خبرنگاران عملیات گودبرداری اطراف مسجد امام اصفهان متوقف شد

به گزارش مرد کوچک، اصفهان- خبرنگاران - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از توقف عملیات خاکبرداری و گودبرداری یک واحد مسکونی در محدوده میدان امام (نقش جهان) خبر داد و گفت: گودبرداری این واحد بر اساس ضوابط مناطق تاریخی نبود.

خبرنگاران عملیات گودبرداری اطراف مسجد امام اصفهان متوقف شد

فریدون الله یاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: مالک این زمین مسکونی به مساحت حدود 50 متر مربع در چند روز گذشته اقدام به گودبرداری به عمق 2 متر و 70 سانتی متر کرده بود که با توجه به اینکه در محدوده تاریخی و مسجد شیخ لطف الله و اطراف میدان امام اصفهان قرار گرفته است، این عمق زیاد و خطرساز است.

وی با بیان اینکه گودبرداری بیش از حد در محدوده مناطق تاریخی مانند میدان امام اصفهان مشکلاتی را مانند تحت تاثیر قرار دادن آب های زیرزمینی بوجود می آورد، گفت: انجام هرگونه عملیات عمرانی و ساخت و ساز در محدوده آثار تاریخی باید با اخذ استعلام از اداره کل میراث فرهنگی باشد اما برای این مِلک این مجوزها کامل نبود.

الله یاری با بیان اینکه حریم درجه یک، شعاع حدود 50 متری و درجه دوم شعاع حدود یکصد متری اطراف آثار تاریخی میدان امام اصفهان را در برمی گیرد، گفت: این مِلک در ضلع شرقی مسجد شیخ لطف الله و در محدوده حریم درجه 2 قرار گرفته است.

وی ارتفاع مجاز ساختمان در حریم درجه یک میدان امام اصفهان را نیز پنج متر اعلام و اضافه نمود: ضوابط و مقررات مشخصی برای ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی اصفهان وجود دارد و شهفرایندان باید قبل از هرگونه عملیات عمرانی نسبت به اخذ مجوزهای لازم بویژه از اداره کل میراث فرهنگی اقدام کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان اینکه این مورد گودبرداری بر اساس گزارش های مردمی توسط گروه نظارت یگان حفاظت میراث فرهنگی پیگیری شد، تاکید کرد: حساسیت مردم نسبت به محافظت از میراث فرهنگی افزایش یافته و امید است این فرایند همچنان ادامه داشته باشد.

در ماه های اخیر برخی ساخت و ساز و نوسازی ها در اطراف حریم میدان امام (نقش جهان) اصفهان مانند گذر سعدی دغدغه هایی را بین مردم و دوستداران میراث فرهنگی بوجود آورده است.

بر اساس آنچه در مفاد قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران آمده است؛ هرگونه ساخت و ساز و یا صدو پروانه ساختمانی باید مطابق با آخرین تغییرات طرح های شهری مصوب باشد.

مسجد شیخ لطف الله یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده در ضلع شرقی میدان امام خمینی(ره) است. این مسجد به فرمان شاه عباس اول و در مدت 18 سال بنا شد و مقابل عمارت عالی قاپو و در همسایگی مسجد امام واقع است.

معمار این مسجد استاد محمدرضا اصفهانی پسر حسین بنا اصفهانی بود و به نام یکی از علمای بزرگ عصر صفوی به نام شیخ لطف الله جبل عاملی نامیده شد.

در استان اصفهان بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی این استان شناسایی شده و یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: miniman.ir شناسه مطلب: 1326

به "خبرنگاران عملیات گودبرداری اطراف مسجد امام اصفهان متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عملیات گودبرداری اطراف مسجد امام اصفهان متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید