دلایل بروز اختلال پرخوری در زنان

به گزارش مرد کوچک، محققان کشور در پژوهشی که در مورد اختلال پرخوری انجام داده اند، هیجانات و عادت های رفتاری ریشه دار را به عنوان عوامل مهم بروز این اختلال در زنان برشمرده اند.

دلایل بروز اختلال پرخوری در زنان

به گزارش خبرنگاران، گسترش روزافزون چاقی، اضافه وزن و پیامدهای جسمانی، روان شناختی و مالی ناشی از آن موجب شده است که اختلال پرخوری به عنوان یکی از اختلالات بسیار مهم روانی مدنظر قرار گیرد. در سال های اخیر، اختلال در نگرش ها و رفتارهای خوردن به طرز فزاینده ای در میان زنان جوان شایع شده است و این موضوع از عواملی است که ارتباط تنگاتنگی با چاقی دارد. اختلال پرخوری از اختلالات رایج تر خوردن در افراد است. این اختلال، به مصرف دوره ای و کنترل نشده مقادیر زیادی غذا در مدتی کوتاه اطلاق می گردد که درپی آن، احساس گناه، افسردگی یا بیزاری از خود در فرد ظاهر می گردد.

بنا بر اطلاعات ارائه شده توسط متخصصان، فرد مبتلابه اختلال پرخوری، در زمان پرخوری به لحاظ جسمی احساس گرسنگی نمی کند و به دلیل احساس شرمندگی از میزان غذایی که می خورد، غذاخوردن را در تنهایی ترجیح می دهد. وجه اشتراک اختلال پرخوری با پرخوری عصبی، پرخوری های مکرر است، اما وجه تفاوت آن ها در این است که مبتلایان به اختلال پرخوری رفتارهای جبرانی مکرر مثل استفراغ، استفاده از مواد مسهل یا رژیم های غذایی فشرده ندارند. افراد مبتلابه پرخوری عصبی در فاصله بین دوره های پرخوری، رژیم غذایی سفت وسخت و طولانی می گیرند و هدفشان این است که وزن و شکل بدن خود را کنترل نمایند، اما این رفتار در افراد مبتلابه اختلال پرخوری مشاهده نمی گردد. هرچند ممکن است بارها برای دریافت رژیم غذایی کوشش نموده باشند.

این موضوع توسط تیمی پژوهشی از دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی و دانشگاه خاتم مورد آنالیز عمیق تری واقع شده است. در این مطالعه، محققان به آنالیز کیفی عوامل روان شناختی دخیل در اختلال پرخوری زنان پرداخته اند.

این مطالعه بر روی تعدادی از زنان مبتلابه اختلال پرخوری که به کلینیک تخصصی تغذیه دانشکده شهید بهشتی شهر تهران مراجعه نموده بودند، صورت گرفته است و محققان برای جمع آوری داده ها از روش مصاحبه استفاده نموده اند.

نتایج این مطالعه نشان داد که عوامل روان شناختی مؤثر در اختلال پرخوری در زنان شامل عوامل اصلی هیجان منفی، عادت های رفتاری نامناسب و فقدان هیجان هستند.

در این رابطه، عبدلله شفیع آبادی، پژوهشگر گروه مشاوره، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی و سه همکار دیگرش می گویند: برای آنالیز موضوع پژوهش، از میان عوامل مختلف مورد آنالیز، هشت مقوله شامل علل هیجانی منفی فردی، علل هیجانی منفی بین فردی، رفتارهای اجتنابی-اجباری افراطی، عادات خوردن نامناسب، زمان نامناسب خوردن، کسب هیجان مثبت، علل فقدان هیجان فردی و علل فقدان هیجان بین فردی استخراج شد.

آن ها می افزایند: از این هشت عامل نیز سه عامل اصلی علل هیجانی منفی، عادات رفتاری نامناسب و فقدان هیجان، انتخاب و استخراج شد که هریک دربرگیرنده زیرمقوله هایی در دو حوزه فردی و بین فردی بود.

بر این اساس، مجموعه عوامل روان شناختی که در ایجاد اختلال پرخوری در زنان مؤثرند، شامل سه طبقه اصلی علل هیجانی منفی، عادت های رفتاری نامناسب و فقدان هیجان است که خود به نوعی دارای همبستگی متقابل با یکدیگر هستند. این عوامل در بافت عوامل فردی و بین فردی قرار دارند که برای کنترل اختلال فوق، بایستی از سوی درمانگرها مورد توجه کافی قرار گیرند.

به اعتقاد شفیع آبادی و همکارانش، یافته های این پژوهش که در نشریه علمی پژوهشی مطالعات ناتوانی منتشر شده اند، می توانند در تدوین مدل های درمانی مؤثر در اختلال پرخوری مدنظر قرار گرفته و در برطرف مشکل فوق به بیماران یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1574

به "دلایل بروز اختلال پرخوری در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل بروز اختلال پرخوری در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید