راهی برای از کار انداختن ویروس سرماخوردگی

به گزارش مرد کوچک، متخصصان علوم پزشکی در آمریکا احتمال می دهند که راهی برای از کار انداختن ویروس سرماخوردگی و ویروس های مرتبط با آن که گاه باعث معلولیت می گردد پیدا نموده اند.

راهی برای از کار انداختن ویروس سرماخوردگی

به گزارش ایسنا، این گروه از محققان به جای حمله مستقیم به این ویروس ها، یک پروتئین ضروری در داخل سلول که ویروس ها برای تکثیر به آن احتیاج دارند را هدف دریافتد.

این روش در آزمایش به روی موش ها و سلول های ریه انسان باعث حفاظت کامل در برابر ویروس شد. با این حال محققان در آمریکا هنوز آماده امتحان کردن این شیوه به طور مستقیم بر انسان نیستند.

بیشتر سرماخوردگی ها ناشی از راینو ویروس ها هستند، اما حدود 160 نوع مختلف از آنها وجود دارد و چنان آسان جهش می نمایند که به سرعت در برابر دارو مقاوم می شوند یا یاد می گیرند چطور در برابر سیستم ایمنی پنهان شوند.

این شرایط به ایده درمان با نشانه دریافت میزبان منجر شده به طوری که بدن ما به محیط نامطلوبی برای ویروس های سرماخوردگی بدل گردد.

ویروس به خودی خود همه اجزای لازم برای تکثیر را ندارد و در عوض با آلوده کردن یک سلول و سرقت برخی از اجزای داخلی آن تکثیر می گردد. برای همین است که دانشمندان هنوز نمی دانند ویروس ها واقعا زنده هستند.

به تازگی تیمی از متخصصان دانشگاه استانفورد و دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سان فرانسیسکو یکی از اجزای مورد احتیاج ویروس ها را پیدا نموده اند.

آنها کار را با سلول انسان آغاز کردند و با استفاده از شیوه های ویرایش ژنتیکی دستورهای داخل دی ان ای ما را یکی یکی خاموش کردند.

این سلول های اصلاح شده سپس در معرض رشته ای از انتروویروس ها - شامل راینو ویروس ها - که باعث سرماخوردگی می شوند و همچنین ویروس های خطرناک تری که ارتباط نزدیکی به فلج اطفال دارند و می توانند معلولیت بیاورند قرار داده شدند.

هیچ کدام از این ویروس ها قادر به تکثیر در داخل سلولی که یکی از پروتئین های آن (به نام متیل ترانسفریز اس ای تی دی 3) خاموش شده بود نبودند.

دانشمندان سپس با یاری مهندسی ژنتیک موش هایی متولد کردند که این پروتئین در آنها فراوری نمی شد.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، یان کارت، دانشیاری از دانشگاه استانفورد در این باره می گوید: فقدان این ژن موش را کاملا در برابر آلودگی به این ویروس مصون کرد.

این مطالعه که نتایج آن در نشریه نیچر میکروبیولوژی چاپ شده نشان داد که موش ها به رغم دستکاری ژنتیکی و فقدان این پروتئین در سراسر طول عمر، کاملا سالم بودند.

درمان از راه خواهد رسید؟

هدف محققان این نیست که انسان را از نظر ژنتیکی اصلاح نمایند بلکه آنها می خواهند دارویی بیابند که می تواند موقتا فراوری این پروتئین را متوقف کند و باعث مصونیت در برابر ویروس گردد.

کارت خاطر نشان می نماید: ما یک هدف عالی را شناسایی نموده ایم که همه انتروویروس ها و راینو ویروس ها به آن احتیاج و تکیه دارند. از این نظر ویروس واقعا شانسی ندارد.

او می گوید: گام بعدی فراوری ماده ای است که روند ژنتیکی خاموش کردن این پروتئین را تقلید می نماید و فکر می کنم ساخت این ماده می تواند نسبتا سریع انجام گردد.

هنوز معلوم نیست که این پروتئین دقیقا چه نقشی در تکثیر ویروس بازی می نماید.

بنابر این گزارش برای بیشتر آدم ها سرماخوردگی نه تهدیدی برای سلامتی بلکه فقط مایه دردسر است، اما در مبتلایان به آسم می تواند علائم آنها را خیلی بدتر کند و برخی از انترو ویروس ها در صورت سرایت به مغز می تواند باعث معلولیت شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 381

به "راهی برای از کار انداختن ویروس سرماخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهی برای از کار انداختن ویروس سرماخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید