خوراکیهای خوشبو کننده دهان

به گزارش مرد کوچک، آیا می دانستید که چند ماده غذایی وجود دارند که می توانید مصرف شان کنید و از این طریق نفس تان را خوشبو کنید؟ در این مقاله، مواد غذایی را به شما معرفی می کنیم که نفس تان را تازه خواهند کرد.

خوراکیهای خوشبو کننده دهان

چای سبز/ سیاه

یک فنجان چای سبز یا سیاه می تواند از طریق گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام پلی فنول ها، اندازه بخارهای بدبوی خارج شده از دهان تان را کاهش دهد. تا زمانی که به چای تان شکر اضافه نکنید، این آنتی اکسیدان ها می توانند وارد عمل شوند و باکتری هایی که باعث بوی بدن دهان می شوند را ازبین ببرند. بعلاوه افرادی که غالبا چای می نوشند، کمتر از افرادی که چای نمی نوشند، دچار بدبویی دهان می شوند.

ماستثابت شده که ماست بدون شکر پس از 6 هفته مصرف منظم می تواند با بدبویی دهان مبارزه کند. این خاصیت ماست احتمالا بخاطر میکروب های زنده و فعال موجود در آن است که می توانند باکتری های مولد بوی بد دهان را ازبین ببرند (بنابراین مطمئن شوید که ماست مصرفی تان حاوی میکروب های زنده و فعال است.) ماست بعلاوه حاوی ویتامین D است که به مبارزه با باکتری ها یاری می کند، بنابراین در حالی که ممکن است فورا موثر نباشد اما خوردن دو وعده ماست در روز، می تواند در درازمدت به شما یاری کند از شر بوی بد دهان خلاص شوید.

سیبیک سیب در روز ممکن است واقعا شما را از پزشک بی احتیاج کند. به گفته سخنگوی انجمن رژیم غذایی ، میوه ها و سبزیجات ترد مانند سیب، کرفس و هویج می توانند به پاک کردن پلاک های بوزا از دندان ها یاری نمایند. آنها فراوری بزاق را نیز افزایش می دهند که می تواند زبان شما را مرطوب نگه دارد و مانع تجمع باکتری ها روی آن گردد. در نهایت، جویدن سیب می تواند به بیرون آمدن تکه های غذای گیرنموده در دندان های شما یاری کند و اثر منفی که ممکن است روی دندان ها بگذارند را از معکوس نماید.

مرکباتیک مقاله هافینگتون پست، توصیه یک استاد دندانپزشکی را بازگو می کند که مصرف میوه های سرشار از ویتامین C را به عنوان راهی برای خلاص شدن از باکتری های بدبوی دهان پیشنهاد می کند. محتوای ویتامین C میوه هایی مانند پرتقال و گریپ فروت علاوه بر ازبین بردن بعضی از باکتری های مولد بوی بد دهان، به مبارزه با بیماری های لثه مانند التهاب لثه یاری می کند که اگر درمان نگردد، می تواند به بوی بیشتر دهان منجر گردد.1

نوشیدن آباز قبل در خصوص فواید نوشیدن آب اطلاع دارید. اگر از خاصیت آب رسانی آن به بدن (هیدراته کردن بدن) بگذریم، همه کاری برایمان انجام می دهد از تقویت سلامت مغز گرفته تا بهبود قابلیت ارتجاعی پوست. ولی بهتر است بدانید که به عنوان یک خوشبو نماینده طبیعی دهان هم عمل می کند. نوشیدن آب باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد در دهان خشک می شوند را می شوید. دکتر کومیسی Comisi اضافه می کند، مصرف مقادیر کافی آب در طول روز باعث آزاد کردن مواد غذایی روی زبان می گردد که باعث مراقبت درست از دهان و دندان شده و باعث کاهش تجمع ذراتی که باعث ایجاد بوی بد دهان هستند و در دهان به دام افتاده اند، می گردد.

شیرعلاوه بر ماست غنی شده، شیر - هر دو نوع چرب و کم چرب - با بوی بد دهان مقابله می کند. محتوای چربی شیر و آب توانایی مقابله با بوی بد دهان را دارند به خصوص هنگامی که عامل ایجاد آن سیر باشد.

آدامس نعنایی با زایلیتول xylitolبه دنبال آدامس هایی باشد که حاوی زایلیتول هستند، زایلیتول به عنوان شیرین نماینده دیابتی استفاده می گردد. زایلیتول بر خلاف دیگر شیرین نماینده های طبیعی یا مصنوعی، به گونه ای فعال برای سلامت دندان ها مفید است و حتی مصرف مداوم آن امکان پوسیدگی دندان ها را تا یک سوم کاهش می دهد و بعلاوه سبب جذب مجدد مواد معدنی از طریق مینای دندان ها می گردد که استحکام دندان ها را افزایش می دهد.

به گفته دکتر کومیسی این ترکیب یک پوشش لغزنده روی دندان و لثه ایجاد می کند که جلوی جمع شدن باکتری ها را می گیرد. از آدامس نعنایی حاوی زایلیتول حدود 5 دقیقه بعد از مصرف هر وعده غذایی بهره ببرید. با شنیدن نام این مواد شیمیایی اخم نکنید. بدن ما به طور طبیعی توانایی فراوری اندازه معینی زایلیتول را دارد به علاوه این ماده کاهنده قند خون است که پوسیدگی دندان را افزایش نمی دهد. فقط مراقب باشید که این ماده خوراکی را در دسترس حیوانات خانگی تان قرار ندهید. با وجود بی ضرر بودن این ماده برای انسان ممکن است برای حیوانات مضر و یا حتی در صورت خوردن کشنده باشد.

فلفل دلمه قرمز خامدکتر کومیسی شرح می دهد که خوراکی های سرشار از ویتامین C مانند فلفل دلمه قرمز وقتی صحبت از پیشگیری از بوی بد دهان باشد، عملکرد فوق العاده ای دارند. (بروکلی هم انتخاب خوبی است.) خوردن فلفل دلمه قرمز و بروکلی که هر دو حاوی مقادیر بالای ویتامین C هستند باعث کاهش جمعیت باکتری هایی می گردد که عامل ایجاد بوی بد در دهان هستند. 2

دانه رازیانهاگر می خواهید با استفاده از مواد طبیعی از شر بوی بد نفستان خلاص شوید یک مشت آنیسون یا دانه رازیانهبجوید. رازیانه دارای خواص ضدعفونی نماینده ای است که رشد باکتری ها را محدود می کند. علاوه بر این عطر این دانه ها می تواند تنفس بدبو را پوشش دهد.

چوب میخکاین ادویه سرشار از اوژنول است؛ روغن زرد کم رنگی که دارای خواص ضد باکتریایی است. برای به دست آوردن فواید آن، چوب میخکی را در دهانتان بگذارید و آن را گاز بزنید. روغن آن ممکن است دهانتان را اندکی بسوزاند، بنابراین را روی زبان خود حرکت دهید. هنگامی که سطح دهانتان را کامل با آن پوشاندید، میخک را بیرون آورید. از مصرف روغن میخک یا پودر آن خودداری کنید؛ زیرا می تواند دهانتان را بسوزاند.

چوب دارچیندارچین مانند چوب میخک و دانه رازیانه، یک ضدعفونی نماینده مؤثر است. به علاوه، دارای روغن های اساسی است که میکروب ها را از بین می برد و بوی خوبی را در دهان باقی می گذارد.3

گیلاساین میوه خوشمزه که بسیار هوادار دارد با باکتری های دهان و مواد ساطع نماینده بوی بد مبارزه می کند. تحقیقات نشان داده است گیلاس برای هضم غذا نیز مفید است.

جعفریافرادی که بعد از غذا خوردن یک شاخه جعفری مصرف می نمایند بوی بد دهانشان به کلی از بین می رود و در واقع عطر و طعم قوی جعفری برای برطرف بوی نامطبوع دهان بسیار مفید است. جعفری دارای کلروفیل بوده که ضد باکتری شناخته شده است.

اسفناجزمان هایی که سیر و پیاز استفاده نموده اید اسفناج برترین انتخاب برای از بین بردن بوی نامطبوع دهان است. این گیاه با آنزیم های داخل دهان مبارزه نموده و آن ها را از بین می برد و نفستان را خوشبو می کند.

کاهومطالعات نشان داده است کاهو باکتری های تجزیه شده در پشت دهان را از بین می برد. با خوردن چند برگ کاهو به شما یاری می کند تا در طول روز نفس خوشبویی داشته باشید بعلاوه برای کاهش وزن بسیار مفید واقع شده است.

نعناعسبزی های سبز رنگ گه حاوی مقادیر بالای کلروفیل هستند مانند نعناع، گشنیز، ترخون، اکالیپنوس، رزماری و هل به طور طبیعی نفس را خوشبو می کند. نعناع یکی از شناخته ترین راه ها برای از بین بردن بوی بد دهان است.

ریحاناگر سیر و پیاز زیاد مصرف می کنید ریحان برترین راه برای از بین بردن بوی بد دهانتان است. ریحان نیز دارای پلی فنول سرشار است و بوی بد دهان را ریشه کن می کند بنابراین هرزمان که وسوسه شدید سیر بخورید همراه آن یک برگ ریحان میل کنید تا بوی سیر را به کلی از دهانتان پاک کند. ریحان علاوه بر خوشبو نمایندگی برای کاهش التهاب لثه ها بسیار مناسب است.4

پی نوشت:

1.www.rastineh.com

2.www.donya-e-eqtesad.com

3.www.tasnimnews.com

4.www.rokna.net

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1840

به "خوراکیهای خوشبو کننده دهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکیهای خوشبو کننده دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید