجه قیمت های آزاد مرغ مورد تأیید نیست و مردم می توانند از گوشت مرغ کشتار روز تنظیم بازاری با قیمت کیلویی 11 هزار و 500 تومانی در بازار استفاده نمایند که به وفور یافت می گردد.

به گفته وی همه فروشندگان محصولات پروتئینی می توانند گوشت مرغ تنظیم بازاری را به قیمت کیلویی 11 هزار تومان از میدان بهمن تهران تهیه نمایند و آن را به قیمت کیلویی 11 هزار و 500 تومان به فروش برسانند و برای اینکه تعداد فروشندگان این محصول به نرخ تنظیم بازاری بیشتر گردد مردم بهتر است از مغازه هایی خرید نمایند که این محصول را به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار می فروشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 174

به "عرضه گوشت مرغ دولتی در کنار بازار آزاد چند نرخی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه گوشت مرغ دولتی در کنار بازار آزاد چند نرخی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید